Libia

Libia

Kto pociągnął za spust? Jak naprawdę zginął Kaddafi

Okoliczności śmierci Muammara Kaddafiego są tak niejasne, że Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (UNHCHR) zażądało wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Na podstawie dostępnych nagrań nie można jednoznacznie odtworzyć wypadków z 20 października.

Nie chcą "obcych" w nowej Libii

Nie ma już "pretekstu" dla kontynuowania interwencji NATO w Libii - twierdzi Iran. Przebudowa kraju powinna odbywać się pod nadzorem ONZ, a nie "obcych mocarstw" - przekonują Chiny. Teheran i Pekin mówią o nowej erze w historii Libii, podobnie jak Hillary Clinton. Ale inaczej to sobie wyobrażają.

"Nie zabijajcie go. Potrzebujemy go żywego"

Leżący na jezdni Muammar Kaddafi i rebelianci wykrzykujący "Nie zabijajcie go! Nie zabijajcie go! Potrzebujemy go żywego!" - to jedna ze scen ujawnionego kolejnego filmu amatorskiego zrobionego tuż po pojmaniu dyktatora.

Syn Kaddafiego pojmany? "Został ranny w plecy"

Saif al-Islam, syn zabitego w czwartek dyktatora Libii Muammara Kaddafiego, został prawdopodobnie pojmany - poinformowała telewizja Al-Arabija, powołując się na relację żołnierza oddziałów Narodowej Rady Libijskiej (NRL). Do pojmania miało dojść w mieście Zlitan, położonym ok. 160 km na wschód od Trypolisu. Według doniesień Saif al-Islam został ranny w plecy.

Został zabity po pojmaniu? Oficjalna wersja nie przekonuje

Muammar Kaddafi zmarł od rany odniesionej w głowę podczas strzelaniny w czasie jego pojmania - tak brzmi oficjalna wersja śmierci dyktatora. Jednak twierdzenia Narodowej Rady Libijskiej budzą duże wątpliwości, zwłaszcza jeśli przyjrzeć się nagraniu zrobionemu niedługo po pojmaniu Kaddafiego - zwracają uwagę zachodnie media. Kaddafi porusza się tam jeszcze o własnych siłach, choć już w tym momencie - jeśli wierzyć oficjalnej wersji - powinien być ciężko ranny w głowę i w nogi. Natomiast na ujawnionym kilka godzin później zdjęciu jego ciała widać wyraźnie w lewej skroni dyktatora otwór po kuli.

Libia, prawdziwa wojna dronów

Podczas wojny były niezauważalne, ale najprawdopodobniej odegrały w niej bardzo dużą rolę. Amerykańskie samoloty bezzałogowe, od momentu pojawienia się nad Libią wykonały rekordową ilość nalotów na siły Muammara Kaddafiego. Przez sześć miesięcy było ich trzy razy więcej, niż od początku roku w Pakistanie.

Tłum wlókł ciało po ziemi

Ciało martwego Muammara Kaddafiego wleczone po ziemi, potem wrzucone na ciężarówkę - takie sceny widać na nagraniu wideo, które zostało udostępnione przez Narodową Radę Libijską. Film został nakręcony tuż po schwytaniu libijskiego przywódcy w Syrcie. Zdjęcia są drastyczne.

"Jego śmierć rozwiązuje szereg problemów". Koniec walk?

- Śmierć Kaddafiego rozwiązuje cały szereg problemów, z którymi teraz trzeba by było się zmierzyć: proces, oskarżenie, wykonanie wyroku. Jeżeli więzienie to gdzie, jeżeli kara śmierci to jak? - mówił w TVN24 były ambasador Ryszard Żółtaniecki. Arabista Bogusław Zagórski zwraca z kolei uwagę na to, że mimo krzywd, jakie swojemu narodowi wyrządził przywódca Libii, "będzie wciąż postrzegany jako symbol wielkiego ducha libijskiego".

Rebeliancka flaga nad miastem Kaddafiego

- To ostatni dzień walki, w ciągu kilku godzin ogłosimy upadek Syrty - powiedział cytowany przez AFP podpułkownik Husejn Abdel Salam, jeden z dowódców oddziałów Narodowej Rady Libijskiej (NRL), która od tygodni walczy o zdobycie rodzinnego miasta miasta Muammara Kaddafiego i zarazem ostatniego bastionu lojalistów. Według agencji Reutera flaga rebeliantów już powiewa nad centrum Syrty.

