Libia

Libia

Turyści na gruzach domu Kaddafiego

Chociaż sytuacja w Libii nie jest jeszcze w pełni ustabilizowana - ulice patrolują uzbrojone milicje, a w centrum Trypolisu ruiny koszarów Muammara Kaddafiego przypominają o niedawnych nalotach NATO - do kraju po rewolucji przyjechali pierwsi turyści. Jednak nie po to, aby opalać się na pięknych plażach, ale aby stanąć na ruinach domu dyktatora i zobaczyć ślady walk.

Libii grozi nowa wojna domowa

Szef Narodowej Rady Libijskiej (NRL) Mustafa Dżalil zagroził w środę użyciem siły, aby uniemożliwić wschodniej części kraju uzyskanie całkowitej autonomii. Dzień wcześniej przywódcy plemienni i szefowie zbrojnych milicji ogłosili półautonomię Cyrenajki.

Libia się rozpadnie? Wschód chce autonomii

Wschodnia część Libii jest autonomiczna - ogłosili przywódcy bojówek i plemion zamieszkujących Cyrenajkę. Na konwencji w Bengazi lokalni liderzy stwierdzili, że chcą, aby Libia przekształciła się w federację. Takiej wizji zdecydowanie sprzeciwiają się przywódcy w stolicy kraju, Trypolisie. - Kwestia jedności kraju jest nienaruszalna. Na ten temat nie będzie dyskusji - stwierdził Abbas al-Gadi, przywódca Libijskiej Partii Narodowej.

Zniszczone groby poległych w Libii zostaną naprawione

Zniszczone przez Libijczyków nagrobki na cmentarzach wojennych w Bengazi zostaną naprawione - podała Komisja Wspólnoty Narodów ds. Grobów Wojennych. Niezidentyfikowani uzbrojeni mężczyźni zdewastowali dwa cmentarze żołnierzy poległych podczas II Wojny Światowej. Nagranie swojego "wyczynu" umieścili w sieci. Zniszczeniu uległ między innymi grób polskiego żołnierza.

Zdewastowali groby Polaka i brytyjskich żołnierzy

W internecie pojawiło się nagranie pokazujące, jak grupa uzbrojonych Libijczyków dewastuje cmentarz wojenny w Bengazi. Wandale zniszczyli nagrobki ponad 150 Brytyjczyków poległych w kampanii libijskiej podczas drugiej wojny światowej. Na jednym ze zdjęć udostępnionych przez agencję Reutera widać też zniszczony nagrobek polskiego żołnierza z Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich.

Libia da 100 mln dolarów syryjskiej opozycji

Nowe władze Libii zadeklarowały przekazanie znacznej pomocy syryjskiej opozycji. Ma to być gest solidarności od narodu, który dopiero co sam zdołał obalić dyktaturę. Wartość pomocy ma wynosić 100 milionów dolarów. Jak powiedział rzecznik libijskich władz, taki wydatek dla jego zrujnowanego kraju "to nie problem".

"Rok temu tutaj wszystko się zaczęło". Trypolis świętuje

Mija rok od wybuchu krwawej rewolucji w Libii, w wyniku której po 40 latach obalono dyktaturę Muammara Kaddafiego. Mimo że nie zaplanowano oficjalnych państwowych obchodów, od kilku dni na libijskich ulicach odbywają się spontaniczne marsze. W Trypolisie jest internauta @Wlodzimierz, który na skrzynkę Kontaktu 24 przesłał zdjęcia z dzielnicy Faszlum - miejsca, od którego - jak relacjonuje internauta - rok temu wszystko się zaczęło.

Tortury, gwałty i zabójstwa. Byli rebelianci niszczą Libię

Nowe władze Libii nie radzą sobie z kontrolowaniem bojówek złożonych z byłych rebeliantów - twierdzi Amnesty International. Uzbrojone bandy mają działać bezkarnie w całym kraju i torturować osoby, które uznają za zwolenników byłego reżimu. W obliczu niestabilnej sytuacji, w sondażach co czwarty Libijczyk opowiada się za rządami autorytarnymi i "jednym silnym przywódcą".

