Z opublikowanego w czwartek rocznego raportu organizacji pozarządowej Obserwatorium ds. Min wynika, że "pandemia COVID-19 przerwała operacje rozminowywania na lądzie w kilku krajach i doprowadziła do zmniejszenia pomocy ofiarom z powodu ograniczeń".
Organizacja Narodów Zjednoczonych podała, że strony wojny domowej w Libii zawarły w piątek w Genewie porozumienie w sprawie stałego rozejmu na terytorium całego kraju.
Rosja mogła naruszyć embargo na dostawy broni do Libii - podejrzewają amerykańskie siły zbrojne. Według Dowództwa Afrykańskiego Stanów Zjednoczonych Kreml mógł wzmacniać militarnie walczącą po stronie libijskiego watażki Chalify Haftara tak zwaną grupę Wagnera.
W środę sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres stwierdził, że konflikt w Libii wkroczył w nową fazę, a zagraniczne ingerencje osiągnęły niespotykany dotąd poziom, jeśli chodzi o dostarczanie zaawansowanego sprzętu oraz liczbę najemników.
Libijskie siły rządu jedności narodowej (GNA) oświadczyły, że zdobyły Tarhunę, ostatnią dużą twierdzę rządzącego na wschodzie samozwańczego dowódcy Chalify Haftara, 100 kilometrów na południowy wschód od stolicy kraju, Trypolisu.
Dwóch tureckich żołnierzy zginęło w walkach w Libii - potwierdził we wtorek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, określając ich mianem "męczenników", a także broniąc decyzji Ankary, by wysłać do Libii bojowników syryjskiej opozycji antyrządowej.
Włochy łączą z Rosją mocne więzi oparte na historycznych relacjach przyjaźni - oświadczył włoski minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio po rzymskich rozmowach przedstawicieli rządu Włoch ze stroną rosyjską.
W Libii nie ma wojsk rosyjskich - przekonywał w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Jak dodał, prezydent Władimir Putin "nie wydał w tej kwestii żadnych rozkazów".
Trwałego zawieszenia broni bez warunków wstępnych oraz położenia kresu przemocy domaga się od stron konfliktu w Libii Rada Bezpieczeństwa ONZ. W środę przyjęła ona rezolucję na ten temat. Dokument poparły wszystkie państwa członkowskie RB z wyjątkiem Rosji, która wstrzymała się od głosu.
Francuski prezydent Emmanuel Macron oskarżył prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana o złamanie ustaleń z konferencji w sprawie Libii. Zwrócił uwagę, że u wybrzeży Libii pojawiły się tureckie okręty wojenne. Tureckie MSZ twierdzi, że to Francja sprzyja niestabilności w Libii.
Podczas trzech operacji na Morzu Śródziemnym załoga statku organizacji pozarządowych Ocean Viking uratowała 223 migrantów. Jednostka czeka na wskazanie portu, do którego może zawinąć.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział w poniedziałek, że Turcja nie wysłała jeszcze żadnych żołnierzy do Libii, by wesprzeć popierany przez ONZ rząd w Trypolisie.