Libia

Libia

"Wypędzić ducha najemniczych sił". Oczekują wsparcia wojskowego Turcji

Przedstawiciel libijskich władz oświadczył, że uznawany przez społeczność międzynarodową rząd Libii zwrócił się do władz Turcji o wsparcie wojskowe, "by wypędzić ducha najemniczych sił". Chodzi o pomoc w walce z siłami generała Chalify Haftara, który dąży do zdobycia Trypolisu. Wcześniej turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że jego kraj wyśle do Libii wojska "na prośbę rządu w Trypolisie".

Turcja chce walczyć z libijskim "pionkiem", gotowa pomagać "życiem"

W razie potrzeby Turcja zwiększy wsparcie wojskowe dla uznawanego na arenie międzynarodowej rządu Libii - zapowiedział w niedzielę prezydent Recep Tayyip Erdogan. USA wyraziły zaniepokojenie nasileniem działań wojennych w Libii, w tym z udziałem rosyjskich najemników z tak zwanej grupy Wagnera.

Erdogan gotowy udzielić wojskowego wsparcia Libii

Prezydent Turcji zapewnił, że Ankara może udzielić wojskowego wsparcia rządowi Libii i jest gotowa do obrony praw obu krajów we wschodniej części Morza Śródziemnego. Wcześniej państwa Unii Europejskiej odrzuciły turecko-libijskie ustalenia w sprawie granicy morskiej.

UE: porozumienie Turcji z Libią "narusza suwerenne prawa państw trzecich"

Na szczycie przywódców państw Unii Europejskiej w Brukseli odrzucono ustalenia turecko-libijskie w sprawie granicy na Morzu Śródziemnym. W uzasadnieniu decyzji można przeczytać, że porozumienie Turcji z Libią "narusza suwerenne prawa państw trzecich", czyli prawa Grecji i Cypru do ich wyłącznych stref ekonomicznych wokół wysp.

"Porozumienie zawarte w złej wierze". Sprzeciw Grecji w ONZ

Grecja sprzeciwia się porozumieniu zawartemu w listopadzie między Turcją a Libią o wyznaczeniu granicy na Morzu Śródziemnym. Grecki rząd apeluje do Rady Bezpieczeństwa i sekretarza generalnego ONZ, by umowę potępić. Była ona tematem poniedziałkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej w Brukseli.

Grecja wyrzuca ambasadora Libii. "To nie jest dojrzałe zachowanie w dyplomacji"

Ambasador Libii w Atenach został uznany za osobę niepożądaną. Mohamed Junis A.B. Menfi ma opuścić kraj w ciągu 72 godzin - oświadczył szef greckiego MSZ Nikos Dendias. Decyzja ta jest nie do zaakceptowania - odpowiedział szef MSZ Libii Muhammad at-Tahir Siala. Oburzenie z powodu wyrzucenia dyplomaty wyraził także szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu.

Daty, rozmowy, nazwiska. "Mocne dowody" na udział w walkach najemników z Rosji

Władze Libii chcą przekazać Rosji dowody świadczące o walce rosyjskich najemników z grupy Wagnera po stronie przeciwnika władz, generała Chalify Haftara - podała agencja Associated Press. Lista ma zawierać 600-800 nazwisk. O obecności w ogarniętym konfliktem kraju najemników z prywatnej rosyjskiej firmy wojskowej informowały wcześniej - między innymi - "New York Times" i agencja Bloomberga. Władze w Moskwie konsekwentnie zaprzeczają tym doniesieniom.

Ofiary w szpitalach mają nowy typ ran. Źródła wskazują na Rosjan

Około 200 rosyjskich najemników, wśród których są snajperzy z tzw. grupy Wagnera, przybyło w ostatnich tygodniach do Libii - podaje "New York Times". Dziennik informuje również, że do północnoafrykańskiego państwa Rosja wysłała też kilka samolotów Suchoj oraz pociski i artylerię precyzyjnego rażenia.

Media: w Libii zginął kolejny rosyjski najemnik

Rosyjskie media publikują kolejne dowody świadczące o udziale rosyjskich najemników w walce po stronie przeciwników władz w Trypolisie. Jekaterynburski portal Znak w poniedziałek napisał o śmierci lokalnego dziennikarza, który walczył w Libii w składzie tak zwanej grupy Wagnera.

"Najemnicy zginęli w ostrzale lotniczym. Ciała kilku zabitych przekazano do Rosji"

We wrześniu w Libii zginęło od 10 do 35 najemników z Rosji walczących po stronie generała Chalify Haftara, przeciwnika władz libijskich - podały rosyjskie media. Według niezależnego rosyjskojęzycznego portalu Meduza chodzi o najemników z tak zwanej grupy Wagnera, prywatnej firmy wojskowej. Jak podał portal, "ciała kilku zabitych przekazano do Rosji, w przypadku pozostałych nastąpi to do końca października".

Śmierć trzech pracowników ONZ w Libii

Obradująca w sobotę Rada Bezpieczeństwa potępiła atak, w wyniku którego zginęło trzech pracowników misji wsparcia ONZ dla Libii (UNSMIL) w Bengazi. Rada dodała, że narody zjednoczone nie zamierzają się wycofać z Libii.

"W wyniku walk setki tysięcy ludzi uciekło z domów"

Decyzja o zakończeniu wojny nie może być odłożona na czas nieokreślony - mówił w poniedziałek na forum Rady Bezpieczeństwa specjalny wysłannik ONZ do Libii Ghassan Salame. Wzywał między innymi do rozejmu, wdrażania embarga na dostawy broni oraz reform gospodarczych. Jak dodał, "w wyniku walk setki tysięcy ludzi uciekło z domów w stolicy i okolicach, dziesiątki tysięcy przekraczają granicę z Tunezją, szukając bezpieczeństwa".

Areszt z imigrantami zaatakowany. Są zabici i ranni

Podczas ataku lotniczego na areszt dla nielegalnych imigrantów na przedmieściach Trypolisu zginęło 40 osób, a 80 odniosło rany - podało we wtorek przed północą ministerstwo zdrowia Libii. Lokalne stacje telewizyjne pokazały rannych imigrantów pochodzących z głębi Afryki.

Ankara zagroziła atakiem. Turcy zatrzymani w Libii już na wolności

Sześciu obywateli tureckich schwytanych i przetrzymywanych w Libii przez siły lojalne wobec nieuznawanego przez Zachód generała Chalify Haftara zostało uwolnionych - poinformowało w poniedziałek MSZ Turcji. Wcześniej resort groził, że jeśli Turcy nie zostaną uwolnieni, siły rebeliantów staną się "uzasadnionym celem" ataku.