Libia

Libia

"Czarne złoto" i złoty piasek. Gdy błogosławieństwo staje się przekleństwem

Kiedy 10 lat temu Libijczycy obalali swojego dyktatora, nastał festiwal wolności. Euforia nie trwała jednak długo. Kraj wkrótce ogarnęła wojna domowa, która z różnym natężeniem toczy się do dziś. Na tej pustynnej szachownicy rozgrywane są interesy wielu zewnętrznych graczy, dla których chaos w Libii jest bardzo na rękę. - To jest niezwykła gra interesów, z jednej strony fascynująca, a z drugiej strony bardzo negatywnie pokazująca, że w tym wszystkim w ogóle nie liczy się człowiek – opowiada w rozmowie z portalem tvn24.pl dr Magdalena El Ghamari, arabistka i specjalistka ds. terroryzmu z Collegium Civitas. W ostatnim czasie w długim libijskim tunelu pojawił się jednak promień nadziei.

Niemieccy marynarze chcieli przeszukać turecki statek. Ostra reakcja Ankary

W niedzielę marynarze niemieckiej fregaty rakietowej Hamburg w ramach misji kontroli przestrzegania embarga ONZ na dostawy broni do pogrążonej wojną domową Libii, podjęli próbę zrewidowania tureckiego statku handlowego, płynącego po wodach Morza Śródziemnego. Turecka dyplomacja skrytykowała Niemcy za to zdarzenie.

Sekretarz generalny ONZ o zagranicznych najemnikach w Libii

W środę sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres stwierdził, że konflikt w Libii wkroczył w nową fazę, a zagraniczne ingerencje osiągnęły niespotykany dotąd poziom, jeśli chodzi o dostarczanie zaawansowanego sprzętu oraz liczbę najemników.