Torturowali i zabili byłego ambasadora Kaddafiego

Były ambasador libijski w Paryżu Omar Brebesz został zatrzymany przez bojówkę, złożoną z byłych przeciwników Muammara Kaddafiego. - 24 godziny później zmarł, najpewniej w skutek tortur, jakim go poddano - podała organizacja praw człowieka Human Rights Watch (HRW).

Powstańcy torturują swoich przeciwników?

Rząd Libii przeprowadzi śledztwo ws. domniemanych tortur, jakich byli powstańcy, którzy walczyli z reżimem Muammara Kaddafiego, dopuszczają się w zaimprowizowanych więzieniach na zwolennikach obalonego reżimu - oznajmił wicepremier Mustafa Abu Szagur.

Rząd "przejął kontrolę nad Bani Walid"

Libijski minister obrony Osama ad-Dżuwali zapewnił, że miasto Bani Walid, gdzie przed dwoma dniami doszło do starć, jest pod kontrolą rządu, a problem, który doprowadził do wymiany ognia, rozwiązano.

Lojaliści Kaddafiego odbili swój bastion

Dokładnie trzy miesiące po oficjalnym zakończeniu libijskiej wojny domowej, lojaliści obalonego Muammara Kaddafiego odbili jeden z swoich bastionów. Miasto Bani Walid wpadło w ich ręce po trwających cały dzień walkach. Miejscowość leżąca około 200 kilometrów od Trypolisu była areną zaciętych walk na jesieni. Zwolennicy dyktatora bronili się tam cztery miesiące.

MTK dementuje: Nie podjęliśmy decyzji ws. Kaddafiego

Międzynarodowy Trybunał Karny zdementował dzisiejsze doniesienia strony libijskiej, jakoby zgodził się na sądzenie syna Muammara Kaddafiego, Saifa al-Islama, w Libii. Taką informację przekazała agencja Reutera, powołując się na libijskiego ministra sprawiedliwości.

Libia nie chce swoich nowych władz

- Zmierzamy w stronę bezdennej otchłani - uważa Mustafa Abdel Dżalil, przywódca Narodowej Rady Libijskiej. Tysiące Libijczyków demonstrowały w sobotę w Benghazi, domagając się ustąpienia nowych władz. Jak podała Al-Dżazira, wiceprzewodniczący NRL, Abdel Hafiz Ghoga zapowiedział już swoją rezygnację.

Za wolne reformy. Wdarli się do siedziby władz

W Bengazi, którego mieszkańcy od tygodni protestują, domagając się od nowych władz Libii przejrzystości i sprawiedliwości, w sobotę sfrustrowani powolnym tempem reform wdarli się na teren kompleksu administracyjnego i ograbili biura Narodowej Rady Libijskiej.

Miasto widmo na libijskim brzegu

Podziurawione od kul ściany domów, budynki bez okien i sterty gruzu wokół. Az-Zawija - nadmorska miejscowość znajdująca się 50 km na zachód od Trypolisu - po zeszłorocznych walkach w Libii przypomina miasto widmo. Fotorelację ze zniszczonego wojną miasta zamieściła w serwisie Kontaktu 24 przebywająca w Libii risela.

Co się dzieje z Kaddafim? Libia milczy

We wtorek mija termin, w którym Międzynarodowy Trybunał Karny z siedzibą w Hadze domaga się informacji dotyczących stanu zdrowia oraz statusu prawnego syna Mumammara Kaddafiego, Saifa al-Islama. Jeśli Libia nie odpowie - a jeszcze tego nie zrobiła - MTK może wnieść w tej sprawie skargę do Rady Bezpieczeństwa ONZ.