Powódź

Powódź

Nowa Zelandia tonie, ludzie na dachach

Nowozelandzką Wyspę Północną zalewa powódź. Kilka tamtejszych miejscowości jest zupełnie odciętych od świata. Ludzie chronią się przed podnoszącym się poziomem wody na dachach swoich domów. Obrona cywilna pracuje nad uruchomieniem centrów ewakuacyjnych.

Australia wybucha zielenią. Czy to dobrze?

Groźbę pożarów pozostawiła po sobie powódź, która pod koniec lutego i na początku marca zalewała australijskie stany Nowa Południowa Walia i Wiktoria. A wszystko to po trwającym 14 lat okresie tzw. Wielkiej Suszy.

Lua idzie na Australię. To cyklon czwartej kategorii. Będzie źle

Początek roku jest dla Australii katastrofalny. Kraj nawiedziły liczne powodzie, a w ląd uderzyły już trzy cyklony. Teraz mieszkańcom północnego zachodu zagraża Lua, sklasyfikowana jako cyklon 4 kategorii w 5-stopniowej skali Saffira-Simpsona. Meteorolodzy spodziewają się, że zjawisko zrujnuje irlandzkiej mniejszości Dzień św. Patryka.

Budynki stawiają na palach. Czekają na powódź

Powódź, która spustoszyła Tajlandię w 2011 roku była największa od ponad pół wieku. Sprzątanie po kataklizmie jeszcze trwa, ale mieszkańcy szykują się już do kolejnego sezonu monsunowego. Na własną rękę rozpoczęli podnoszenie budynków. - Następnym razem, gdy wielka woda nadejdzie będziemy bardziej przygotowani - tłumaczą.

Wielkie karczowanie pod Narodowym. Ekolodzy straszą Komisją Europejską

Z prawego brzegu Wisły, w miejscu gdzie stanął Stadion Narodowy, warszawskie władze wycięły ponad 4 tys. drzew i krzewów. Ekolodzy alarmują, że złamano w ten sposób przepisy unijne i miasto może dostać surową karę z Komisji Europejskiej. Sprawę opisują reporterzy programu "Polska i Świat" w TVN24.

Odra wylała po niemieckiej stronie

Odra przekroczyła stany alarmowe i wylała, ale po stronie niemieckiej. W wodzie stoi miejscowość Lubusz i okoliczne tereny. Słubice i inne przygraniczne miejscowości w województwie lubuskim są bezpieczne. Całe województwo dostało 6 mln zł na usunięcie skutków powodzi z 2010 r.

Coraz więcej Australii pod wodą

Powódź, która nęka australijskie stany Nowa Południowa Walia i Wiktoria, obejmuje swoim zasięgiem obszary położone coraz dalej na wschód. Kolejni Australijczycy szykują się do walki z żywiołem.

Deszcze zalewają wybrzeże Ekwadoru

Powodzie nękające wybrzeże Ekwadoru spowodowały śmierć 20 osób; 65 zostało rannych. Setki ludzi muszą opuszczać domy, opady niszczą też uprawy. Meteorolodzy nie mają dobrych wiadomości: ma mocno padać przez kolejne dwa miesiące.

Sydney walczy z wodą. Nie lało tak od 5 lat

Wschodnia Australia nadal pod wodą. Zalane są już rozległe obszary, a wiele miejsc wciąż jest zagrożonych przez wezbrane lokalne rzeki i potoki. Ulewne deszcze dotarły też do Sydney, powodując problemy w ruchu ulicznym i lotniczym.

Atak pająków na Wagga Wagga

Australię nawiedziła w ostatnich dniach wielka powódź. Jednym z niecodziennych skutków nadejścia wielkiej wody jest niepowtarzalny widok tysięcy pajęczyn, oplatających domy, krzewy i drzewa. Dlaczego tak się stało?

Wagga Wagga ocalało. Inne miasta otoczone "śródlądowym morzem"

Australijskie Wagga Wagga przetrwało sądny wtorek. Przepływająca przez nie rzeka Murrumbidgee osiągnęła niższy poziom niż przewidywano i nie zniszczyła wałów przeciwpowodziowych. Mieszkańcy centrum wracają do swoich domów, ale w Nowej Południowej Walii wciąż obowiązuje stan wyjątkowy. Woda może zalać kolejne miejscowości.

Nowy zator koło Płocka. Alarm powodziowy w mieście

Lodołamacze będą w środę kontynuowały akcję kruszenia lodu. Do rozbicia mają m.in. zator, jaki we wtorek utworzył się w powyżej Płocka. W związku z przyborem Wisły w mieście ogłoszono po południu alarm powodziowy. Władze nie prognozują jednak "wystąpienia realnego zagrożenia powodziowego".

Zalane ulice i domy. Nawałnica na północy Francji

Ulewny deszcz i intensywny śnieg wywołał panikę w kilku miejscowościach prowincji Pas-de-Calais położonej na północy Francji. W ciągu kilkunastu minut ulice znalazły się pod wodą. Zdaniem synoptyków, w jeden dzień spadło tyle wody, ile zazwyczaj w miesiąc.

Zator się topi. Saperzy odwołani

- Jest zator na środku rzeki, ale woda płynie bokami, po błoniach, nie stanowi obecnie zagrożenia - informuje w środę Grzegorz Dunia, burmistrz Kazimierza Dolnego (woj. lubelskie). Zator lodowy na Wiśle jeszcze wczoraj zagrażał okolicznym miejscowościom. Później poziom wody ustabilizował się. Wynosi obecnie 6 metrów.