Libia

Libia

Libijscy rebelianci nie chcą złożyć broni

Liderzy lokalnych zbrojnych milicji libijskich, które pomogły obalić reżim Muammara Kaddafiego nie chcą złożyć broni i zamierzają zachować "autonomię i wpływ na decyzje polityczne, jako strażnicy rewolucji" - pisze w środę "New York Times".

Inżynier przejmie władzę

Abdel Rahim al-Kib, pochodzący z Trypolisu inżynier, wykładowca akademicki, został w poniedziałek wieczorem wybrany przez członków Narodowej Rady Libijskiej premierem tymczasowego rządu Libii.

Kaddafi atakował NATO bezzałogowymi pontonami

- Podczas operacji w Libii siły morskie NATO udaremniły 20 prób ataków na swoje jednostki, dokonanych przy pomocy bezzałogowych, sterowanych drogą radiową libijskich pontonów z materiałami wybuchowymi - ujawnił admirał włoskiej marynarki wojennej Rinaldo Veri podczas konferencji informującej o zakończeniu operacji Sojuszu w Libii.

Straciła pracę za "namiętny związek" z synem Kaddafiego

Utratą pracy zapłaciła włoska modelka Vanessa Hessler za miłość do syna libijskiego dyktatora Muammara Kaddafiego. Spółka telekomunikacyjna Telefonica poinformowała w poniedziałek w Monachium o zerwaniu kontraktu z byłą partnerką Mu'tasima Kadafiego.

NATO kończy misję w Libii

W poniedziałek o godz. 23.59 po siedmiu miesiącach NATO zakończy w Libii misję "Zjednoczony Obrońca". W ramach tej operacji samoloty Sojuszu wspierające powstańców walczących z reżimem Muammara Kaddafiego pilnowały strefy zakazu lotów nad krajem i zezwalał "obcym wojskom, w tym siłom NATO na podjęcie wszelkich niezbędnych środków w celu ochrony libijskich cywilów".

Buzek w Libii: Tych ludzi trzeba przenieść

Podczas niedzielnej wizyty w obozie dla uchodźców Szusza przy granicy tunezyjsko-libijskiej szef PE Jerzy Buzek obiecał, że zaapeluje do krajów UE, by przyjęły choć część mieszkańców obozu. - Jestem pewien, że nie przekracza to naszych możliwości - ocenił.

Buzek w Trypolisie. Obiecuje pomoc

- To, czego dokonali (Libijczycy - red.), to jest rzecz niezwykła. Możemy im gratulować odwagi, przezorności, zdecydowania, ale teraz jest następny trudny okres - stwierdził Jerzy Buzek, który jako szef Parlamentu Europejskiego spotkał się w sobotę w Trypolisie z przywódcą Narodowej Rady Libijskiej Mustafą Dżalilem. Zaproponował Libii współpracę gospodarczą i polityczną z państwami UE i podkreślił, że kraj powinien przestrzegać praw człowieka.

Najemnicy ocalą Saifa? Haga rozważa przejęcie samolotu

Prokurator z Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze poinformował, że jego biuro nawiązało "nieformalny kontakt" z synem Muammara Kaddafiego, Saifem al-Islamem. Rozmowy toczą się przez pośredników i dotyczą oddania się Saifa w ręce Trybunału. Jak powiedział prokurator, jest jednak pewna grupa najemników gotowa przerzucić Saifa do jednego z afrykańskich krajów. Haga zastanawia się nad przechwyceniem samolotu, którym młody Kaddafi miałby tam uciekać.

Modły nad trumną Kaddafiego. Film z początku pogrzebu?

Dubajska telewizja Al Alaan TV pokazała nagranie wideo będące - jak twierdzi - zapisem fragmentu tajnego pogrzebu Muammara Kaddafiego, jego syna Mutassima i dowódcy armii Abu Bakra Junisa Dżabra. Na filmie widać trzy trumny, a w nich ciała tych właśnie mężczyzn.

