Powódź

Powódź

Klimatolog: ulewy w Teksasie wynikają z El Nino

Naukowcy szukają przyczyn, jak doszło do powodzi w Teksasie. Obwiniają za to zjawisko El Nino. Potwierdzają też, że ulewy zmniejszyły problem susz w tym stanie. Wiele miejscowości zanotowało rekordowe opady deszczu.

Powodzie w Teksasie: jedna z tam może nie wytrzymać naporu wody, a wtedy strumienie popłyną autostradą

Ulewne deszcze dają się we znaki mieszkańcom Teksasu. Ulice miast przypominają bardziej rwące rzeki, po których przemieszczają się ludzie na kajakach. Setki domów i mostów zostało zniszczonych. Co najmniej 17 osób nie żyje, a kilkanaście jest zaginionych. Teraz chwilę grozy przeżywają mieszkańcy miejscowości Midlothian. Tama na jeziorze Padera może nie wytrzymać naporu wody.

Spadło do 65 l/mkw. deszczu w ciągu 24 godzin. Rzeki przekraczają stan alarmowy

Opady na południu i wschodzie Polski stopniowo zaczynają słabnąć. Sytuacja hydrologiczna nie powinna się już pogarszać. W południowo-wschodniej Polsce w ciągu doby spadło do 65 l/mkw. wody. Na Podkarpaciu w wyniku intensywnych opadów deszczu wzrósł poziom rzek. Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszone zostało w gminie Zarszyn i w powiecie jasielskim.

Izrael: intensywny deszcz, ponadto dotkliwy chłód. Tak zimno nie było od 18 lat

Jeśli ktoś zaplanował wycieczkę do Izraela na pierwszą połowę kwietnia, z pewnością nie spodziewał się, że temperatura powietrza wyniesie tam tyle samo co w Polsce. 11 kwietnia w Jerozolimie było jedynie 9 st. C. Poza tym z nieba lał się deszcz, który zalewał ulice. O tej porze roku taka pogoda w Izraelu nie zdarza się często.

Rzeka zmiotła domy z powierzchni ziemi

Rzeka Calicanto wdarła się z impetem w jedno z miast południowego Peru - Ayacucho. Silny nurt zrównał z ziemią kilkadziesiąt domów, a uszkodził kilkaset. W niektórych częściach miasta budynki zalane są po dachy.