Libia

Libia

Specjalna komisja zbada okoliczności śmierci Kaddafiego

Szef Narodowej Rady Libijskiej Mustafa Abdel Dżalil poinformował w poniedziałek o tworzeniu komisji, która ma zbadać okoliczności śmierci byłego libijskiego przywódcy Muammara Kaddafiego. Wcześniej przedstawiciele NRL odrzucali taką możliwość, ale w końcu - co przyznał Dżalil - nowe władze postanowiły spełnić "międzynarodowe żądania".

"Ręce związane z tyłu". Masowy mord na ludziach Kaddafiego?

W Syrcie znaleziono ciała 53 osób, prawdopodobnie zwolenników Muammara Kaddafiego, którzy w ubiegłym tygodniu zginęli z rąk rewolucjonistów w trakcie domniemanej masowej egzekucji - podała w poniedziałek organizacja praw człowieka Human Rights Watch (HRW).

"Dla polskich firm będzie mnóstwo do roboty"

- Dziś cała Libia jest wolna i dlatego gratulujemy narodowi libijskiemu, że zaczyna pierwsze dni w wolnej Libii, bez dyktatury - powiedział Radosław Sikorski, po odbyciu rozmów z nowymi władzami Libii w Trypolisie. Szef MSZ ujawnił, że przewodniczący Narodowej Rady Libijskiej przyjął zaproszenie od prezydenta Bronisława Komorowskiego do odwiedzenia Polski.

"Co mieli zrobić? Pocałować go w czoło?"

Członek Narodowej Rady Libijskiej (NRL) Mohamed Szamam odrzucił ewentualność przeprowadzenia międzynarodowego śledztwa w sprawie śmierci Muammara Kaddafiego. Szamam zarzuca Zachodowi hipokryzję i broni powstańców, w których ręce tuż przed śmiercią wpadł dyktator.

Testament Kaddafiego: Wzywam do walki dziś, jutro, zawsze

Na stronie internetowej Muammara Kaddafiego opublikowano ostatnią wolę zabitego w czwartek dyktatora - podaje BBC. Nie wiadomo, kiedy powstał dokument. Napisany ręcznie, miał być przekazany trzem bliskim dyktatora, z których jeden miał zostać zabity, drugi aresztowany, a trzeci uciekł z Syrty.

Niemcy od tygodni znali kryjówkę Kaddafiego?

Niemiecki wywiad był o wiele bardziej zaangażowany w wojnę w Libii niż do tej pory sądzono - twierdzi niemiecka gazeta "Der Spiegel". BND miało znać miejsce gdzie w Syrcie od tygodni ukrywał się Muammar Kaddafi.

Całowali w rękę, siedzieli przed namiotem. "Hipokryzja Zachodu"

Hipokryzja to pierwsze słowo, które ciśnie się na usta, jeśli chodzi o stosunek Zachodu do reżimu Muammara Kaddafiego - twierdzi Al-Dżazira i na dowód pokazuje, jak ulegli i uprzejmi względem dyktatora byli światowi przywódcy, gdy to służyło ich interesom. I jak bardzo wstrzemięźliwi byli w krytykowaniu zbrodni popełnianych przez libijski reżim, gdy w grę wchodziły pieniądze.

Autopsji Kaddafiego nie będzie. "Nikt nie otworzy ciała"

Być może nigdy nie dowiemy się, co było dokładną przyczyną zgonu Muammara Kaddafiego i czyja kula go zabiła. Przedstawiciel rady wojskowej Narodowej Rady Libijskiej Fathi Bachagha oświadczył, że nie ma co liczyć na sekcję zwłok.

W sobotę ustąpi premier, wybory za ok. 8 miesięcy

Wybory do nowego libijskiego kongresu narodowego (parlamentu) odbędą się w ciągu 8 miesięcy - poinformował premier Libii Mahmoud Jibril. Zapowiedział też, że najprawdopodobniej w sobotę ustąpi ze stanowiska. Wiadomość ta nadeszła dwa dni po śmierci dyktatora Muammara Kaddafiego.

Kto pociągnął za spust? Jak naprawdę zginął Kaddafi

Okoliczności śmierci Muammara Kaddafiego są tak niejasne, że Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (UNHCHR) zażądało wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Na podstawie dostępnych nagrań nie można jednoznacznie odtworzyć wypadków z 20 października.

Nie chcą "obcych" w nowej Libii

Nie ma już "pretekstu" dla kontynuowania interwencji NATO w Libii - twierdzi Iran. Przebudowa kraju powinna odbywać się pod nadzorem ONZ, a nie "obcych mocarstw" - przekonują Chiny. Teheran i Pekin mówią o nowej erze w historii Libii, podobnie jak Hillary Clinton. Ale inaczej to sobie wyobrażają.

