Libia

Libia

"To nie koniec. Pomożemy wam znaleźć Kaddafiego"

- To nie koniec. Pomożemy wam znaleźć Kaddafiego i postawić go przed sądem - powiedział na konferencji prasowej w Trypolisie premier Wielkiej Brytanii David Cameron. W czwartek on i prezydent Francji Nicolas Sarkozy przylecieli do Libii. Jest to pierwsza wizyta zagranicznych przywódców w Trypolisie od czasu jego opanowania przez powstańców 23 sierpnia. Obaj przywódcy mają się następnie udać do Bengazi.

Syn Kaddafiego prosi o azyl w Nigrze

Saadi Kaddafi, jeden z synów obalonego libijskiego dyktatora Muammara Kaddafiego, przybył we wtorek wieczorem do stolicy Nigru, Niamey - poinformowały władze tego kraju.

Zbrodnie wojenne w Libii po obu stronach

Obie strony konfliktu w Libii dopuściły się zbrodni wojennych, a kraj może pogrążyć się w błędnym kole krwawych ataków i odwetów, jeśli nie przywrócony zostanie porządek - ostrzegła we wtorek broniąca praw człowieka organizacja Amnesty International.

Pseudonim "Nomidia". Wskazywała NATO cele nalotów

Naloty NATO na cele reżimu Kaddafiego w Trypolisie nie byłyby tak skuteczne, gdyby nie wsparcie informatorów w mieście. Najważniejszym była młoda kobieta, z zawodu inżynier. Dzięki świetnym kontaktom w środowisku wojskowym, zdobywała, weryfikowała i przekazywała dane o obiektach, na które później spadały bomby i rakiety koalicji.

Kaddafi dziś nie przemówi. Względy bezpieczeństwa

W poniedziałek po południu pojawi się nowe, krótkie przemówienie Muammara Kaddafiego - poinformowała po południu syryjska TV Arrai, która wcześniej publikowała nagrania dyktatora Libii. Kilkadziesiąt minut później jej właściciel poinformował jednak, że nie dojdzie to tego - ze względów bezpieczeństwa. Także w poniedziałek Chiny uznały Narodową Radę Libijską za reprezentanta narodu libijskiego.

Szef wywiadu Kaddafiego złapany

Libijscy powstańcy zatrzymali Buzaida Dordę, szefa służby wywiadowczej reżimu Muammara Kadafiego - informuje w niedzielę Reuters, powołując się na świadków.

Jest zaproszenie dla Kaddafiego

Gwinea Bissau przyjęłaby na swoim terytorium przywódcę Libii Muammara Kadafiego, gdyby chciał znaleźć tam schronienie - powiedział premier tego kraju Carlos Gomes Junior. Nie wiadomo jednak, gdzie obecnie ukrywa się obalony dyktator.

MFW uznał powstańcze władze

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) uznał powstańczą Narodową Radę Libijską za prawowitą władzę Libii. Szefowa MFW Christine Lagarde poinformowała o tym w sobotę w Marsylii.

NATO atakuje bastion Kaddafiego

Samolot NATO dokonał co najmniej 5 nalotów w okolicach Bani Walid, uważanego za jeden z ostatnich bastionów zwolenników Muammara Kaddafiego. Wcześniej pojawiły się sprzeczne doniesienia na temat tego, czy Sojusz nakazał wycofać się powstańcom z zajmowanych pozycji przed bombardowaniem.

Weszli do bastionu Kaddafiego

Libijscy rebelianci starli się w piątek wieczorem z lojalistami Kaddafiego pod Syrtą - miastem, w którym urodził się dyktator. Wcześniej poinformowali oni, że weszli do miasta Bani Walid, kolejnej twierdzy sił wiernych reżimowi.

Interpol ściga Kaddafiego, jego syna i szefa wywiadu

Międzynarodowa organizacja policyjna, Interpol, poinformowała w piątek o wydaniu nakazu aresztowania obalonego przywódcy Libii Muammara Kaddafiego, jego syna Saifa al-Islama oraz szwagra Abdullaha al-Senussiego, który był szefem wywiadu libijskiego.

"Kaddafi może użyć gazów bojowych"

Istnieją podejrzenia, że oblężone siły byłego libijskiego dyktatora Muammara Kaddafiego mogą użyć w swej obronie śmiercionośnych gazów bojowych - donosi w korespondencji z Libii czwartkowy "Washington Post".

Trybunał w Hadze chce aresztowania Kaddafich

Międzynarodowy Trybunał Karny wystąpił w czwartek do Interpolu o wydanie nakazu aresztowania dyktatora Libii Muammara Kaddafiego. Kaddafi poszukiwany jest zbrodnie przeciwko ludzkości - donosi CNN.

W wojnie w Libii zginęło co najmniej 30 tys. ludzi

W trwającej od lutego wojnie domowej w Libii zginęło już co najmniej 30 tys. ludzi, a około 50 tys. zostało rannych - poinformował minister zdrowia w tymczasowym rządzie libijskim Nadżi Barakat. Szacunki oparto na doniesieniach szpitali, władz lokalnych i dowódców sił powstańczych.

W skarbcu brakuje 29 ton złota. Kaddafi zdążył je sprzedać

Bank centralny Libii sprzedał 29 ton złota wiosną tego roku, gdy był pod kontrolą Kaddafiego - poinformowali przedstawiciele władz powstańczych. Cenny kruszec został sprzedany w kwietniu i maju klientom w Libii, a transakcje przeprowadzano w narodowej walucie - dinarach.

Kaddafi: Nie uciekłem do Nigru

Muammar Kaddafi zaprzeczył w nagraniu telefonicznym, wyemitowanym w nocy na antenie syryjskiej telewizji Arrai, że uciekł do Nigru. Informacje na ten temat nazwał "kłamstwami".

Kaddafi w roli dziadka. "Nie jestem słodki?"

- Nie kochasz mnie? Kto jest skarbeczkiem? - mówi do swojej wnuczki Muammar Kaddafi, który dał się poznać przez dekady swojej władzy jako brutalny dyktator. Na znalezionym w jego domu prywatnym nagraniu prezentuje się jednak z zupełnie innej strony. Uwieczniony na nim Kaddafi z lubością oddaje się obowiązkom dziadka.

Kaddafi ucieknie do Burkina Faso?

Brytyjski tygodnik "First Post" sugeruje, że Muammar Kaddafi może szukać schronienia w Burkina Faso. Prezydent tego kraju Blaise Compaore ma wobec obalonego dyktatora dług wdzięczności jako wychowanek założonego przez Kaddafiego Ośrodka Rewolucyjnego.

Szef cateringu pogrążył Kaddafiego. Tak padł Trypolis

Kaddafi stracił Trypolis w kilkanaście godzin, ponieważ w mieście działała od dawna doskonale przygotowana "piąta kolumna" - uzbrojone i przeszkolone oddziały powstańcze. W sumie około 2 tys. ludzi, którzy wiedzieli dobrze, gdzie i kiedy uderzyć, żeby sparaliżować system obrony miasta. Plan zdobycia Trypolisu zaczęto przygotowywać już w kwietniu, a zwolennicy powstania przeniknęli do samego centrum reżimu. Ogromna w tym zasługa... szefa cateringu dla instytucji rządowych.