Libia

Libia

Strażnicy mordowali więźniów granatami. "Wszędzie była krew"

- Granat eksplodował mniej niż 15 metrów przede mną. Wszędzie była krew. Przez chwilę myślałem, że to rewolta w więzieniu, na którą tyle czekaliśmy. Ale potem zorientowałem się, że nie - mówił Jumaa al-Shalmani, który twierdzi, że jest jedną z kilkunastu osób, które przetrwały masakrę więźniów politycznych w więzieniu pod Trypolisem.

Upadło miejsce narodzin Kaddafiego

Miejsce gdzie urodził się Muammar Kaddafi znalazło się pod kontrolą jego wrogów - podali lekarze z miejscowego szpitala. Leżąca w pobliżu Syrty miejscowość Kasr Abu Hadi, była symbolicznie ważna dla obecnie rozpadającego się reżimu.

Skazany za zamach twierdzi, że umiera. Znowu

Już dwa lata temu, gdy opuszczał Szkocję, Abdelbaset Ali al-Megrahi miał mieć przed sobą najwyżej kilka miesięcy życia. Teraz skazany za zamach nad Lockerbie Libijczyk mówi to samo.

Tysiące groźnych rakiet w rękach terrorystów?

Zachodnie służby specjalne i wojsko mają poważny problem. W trakcie libijskiej wojny domowej z arsenałów zginęło pięć tysięcy groźnych rakiet przeciwlotniczych SA-7. Nowe władze nie mogą się ich doliczyć. - Pociski mogły trafić w ręce terrorystów, od Kenii do Kunduzu – powiedział włoski admirał Gianpaolo di Paola w rozmowie z tygodnikiem "Der Spiegel". – To ogromne zagrożenie dla transportu lotniczego - dodał wojskowy.

Wielka ucieczka z miasta Kaddafiego

Setki libijskich rodzin uciekają z oblężonej Syrty - miasta, gdzie urodził się Muammar Kaddafi i zarazem jednego z ostatnich punktów oporu, gdzie jeszcze bronią się oddziały dyktatora Libii. Cywile korzystają z zawieszania broni zawartego po to, by mogli opuścić Syrtę przed ostatnim atakiem na miasto ze strony powstańców.

Rakiety najlepiej rozbraja się młotkiem

Jak najlepiej rozbroić niebezpieczne rakiety przeciwlotnicze, których dostania się w ręce terrorystów obawia się Zachód? Potraktować je młotkiem. Nowe libijskie władze pokazują, jak pozbywają się zapasów radzieckich rakiet SA-7 Striela-2.

Nie uciekał w ubraniu kobiety, ale "dzielnie walczył"

Rzecznik Muammara Kaddafiego zaprzeczył, jakoby został pojmany w kobiecym przebraniu podczas ucieczki przed oddziałami opozycji. - To jest kłamstwo - zapewnił Moussa Ibrahim. Dodał, że nigdzie nie uciekał, ale przez ponad dobę walczył w okrążeniu z "agresywnymi gangami uzbrojonymi przez NATO".

Rzecznik Kaddafiego uciekał w stroju kobiety?

Najbardziej znany na Zachodzie rzecznik reżimu Muammara Kaddafiego miał zostać zatrzymany przez opozycję. Według dowódcy rebeliantów, Moussa Ibrahim próbował uciec z oblężonej Syrty w przebraniu kobiety. Jeszcze kilka dni temu w emitowanych radiowo wystąpieniach rzecznik zapewniał, że oddziały wierne dyktatorowi będą prowadzić nieustanną walkę z nowymi władzami.

Amerykanie znów kupują ropę z libijskich złóż

Z Libii odpłynął pierwszy tankowiec z ropą zakupioną przez duży amerykański koncern. Tankowiec Hellas Warrior z 381 tysiącami baryłek ropy należącymi do ConocoPhilips wyruszył do jednego z europejskich portów. Zakup ropy, która właśnie odpłynęła z Libii, był pierwszą taką transakcją dokonaną przez znaczący amerykański koncern po obaleniu Muammara Kaddafiego.

Rebelianci z sukcesami, były premier głoduje

Podczas gdy libijscy rebelianci odnieśli kolejny sukces w wojnie z resztkami sił lojalistów, prawdziwe kłopoty zaczęły się dla byłego libijskiego premiera. Po decyzji Tunezji, w której się schronił, by wydać go nowym władzom w Trypolisie, Al-Bagdadi Ali al-Mahmudi rozpoczął głodówkę.

Interpol ściga syna Kaddafiego

Interpol wysłał za Saadim Kaddafim, synem obalonego dyktatora Libii, list gończy o najwyższym priorytecie - poinformowała w wydanym oświadczeniu ta międzynarodowa organizacja policyjna.

Zwolnili premiera Kaddafiego

Tunezyjski sąd apelacyjny zwolnił byłego premiera Libii Al-Bagdadiego Alego al-Mahmudiego, który został w zeszłym tygodniu skazany na 6 miesięcy więzienia po zatrzymaniu przy granicy Tunezji z Algierią.

"To libijska mentalność". Rządu wciąż nie ma

Wewnętrzne walki o władzę w Libii opóźniają powołanie nowego rządu tymczasowego, który miał powstać w tym tygodniu - ostrzegają przedstawiciele Narodowej Rady Libijskiej. Brak jest porozumienia co do podziału części stanowisk między różne frakcje i plemiona.

NATO zbombardowało Syrtę

Lotnictwo NATO przeprowadziło w niedzielę ataki na nadmorskie miasto Syrta w celu wsparcia sił Narodowej Rady Libijskiej (NRL), próbujących przejąć kontrolę nad tym jednym z ostatnich bastionów zwolenników Muammara Kaddafiego.

MSZ chce zamknąć usta córce Kaddafiego

Wywiad radiowy, w którym przebywająca w Algierii córka Muammara Kaddafiego, Aisza, poparła swego ojca, był "całkowicie nie do przyjęcia" i rząd w Algierze podejmie kroki, by zapobiec dalszym takim wywiadom - oświadczył w niedzielę szef dyplomacji algierskiej.

Kaddafi się odgryza

Co najmniej pięciu powstańców libijskich zginęło w niedzielę w historycznym mieście Ghadames na południu Libii w ataku przeprowadzonym przez siły wierne odsuniętemu od władzy byłemu przywódcy Muammarowi Kaddafiemu - podały miejscowe źródła.

Zakazana broń znaleziona w Libii

W pobliżu miast Sabha i Wadan w zachodniej Libii siły Narodowej Rady Libijskiej znalazły broń, o której sądzi się, że jest zabroniona przez prawo międzynarodowe - oświadczył w sobotę przewodniczący NRL Mustafa Abdel Dżalil.