Pakistan

Pakistan

Do 128 wzrosła liczba zabitych w zamachu samobójczym, do którego doszło w piątek w miejscowości Mastung na południowym zachodzie Pakistanu. Atak nastąpił na wiecu przed zaplanowanymi na 25 lipca wyborami parlamentarnymi. Do zamachu przyznało się tak zwane Państwo Islamskie.

Do 20 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych samobójczego zamachu, do którego doszło we wtorek w Peszawarze na północnym wschodzie Pakistanu - poinformowały w środę władze. Ataku dokonano podczas wiecu świeckiej Ludowej Partii Narodowej (ANP), której "wojnę" wypowiedzieli talibowie.

Sąd Najwyższy Pakistanu wykluczył w piątek z polityki byłego premiera Nawaza Sharifa, zakazując mu do końca życia startowania w wyborach - poinformowała pakistańska telewizja. To pokłosie afery Panama Papers i zarzutów korupcyjnych formułowanych pod adresem Sharifa i jego rodziny.

Wielkie kontenery z ładunkiem skończyły w morzu w największym pakistańskim porcie Karaczi. Wypadek był efektem uderzenia olbrzymiego statku w inny, zacumowany w porcie. Z pokładu spadło co najmniej 21 kontenerów z towarem wartym setki tysięcy dolarów. Wiadomo, że część zniszczonego ładunku to importowane samochody. Po zdarzeniu morski terminal został wyłączony z ruchu. W akcji wydobycia kontenerów brały udział specjalne dźwigi oraz oddział wojskowych nurków. Komisja morska ustala, dlaczego frachtowiec przepłynął tak blisko nabrzeża, ocierając się o zacumowany statek.

Stany Zjednoczone zawieszają pomoc finansową dla Pakistanu przeznaczoną na wzmacnianie bezpieczeństwa w tym kraju do czasu podjęcia przezeń zdecydowanych działań przeciwko afgańskim talibom i powiązanej z nimi siatce Hakkanich - podał w czwartek Biały Dom.

Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley zapowiedziała, że USA wstrzymają wypłatę 255 milionów dolarów przeznaczonych na pomoc dla Pakistanu, ponieważ władze tego kraju nie współpracują w pełni ze Stanami Zjednoczonymi w walce z terroryzmem.

Pakistan wezwał amerykańskiego ambasadora w akcie protestu przeciwko komentarzom Donalda Trumpa. Prezydent USA zarzucił Pakistanowi "kłamstwa i matactwa". Odpowiedź na te oskarżenia zapowiedział też szef pakistańskiej dyplomacji.