Libia

Libia

"Kaddafi może użyć gazów bojowych"

Istnieją podejrzenia, że oblężone siły byłego libijskiego dyktatora Muammara Kaddafiego mogą użyć w swej obronie śmiercionośnych gazów bojowych - donosi w korespondencji z Libii czwartkowy "Washington Post".

Trybunał w Hadze chce aresztowania Kaddafich

Międzynarodowy Trybunał Karny wystąpił w czwartek do Interpolu o wydanie nakazu aresztowania dyktatora Libii Muammara Kaddafiego. Kaddafi poszukiwany jest zbrodnie przeciwko ludzkości - donosi CNN.

W wojnie w Libii zginęło co najmniej 30 tys. ludzi

W trwającej od lutego wojnie domowej w Libii zginęło już co najmniej 30 tys. ludzi, a około 50 tys. zostało rannych - poinformował minister zdrowia w tymczasowym rządzie libijskim Nadżi Barakat. Szacunki oparto na doniesieniach szpitali, władz lokalnych i dowódców sił powstańczych.

W skarbcu brakuje 29 ton złota. Kaddafi zdążył je sprzedać

Bank centralny Libii sprzedał 29 ton złota wiosną tego roku, gdy był pod kontrolą Kaddafiego - poinformowali przedstawiciele władz powstańczych. Cenny kruszec został sprzedany w kwietniu i maju klientom w Libii, a transakcje przeprowadzano w narodowej walucie - dinarach.

Kaddafi: Nie uciekłem do Nigru

Muammar Kaddafi zaprzeczył w nagraniu telefonicznym, wyemitowanym w nocy na antenie syryjskiej telewizji Arrai, że uciekł do Nigru. Informacje na ten temat nazwał "kłamstwami".

Kaddafi w roli dziadka. "Nie jestem słodki?"

- Nie kochasz mnie? Kto jest skarbeczkiem? - mówi do swojej wnuczki Muammar Kaddafi, który dał się poznać przez dekady swojej władzy jako brutalny dyktator. Na znalezionym w jego domu prywatnym nagraniu prezentuje się jednak z zupełnie innej strony. Uwieczniony na nim Kaddafi z lubością oddaje się obowiązkom dziadka.

Kaddafi ucieknie do Burkina Faso?

Brytyjski tygodnik "First Post" sugeruje, że Muammar Kaddafi może szukać schronienia w Burkina Faso. Prezydent tego kraju Blaise Compaore ma wobec obalonego dyktatora dług wdzięczności jako wychowanek założonego przez Kaddafiego Ośrodka Rewolucyjnego.

Szef cateringu pogrążył Kaddafiego. Tak padł Trypolis

Kaddafi stracił Trypolis w kilkanaście godzin, ponieważ w mieście działała od dawna doskonale przygotowana "piąta kolumna" - uzbrojone i przeszkolone oddziały powstańcze. W sumie około 2 tys. ludzi, którzy wiedzieli dobrze, gdzie i kiedy uderzyć, żeby sparaliżować system obrony miasta. Plan zdobycia Trypolisu zaczęto przygotowywać już w kwietniu, a zwolennicy powstania przeniknęli do samego centrum reżimu. Ogromna w tym zasługa... szefa cateringu dla instytucji rządowych.

Kaddafi próbuje dostać się do Czadu lub Nigru

Muammar Kaddafi prawdopodobnie opuścił libijskie miasto Bani Walid i przy pomocy lojalnych wobec siebie plemion kieruje się na południe do Czadu lub Nigru - powiedział wysoki rangą dowódca wojskowy powstańczej Narodowej Rady Libijskiej.

"Kaddafi jest w kraju i czuje się dobrze"

Muammar Kaddafi nadal przebywa w Libii i czuje się dobrze - oświadczył jego rzecznik. I dodał, iż nic mu nie wiadomo na temat konwoju wojskowych samochodów libijskich, które miały wjechać do Nigru.

Widmo krwawej łaźni oddalone?

Libijscy powstańcy osiągnęli porozumienie, na mocy którego we wtorek będą mogli bez walki wkroczyć do obleganego przez nich miasta Bani Walid, gdzie znajdują się siły lojalne wobec Muammara Kaddafiego - podała telewizja Al-Dżazira.

Kaddafiego nie było w konwoju z majątkiem

Dyktator Libii Muammar Kaddafi nie znajdował się w konwoju pojazdów, który w poniedziałek przekroczył granicę pomiędzy Libią i Nigrem - podała telewizja Al Arabija. Wcześniej rebelianci alarmowali, że ciężarówki "wypełnione złotem i gotówką" wymykają się przez libijską granicę do sąsiedniego Nigru. CNN podało, że w ciągu kilkunastu godzin dwa konwoje uciekły z Libii. Pierwszy, duży konwój libijskich pojazdów pancernych do Nigru dotarł już w poniedziałek wieczorem.

Brytyjska dyplomacja wraca do Trypolisu

Londyn wysłał w poniedziałek do Trypolisu swego przedstawiciela z zadaniem "przywrócenia pełnej obecności dyplomatycznej" Wielkiej Brytanii w libijskiej stolicy - powiedział w Izbie Gmin premier David Cameron.

Dowódca Kaddafiego w Nigrze

Dowódca brygad bezpieczeństwa Muammara Kaddafiego, Mansur Dhao, przybył do Nigru - poinformowała w poniedziałek telewizja Al-Arabija. Towarzyszy mu kilkanaście osób.

Dowódca rebeliantów chce przeprosin od Londynu

Dowódca sił powstańczych w Trypolisie Abdel Hakim Belhadż domaga się przeprosin od rządu brytyjskiego i grozi wytoczeniem sprawy sądowej. Według "Timesa" brytyjskie służby były zamieszane w wydanie Belhadża reżimowi Muammara Kaddafiego, który więził go cztery lata jako fundamentalistę islamskiego i domniemanego terrorystę.

Kaddafi chciał kupować broń w Chinach

Chiny zaoferowały w lipcu duże ilości broni reżimowi Muammara Kaddafiego - twierdzi kanadyjski dziennik "The Globe and Mail". Władze w Pekinie oświadczyły, że rzeczywiście doszło do kontaktów firm zbrojeniowych z przedstawicielami Libii, ale rząd miał o tym nic nie wiedzieć. Według chińskiego MSZ, nie podpisano żadnych kontraktów.

Nudne wakacje w USA? Przyłącz się do rebelii

Zachodni korespondent nie mógł uwierzyć własnym oczom, gdy dotarł na front w Libii i zobaczył tam niezwykłego żołnierza rebeliantów. Był nim 21-letni Chris Jeon, student matematyki z Los Angeles, któremu znudziła się przerwa wakacyjna. - Pomyślałem, że przyjechać tutaj będzie "cool" - stwierdził Amerykanin azjatyckiego pochodzenia.

Powstańcy gotowi do ataku. Odwołają ultimatum?

Lada moment może dojść do kolejnych starć między powstańcami a siłami Muammara Kaddafiego. Jak poinformował rzecznik Narodowej Rady Libijskiej (NRL), ich "cierpliwość" już się kończy, mimo że w czwartek przedłużono o tydzień czas na złożenie broni przez oddziały wierne obalonemu dyktatorowi.

Wyrzutnie i rakieta ukryte w krzakach

Kilka wyrzutni rakietowych i uzbrojoną rakietę Scud znaleźli w sobotę 40 km na wschód od Trypolisu rebelianci. Gotowa do użycia broń została ukryta przez siły wierne Kaddafiemu w krzakach.