Pakistan

Pakistan

Co najmniej 19 osób zginęło, a 35 zostało rannych w zderzeniu dwóch autobusów w niedzielę w prowincji Pendżab na wschodzie Pakistanu - poinformowała miejscowa policja. Oba autobusy jechały z nadmierną prędkością.

Sąd w Pakistanie zawiesił karę więzienia byłemu premierowi tego kraju Nawazowi Sharifowi, jego córce Maryam Nawaz i zięciowi. Odwołali się oni od wyroków skazujących za korupcję i rozprawy apelacyjnej będą oczekiwać na wolności, dokąd trafią po wpłaceniu kaucji w wysokości około czterech tysięcy dolarów.

Dotychczasowy parlamentarzysta rządzącego Pakistańskiego Ruchu na rzecz Sprawiedliwości (PTI) Arif Alvi został we wtorek wybrany przez kolegium elektorskie Pakistanu na nowego prezydenta tego kraju.

Matka Osamy bin Ladena, Alia Ghanem, po raz pierwszy w historii udzieliła zachodnim mediom wywiadu - informuje brytyjski dziennik "Guardian". Dziennikarz spotkał się z nią w Arabii Saudyjskiej. Kobieta wspominała lata, kiedy Osama był dzieckiem, twierdziła także, że jej syn całkowicie zmienił się na studiach. Po raz ostatni - jak wyznała - widziała go w 1999 roku w Afganistanie. Podkreśliła, że nie chciała, by został przywódcą dżihadystów.

Dwanaście szkół, w tym osiem dla dziewcząt i cztery dla chłopców, zostało obrzuconych ładunkami wybuchowymi lub podpalonych w nocy z czwartku na piątek na północy Pakistanu na terenach, gdzie działają powiązani z talibami bojownicy - podała w piątek policja.

Charyzmatyczny mistrz krykieta, który w 1992 roku poprowadził Pakistan do zwycięstwa w pucharze świata. Przez lata budował wizerunek celebryty i playboya. Dziś przedstawia się jako pobożny i populistyczny reformator oraz zwolennik walki z ubóstwem. Kim jest człowiek, który obejmie stery w Pakistanie i znajdzie się wśród dziewięciu światowych przywódców sprawujących pieczę nad atomowym guzikiem?

Co najmniej 29 osób zginęło, a ponad 30 zostało rannych w samobójczym zamachu bombowym, do którego doszło w środę w pobliżu lokalu wyborczego w mieście Kweta na zachodzie Pakistanu w dniu wyborów parlamentarnych - informuje Reuters.

W zamachu samobójczym w Pakistanie zginął w niedzielę członek opozycyjnej partii. Kandydował w zaplanowanych na środę wyborach do Zgromadzenia Narodowego. Wracał ze spotkania z wyborcami. W wybuchu życie stracił także jego kierowca, a cztery osoby zostały ranne.

Zmuszony do dymisji w lecie 2017 roku premier Pakistanu Nawaz Sharif i jego córka Maryam - przewodnicząca rządzącej Pakistańskiej Ligi Muzułmańskiej Nawaz (PML-N) - zostali zatrzymani. Doszło do tego w piątek, gdy przylecieli do kraju z Wielkiej Brytanii. Dokładnie przed tygodniem Sharifowie zostali skazani zaocznie w związku z zarzutami korupcyjnymi.