Libia

Libia

"Kazał nam bombardować ludzi"

- Załadowali mój samolot rakietami do niszczenia czołgów i budynków. Potem dowódca powiedział, że mam bombardować protestujących - powiedział libijski pilot, który właśnie wrócił z Malty, gdzie uciekł ze swoim myśliwcem. Dwóch wojskowych w wyzwolonym Trypolisie witano jak bohaterów.

Libia nie może się doliczyć zabitych

Oficjalnie przedstawiciele opozycji, która obaliła Muammara Kaddafiego, twierdzą że z rąk reżimu zginęło od 30 do 50 tysięcy ludzi. Organizacje humanitarne i dziennikarze twierdzą jednak, że to zdecydowanie przesadzone wartości. Dla przykładu w samym Trypolisie do kostnic od początku walk o miasto w sierpniu trafiło "tylko" około 700 ciał.

ONZ zdejmuje sankcje z Libii

Po upadku libijskiego dyktatora Muammara Kaddafiego Rada Bezpieczeństwa ONZ złagodziła w piątek sankcje, nałożone wiosną na Libię. Odblokowane zostaną między innymi konta dwóch libijskich koncernów naftowych.

Gwinea jednak nie chce Kaddafiego

Prezydent Gwinei Bissau Malam Bacai zaprzeczył słowom swego premiera Carlosa Gomesa, który przed tygodniem zadeklarował gotowość udzielenia azylu libijskiemu dyktatorowi, Muammarowi Kaddafiemu.

Wyspa, która była polem bitwy CIA z wywiadem Kaddafiego

Odtajnione dokumenty CIA z końca lat 80-tych wskazują na Maltę, jako wielkie pole bitwy agentów wywiadów USA i Libii. Z dokumentów wynika, że Amerykanie pozyskali na wyspie wartościowego informatora, który pomógł m.in. wydatnie w śledztwie w sprawie zamachu nad Lockerbie.

Obrona Kaddafiego pęka

Obrona lojalistów Muammara Kaddafiego w ostatnich kontrolowanych przez nich bastionach zaczyna pękać. - Libijscy powstańcy weszli do miasta Bani Walid i zajęli lotnisko pod Syrtą - podała agencja Reutera. Opozycja twierdzi, że wdarła się już nawet do centrum Syrty, rodzinnego miasta dyktatora.

Szturmują miasto Kaddafiego. Ciężki ostrzał snajperów

Siły powstańców szturmujące Syrtę - miasto, w którym urodził się Muammar Kaddafi - znalazły się w czwartek wieczorem pod silnym ostrzałem lojalistów. Syrta to jeden z ostatnich bastionów żołnierzy obalonego przywódcy Libii.

"To nie koniec. Pomożemy wam znaleźć Kaddafiego"

- To nie koniec. Pomożemy wam znaleźć Kaddafiego i postawić go przed sądem - powiedział na konferencji prasowej w Trypolisie premier Wielkiej Brytanii David Cameron. W czwartek on i prezydent Francji Nicolas Sarkozy przylecieli do Libii. Jest to pierwsza wizyta zagranicznych przywódców w Trypolisie od czasu jego opanowania przez powstańców 23 sierpnia. Obaj przywódcy mają się następnie udać do Bengazi.

Syn Kaddafiego prosi o azyl w Nigrze

Saadi Kaddafi, jeden z synów obalonego libijskiego dyktatora Muammara Kaddafiego, przybył we wtorek wieczorem do stolicy Nigru, Niamey - poinformowały władze tego kraju.

Zbrodnie wojenne w Libii po obu stronach

Obie strony konfliktu w Libii dopuściły się zbrodni wojennych, a kraj może pogrążyć się w błędnym kole krwawych ataków i odwetów, jeśli nie przywrócony zostanie porządek - ostrzegła we wtorek broniąca praw człowieka organizacja Amnesty International.

Pseudonim "Nomidia". Wskazywała NATO cele nalotów

Naloty NATO na cele reżimu Kaddafiego w Trypolisie nie byłyby tak skuteczne, gdyby nie wsparcie informatorów w mieście. Najważniejszym była młoda kobieta, z zawodu inżynier. Dzięki świetnym kontaktom w środowisku wojskowym, zdobywała, weryfikowała i przekazywała dane o obiektach, na które później spadały bomby i rakiety koalicji.

Kaddafi dziś nie przemówi. Względy bezpieczeństwa

W poniedziałek po południu pojawi się nowe, krótkie przemówienie Muammara Kaddafiego - poinformowała po południu syryjska TV Arrai, która wcześniej publikowała nagrania dyktatora Libii. Kilkadziesiąt minut później jej właściciel poinformował jednak, że nie dojdzie to tego - ze względów bezpieczeństwa. Także w poniedziałek Chiny uznały Narodową Radę Libijską za reprezentanta narodu libijskiego.

Szef wywiadu Kaddafiego złapany

Libijscy powstańcy zatrzymali Buzaida Dordę, szefa służby wywiadowczej reżimu Muammara Kadafiego - informuje w niedzielę Reuters, powołując się na świadków.

Jest zaproszenie dla Kaddafiego

Gwinea Bissau przyjęłaby na swoim terytorium przywódcę Libii Muammara Kadafiego, gdyby chciał znaleźć tam schronienie - powiedział premier tego kraju Carlos Gomes Junior. Nie wiadomo jednak, gdzie obecnie ukrywa się obalony dyktator.

MFW uznał powstańcze władze

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) uznał powstańczą Narodową Radę Libijską za prawowitą władzę Libii. Szefowa MFW Christine Lagarde poinformowała o tym w sobotę w Marsylii.

NATO atakuje bastion Kaddafiego

Samolot NATO dokonał co najmniej 5 nalotów w okolicach Bani Walid, uważanego za jeden z ostatnich bastionów zwolenników Muammara Kaddafiego. Wcześniej pojawiły się sprzeczne doniesienia na temat tego, czy Sojusz nakazał wycofać się powstańcom z zajmowanych pozycji przed bombardowaniem.

Weszli do bastionu Kaddafiego

Libijscy rebelianci starli się w piątek wieczorem z lojalistami Kaddafiego pod Syrtą - miastem, w którym urodził się dyktator. Wcześniej poinformowali oni, że weszli do miasta Bani Walid, kolejnej twierdzy sił wiernych reżimowi.

Interpol ściga Kaddafiego, jego syna i szefa wywiadu

Międzynarodowa organizacja policyjna, Interpol, poinformowała w piątek o wydaniu nakazu aresztowania obalonego przywódcy Libii Muammara Kaddafiego, jego syna Saifa al-Islama oraz szwagra Abdullaha al-Senussiego, który był szefem wywiadu libijskiego.