Powódź

Powódź

Ulewy na południu Brazylii wymusiły ewakuację ponad 50 tys. ludzi

Obfite ulewy na południu Brazylii doprowadziły do wystąpienia rozległych i katastrofalnych powodzi. W sumie zalanych jest przeszło kilkadziesiąt miast na terenie dwóch stanów. Według informacji obrony cywilnej ponad 50 tys. ludzi musiało porzucić swoje domy i ratować się ucieczką.

Rekordowo obfite ulewy w Minnesocie. Cały stan walczy z powodzią

Rekordowo obfite opady deszczu spowodowały, że niemalże cały amerykański stan Minnesota znajduje się pod wodą. Straty sięgają już milionów dolarów, a suma wciąż rośnie. Wiele dróg w największej metropolii w stanie jest zamkniętych. - Jak długo żyję nie widziałem ani powodzi, ani zniszczeń na taką skalę - powiedział gubernator stanu Mark Dayton.

Jeszcze nie uporali się z powodzią, a już nadciągają kolejne ulewy

Od kilku tygodni walczą z wodą mieszkańcy Minnesoty, a poprawy nie widać. Po intensywnych deszczach wezbrała i wystąpiła z brzegów zarówno główna rzeka regionu - Missisipi, jak i liczne mniejsze cieki wodne, a meteorolodzy znów zapowiadają ulewy. - Ta powódź objęła cały stan - podkreślił wyjątkowość sytuacji gubernator Minnesoty.

Odnaleziono ciało 3-letniej ofiary powodzi w Bułgarii

Tragiczny bilans w Bułgarii wzrósł - z listy zaginionych skreślono 3-letnią dziewczynkę, której zwłoki odnaleziono na jednej z ulic zalanej Warny. Trwają poszukiwania pozostałych osób, w tym 6-letniego chłopczyka. Władze wielu bułgarskich regionów przygotowują się na falę wezbraniową i ewakuują mieszkańców z zagrożonych miejscowości.

Wielka woda przetacza się przez Diabelską Gardziel. Powódź w Brazylii zabija

Ponad 46 milionów litrów wody przelało się w poniedziałek przez brazylijski wodospad Iguazu. Spadająca z kilkuset progów skalnych rzeka Iguacu silnie wezbrała po weekendowych ulewach. Iguacu i inne występujące z brzegów rzeki powodują poważne problemy w stanie Parana na południu kraju - zginęło już dziewięć osób, a kilka tysięcy jest uwięzionych na zalanych terenach.

Lawiny gruntowe nowym zagrożeniem na Bałkanach. "Teraz zsuwają się także domy"

Zaledwie kilka dni po ulewnych opadach mieszkańcy krajów bałkańskich muszą zmierzyć się z nowym zagrożeniem: osuwaniem się ogromnych połaci wzgórz. - Ogromna część lasu osunęła się do rzeki, teraz zsuwają się także domy - opisywał zrozpaczony mieszkaniec serbskiej wioski. Największa odnotowana w Serbii powódź spowodowała śmierć 51 osób, a prokuratura wszczęła śledztwo w poszukiwaniu winnych skali tragedii.

Fala, która zatapiała kraj, spłynęła do Bałtyku. Sytuację hydrologiczną pogarszają teraz opady

- Dopiero co odprowadziliśmy do Bałtyku falę wezbraniową, a już musimy sobie radzić z problemami po ulewach - powiedział podczas czwartkowej konferencji Rafał Trzaskowski. Szef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji zapewnił, że poszkodowanym - zarówno przez wcześniejsze podtopienia, jak i przez obecne opady - zostanie udzielona pomoc. O tym, że sytuacja hydrologiczna w kraju jest niewesoła, najlepiej świadczy fakt, że w kilku miejscach obowiązują pogotowia przeciwpowodziowe.

Dwumiesięczne opady w 36 godzin. Będzie następna fala? "Sytuacja jest znowu poważna"

"Rozumiem, że sytuacja znowu jest bardzo poważna potencjalnie i niespodziewana. Ostrzeżeniem jest to, co się dzieje w Warszawie, ale rozumiem, że możemy się spodziewać znacznie poważniejszych zdarzeń" - powiedział Donald Tusk w trakcie obrad Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W tym czasie nad Warszawa przeszła gwałtowna ulewa. Według prognoz, w ciągu następnych 36 godzin może spaść tyle wody, ile normalnie spada w dwa miesiące. Służby są w gotowości, ściągają już posiłki.

Niespotykane ulewy po czterech latach suszy. Kule gradu w obwodzie miały 20 cm

Nad zachodnimi i centralnymi regionami stanu Teksas utrzymują się gwałtowne burze, sprowadzając grad wielkości piłek bejsbolowych i opady do 130 l/mkw. Obowiązuje stan zagrożenia powodziowego potęgowany przez słabe wnikanie wody w grunt z powodu 4-letniej suszy. "Może się nie podobać, ale jest dobre" - kwitują załamanie pogody meteorolodzy.

Majowe ulewy odsunęły perspektywę suszy

Po ostatnich ulewach poprawiła się sytuacja hydrologiczna na południu kraju. - Zasoby wód gruntowych częściowo się tam odbudowały - poinformowała Marianna Sasim, główny hydrolog kraju. W efekcie ryzyko suszy na tym obszarze zmniejszyło się.