"Błagał" Berlusconiego o pomoc

- Muammar Kaddafi napisał list do Silvio Berlusconiego w którym błagał go o pomoc. Libijczyk chciał, aby włoski premier powstrzymał naloty NATO - twierdzi gazeta "Paris Match". List miał zostać wysłany w sierpniu, czyli miesiącu, w którym opozycja dokonała zwrotu w wojnie zajmując Trypolis. Berlusconi od wielu lat był jednym z bliskich Kaddafiemu przywódców.

Dwaj "zaufani" bojownicy pochowali Kaddafiego

Nowe libijskie władze ujawniają szczegóły skrytego pogrzebu Maummara Kaddafiego. Nad ciałem zabitego dyktatora modły miał odprawić jego osobisty duchowny. Potem zwłoki zostały przekazane "dwóm zaufanym ludziom NRL", którzy "zabrali je daleko na pustynię". Wraz z dyktatorem pogrzebano syna Mutasima i byłego szefa armii.

Namierzają syna Kaddafiego

Syn zabitego przywódcy Libii Saif al-Islam jest niedaleko granicy z Nigrem i Algierią. Jak informują przedstawiciele Narodowej Rady Libijskiej, al-Islam korzysta z fałszywego paszportu i planuje uciec z kraju.

Specjalna komisja zbada okoliczności śmierci Kaddafiego

Szef Narodowej Rady Libijskiej Mustafa Abdel Dżalil poinformował w poniedziałek o tworzeniu komisji, która ma zbadać okoliczności śmierci byłego libijskiego przywódcy Muammara Kaddafiego. Wcześniej przedstawiciele NRL odrzucali taką możliwość, ale w końcu - co przyznał Dżalil - nowe władze postanowiły spełnić "międzynarodowe żądania".

"Ręce związane z tyłu". Masowy mord na ludziach Kaddafiego?

W Syrcie znaleziono ciała 53 osób, prawdopodobnie zwolenników Muammara Kaddafiego, którzy w ubiegłym tygodniu zginęli z rąk rewolucjonistów w trakcie domniemanej masowej egzekucji - podała w poniedziałek organizacja praw człowieka Human Rights Watch (HRW).

"Dla polskich firm będzie mnóstwo do roboty"

- Dziś cała Libia jest wolna i dlatego gratulujemy narodowi libijskiemu, że zaczyna pierwsze dni w wolnej Libii, bez dyktatury - powiedział Radosław Sikorski, po odbyciu rozmów z nowymi władzami Libii w Trypolisie. Szef MSZ ujawnił, że przewodniczący Narodowej Rady Libijskiej przyjął zaproszenie od prezydenta Bronisława Komorowskiego do odwiedzenia Polski.

"Co mieli zrobić? Pocałować go w czoło?"

Członek Narodowej Rady Libijskiej (NRL) Mohamed Szamam odrzucił ewentualność przeprowadzenia międzynarodowego śledztwa w sprawie śmierci Muammara Kaddafiego. Szamam zarzuca Zachodowi hipokryzję i broni powstańców, w których ręce tuż przed śmiercią wpadł dyktator.

Testament Kaddafiego: Wzywam do walki dziś, jutro, zawsze

Na stronie internetowej Muammara Kaddafiego opublikowano ostatnią wolę zabitego w czwartek dyktatora - podaje BBC. Nie wiadomo, kiedy powstał dokument. Napisany ręcznie, miał być przekazany trzem bliskim dyktatora, z których jeden miał zostać zabity, drugi aresztowany, a trzeci uciekł z Syrty.

Niemcy od tygodni znali kryjówkę Kaddafiego?

Niemiecki wywiad był o wiele bardziej zaangażowany w wojnę w Libii niż do tej pory sądzono - twierdzi niemiecka gazeta "Der Spiegel". BND miało znać miejsce gdzie w Syrcie od tygodni ukrywał się Muammar Kaddafi.