Clinton obiecuje miliony

Szefowa amerykańskiej dyplomacji obiecała Libii nową pomoc, wartą miliony dolarów. Hillary Clinton obietnicę złożyła osobiście podczas niezapowiedzianej wizyty w Trypolisie.

Kolejna wojna domowa w Afryce?

Walczyli za pieniądze dla Muammara Kaddafiego. Gdy ich pracodawca przegrał, przez Saharę wrócili do ojczyzny. Teraz sami chcą zrobić rewoltę w swoim kraju. Tuaregowie z Mali oświadczyli, że zjednoczyli szeregi i chcą niepodległości. Kolejna wojna domowa w Afryce wydaje się prawdopodobna.

Ogłaszano jego śmierć wiele razy. Teraz to prawda?

Chamis Kaddafi, najmłodszy syn Muammara Kaddafiego, był jednym z głównych dowódców wojsk ojca, które pacyfikowały rebelię. Śmierć znienawidzonego członka reżimu ogłaszano kilka razy. Miał go zabić pilot-samobójca i bomby NATO. Za każdym razem okazywało się jednak, że Chamis żyje. Teraz jednak syryjska telewizja Al-Rai związana z reżimem Kaddafiego potwierdziła śmierć syna dyktatora.

Buldożery burzą kompleks dyktatora

Dwa buldożery, chronione przez uzbrojonych mężczyzn, rozpoczęły w niedzielę wyburzanie murów wokół dawnej siedziby obalonego dyktatora Libii Muammara Kaddafiego - kompleksu koszarowego Bab al-Azizija w Trypolisie.

Zachód szuka rakiet z Libii. Terroryści też

Organizacje terrorystyczne wyraziły zainteresowanie rakietami, które zaginęły w Libii w chaosie walk między Muammarem Kaddafim a powstańcami - ostrzegli przedstawiciele UE, USA i NATO. Odnalezienie ich jest sprawą priorytetową - podkreślają.

Walki w Trypolisie. Pierwsze od upadku reżimu Kaddafiego

W Trypolisie doszło w piątek do wymiany ognia między grupą kilkudziesięciu zwolenników obalonego dyktatora Muammara Kaddafiego a siłami Narodowej Rady Libijskiej (NRL). Były to pierwsze walki od przejęcia stolicy Libii przez powstańców dwa miesiące temu.

Arabska wiosna kosztowała miliardy

Tegoroczne protesty w Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie nazywane arabską wiosną kosztowały ten region 55 mld dolarów - wynika z nowego raportu grupy konsultingowej Geopolicity.

Jednak nie złapali syna Kaddafiego? Kontratak w Syrcie

Wbrew wcześniejszym doniesieniom nie ma potwierdzenia, że syn Muammara Kaddafiego, Mutasim, został schwytany przez siły Narodowej Rady Libijskiej (NRL) - powiedział w czwartek rzecznik Rady w Bengazi, Dżalal al-Gallal. W ulicznych walkach w Syrcie kontratak sił reżimu, oddziały Narodowej Rady Libijskiej w odwrocie.

Wpadł jeden z synów Kaddafiego?

Lista członków rodziny Muammara Kaddafiego, którzy pozostają na wolności, jest coraz krótsza? Libijska opozycja zapewnia, że pojmała jednego z synów dyktatora, Al-Mu'tasima. Miał próbować uciec z oblężonej Syrty.

Wygrali rewolucję, torturują zwyciężonych?

Libijscy rebelianci bezprawnie przetrzymują i torturują nawet 2500 ludzi, obwinianych o bycie najemnikami Muammara Kaddafiego - twierdzi Amnesty International. Większość ofiar zwycięzców wojny domowej w Libii to czarnoskórzy mieszkańcy Afryki Subsaharyjskiej, którzy są powszechnie postrzegani jako "płatne zbiry dyktatora". Wielu z nich przyjechało jednak do Libii przed rewoltą w poszukiwaniu pracy.

Angelina Jolie w zburzonym mieście

Słynna amerykańska aktorka, uważana za symbol seksu Angelina Jolie przybyła we wtorek do Libii, odwiedziła miasto Misrata, zniszczone w wyniku wielu tygodni ciężkich walk. Jolie, będąca ambasadorką dobrej woli UNHCR (Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców) z uznaniem wypowiedziała się w środę o "niezwykłym" udziale Libijczyków w oddolnej rewolucji.