"Nie zabijajcie go. Potrzebujemy go żywego"

Leżący na jezdni Muammar Kaddafi i rebelianci wykrzykujący "Nie zabijajcie go! Nie zabijajcie go! Potrzebujemy go żywego!" - to jedna ze scen ujawnionego kolejnego filmu amatorskiego zrobionego tuż po pojmaniu dyktatora.

Syn Kaddafiego pojmany? "Został ranny w plecy"

Saif al-Islam, syn zabitego w czwartek dyktatora Libii Muammara Kaddafiego, został prawdopodobnie pojmany - poinformowała telewizja Al-Arabija, powołując się na relację żołnierza oddziałów Narodowej Rady Libijskiej (NRL). Do pojmania miało dojść w mieście Zlitan, położonym ok. 160 km na wschód od Trypolisu. Według doniesień Saif al-Islam został ranny w plecy.

Został zabity po pojmaniu? Oficjalna wersja nie przekonuje

Muammar Kaddafi zmarł od rany odniesionej w głowę podczas strzelaniny w czasie jego pojmania - tak brzmi oficjalna wersja śmierci dyktatora. Jednak twierdzenia Narodowej Rady Libijskiej budzą duże wątpliwości, zwłaszcza jeśli przyjrzeć się nagraniu zrobionemu niedługo po pojmaniu Kaddafiego - zwracają uwagę zachodnie media. Kaddafi porusza się tam jeszcze o własnych siłach, choć już w tym momencie - jeśli wierzyć oficjalnej wersji - powinien być ciężko ranny w głowę i w nogi. Natomiast na ujawnionym kilka godzin później zdjęciu jego ciała widać wyraźnie w lewej skroni dyktatora otwór po kuli.

Libia, prawdziwa wojna dronów

Podczas wojny były niezauważalne, ale najprawdopodobniej odegrały w niej bardzo dużą rolę. Amerykańskie samoloty bezzałogowe, od momentu pojawienia się nad Libią wykonały rekordową ilość nalotów na siły Muammara Kaddafiego. Przez sześć miesięcy było ich trzy razy więcej, niż od początku roku w Pakistanie.

Tłum wlókł ciało po ziemi

Ciało martwego Muammara Kaddafiego wleczone po ziemi, potem wrzucone na ciężarówkę - takie sceny widać na nagraniu wideo, które zostało udostępnione przez Narodową Radę Libijską. Film został nakręcony tuż po schwytaniu libijskiego przywódcy w Syrcie. Zdjęcia są drastyczne.

"Jego śmierć rozwiązuje szereg problemów". Koniec walk?

- Śmierć Kaddafiego rozwiązuje cały szereg problemów, z którymi teraz trzeba by było się zmierzyć: proces, oskarżenie, wykonanie wyroku. Jeżeli więzienie to gdzie, jeżeli kara śmierci to jak? - mówił w TVN24 były ambasador Ryszard Żółtaniecki. Arabista Bogusław Zagórski zwraca z kolei uwagę na to, że mimo krzywd, jakie swojemu narodowi wyrządził przywódca Libii, "będzie wciąż postrzegany jako symbol wielkiego ducha libijskiego".

Rebeliancka flaga nad miastem Kaddafiego

- To ostatni dzień walki, w ciągu kilku godzin ogłosimy upadek Syrty - powiedział cytowany przez AFP podpułkownik Husejn Abdel Salam, jeden z dowódców oddziałów Narodowej Rady Libijskiej (NRL), która od tygodni walczy o zdobycie rodzinnego miasta miasta Muammara Kaddafiego i zarazem ostatniego bastionu lojalistów. Według agencji Reutera flaga rebeliantów już powiewa nad centrum Syrty.

Clinton obiecuje miliony

Szefowa amerykańskiej dyplomacji obiecała Libii nową pomoc, wartą miliony dolarów. Hillary Clinton obietnicę złożyła osobiście podczas niezapowiedzianej wizyty w Trypolisie.

Kolejna wojna domowa w Afryce?

Walczyli za pieniądze dla Muammara Kaddafiego. Gdy ich pracodawca przegrał, przez Saharę wrócili do ojczyzny. Teraz sami chcą zrobić rewoltę w swoim kraju. Tuaregowie z Mali oświadczyli, że zjednoczyli szeregi i chcą niepodległości. Kolejna wojna domowa w Afryce wydaje się prawdopodobna.