Libia

Libia

"Kaddafi jest w kraju i czuje się dobrze"

Muammar Kaddafi nadal przebywa w Libii i czuje się dobrze - oświadczył jego rzecznik. I dodał, iż nic mu nie wiadomo na temat konwoju wojskowych samochodów libijskich, które miały wjechać do Nigru.

Widmo krwawej łaźni oddalone?

Libijscy powstańcy osiągnęli porozumienie, na mocy którego we wtorek będą mogli bez walki wkroczyć do obleganego przez nich miasta Bani Walid, gdzie znajdują się siły lojalne wobec Muammara Kaddafiego - podała telewizja Al-Dżazira.

Kaddafiego nie było w konwoju z majątkiem

Dyktator Libii Muammar Kaddafi nie znajdował się w konwoju pojazdów, który w poniedziałek przekroczył granicę pomiędzy Libią i Nigrem - podała telewizja Al Arabija. Wcześniej rebelianci alarmowali, że ciężarówki "wypełnione złotem i gotówką" wymykają się przez libijską granicę do sąsiedniego Nigru. CNN podało, że w ciągu kilkunastu godzin dwa konwoje uciekły z Libii. Pierwszy, duży konwój libijskich pojazdów pancernych do Nigru dotarł już w poniedziałek wieczorem.

Brytyjska dyplomacja wraca do Trypolisu

Londyn wysłał w poniedziałek do Trypolisu swego przedstawiciela z zadaniem "przywrócenia pełnej obecności dyplomatycznej" Wielkiej Brytanii w libijskiej stolicy - powiedział w Izbie Gmin premier David Cameron.

Dowódca Kaddafiego w Nigrze

Dowódca brygad bezpieczeństwa Muammara Kaddafiego, Mansur Dhao, przybył do Nigru - poinformowała w poniedziałek telewizja Al-Arabija. Towarzyszy mu kilkanaście osób.

Dowódca rebeliantów chce przeprosin od Londynu

Dowódca sił powstańczych w Trypolisie Abdel Hakim Belhadż domaga się przeprosin od rządu brytyjskiego i grozi wytoczeniem sprawy sądowej. Według "Timesa" brytyjskie służby były zamieszane w wydanie Belhadża reżimowi Muammara Kaddafiego, który więził go cztery lata jako fundamentalistę islamskiego i domniemanego terrorystę.

Kaddafi chciał kupować broń w Chinach

Chiny zaoferowały w lipcu duże ilości broni reżimowi Muammara Kaddafiego - twierdzi kanadyjski dziennik "The Globe and Mail". Władze w Pekinie oświadczyły, że rzeczywiście doszło do kontaktów firm zbrojeniowych z przedstawicielami Libii, ale rząd miał o tym nic nie wiedzieć. Według chińskiego MSZ, nie podpisano żadnych kontraktów.

Nudne wakacje w USA? Przyłącz się do rebelii

Zachodni korespondent nie mógł uwierzyć własnym oczom, gdy dotarł na front w Libii i zobaczył tam niezwykłego żołnierza rebeliantów. Był nim 21-letni Chris Jeon, student matematyki z Los Angeles, któremu znudziła się przerwa wakacyjna. - Pomyślałem, że przyjechać tutaj będzie "cool" - stwierdził Amerykanin azjatyckiego pochodzenia.

Powstańcy gotowi do ataku. Odwołają ultimatum?

Lada moment może dojść do kolejnych starć między powstańcami a siłami Muammara Kaddafiego. Jak poinformował rzecznik Narodowej Rady Libijskiej (NRL), ich "cierpliwość" już się kończy, mimo że w czwartek przedłużono o tydzień czas na złożenie broni przez oddziały wierne obalonemu dyktatorowi.

Wyrzutnie i rakieta ukryte w krzakach

Kilka wyrzutni rakietowych i uzbrojoną rakietę Scud znaleźli w sobotę 40 km na wschód od Trypolisu rebelianci. Gotowa do użycia broń została ukryta przez siły wierne Kaddafiemu w krzakach.

CIA i MI6 współpracowały z reżimem Kaddafiego?

W biurze byłego szefa libijskiego wywiadu w Trypolisie odkryto do niedawna tajne dokumenty. Według dziennikarzy, zawierają one dowody na bliską współpracę CIA i MI6 z libijskim służbami. Amerykanie mieli między innymi wysyłać do Libii osoby podejrzane o działalność terrorystyczną. W kraju Muammara Kaddafiego, gdzie stosowanie tortur nie było niczym niesłychanym, podejrzani mieli być przesłuchiwani.

Syn Kaddafiego szuka sojuszników

Saif al-Islam, syn Muammara Kaddafiego podróżuje po obrzeżach Trypolisu i spotyka się z tamtejszymi przywódcami plemion, by przekonać ich do walki o odzyskanie przez pułkownika władzy w stolicy Libii. Taką informację przekazał agencji Reuters Moussa Ibrahim – rzecznik obalonego dyktatora.

Powstańcy: Pierwsze wybory za osiem miesięcy

Wybory do konstytuanty w Libii odbędą się za mniej więcej osiem miesięcy, a wybory prezydenckie i parlamentarne za 20 miesięcy - poinformował w piątek rzecznik powstańczej Narodowej Rady Libijskiej (NRL) Guma Gamaty.

Samolot RAF wypchany dinarami z Kaddafim poleciał do Libii

Lotnictwo Jej Królewskiej Mości w trybie nadzwyczajnym przewiozło swoją największą maszyną transportową bardzo cenny podarunek dla formujących się nowych libijskich władz. Na pokładzie podniebnego giganta C-17 Globemaster III do Libii poleciało 280 milionów libijskich dinarów, czyli około 160 milionów euro. Specjalny ładunek ważył 40 ton.

Kaddafi: Chcą podbić Libię, by przejąć jej bogactwa

- NATO i inne imperialistyczne siły chcą podbić Libię, by przejąć jej bogactwa naturalne - powiedział Muammar Kaddafi w nagraniu audio, opublikowanym w czwartek wieczorem przez telewizję Arrai, której siedziba znajduje się w Syrii. Wcześniej ta sama stacja opublikowała kilka zdań z wystąpienia obalonego dyktatora Libii.

Tusk: Polska w pełni zaangażowana w pomoc dla Libii

- Polska przyjęła stanowisko o pełnym zaangażowaniu, jeśli chodzi o pomoc humanitarną dla Libii, a zwłaszcza o działania po zakończeniu konfliktu zbrojnego, na rzecz odbudowy gospodarki i lepszego ustroju - powiedział w czwartek w Paryżu premier Donald Tusk przed rozpoczęciem konferencji pod hasłem "Przyjaciele Libii". Wcześniej polski rząd poinformował, że przekaże na odbudowę kraju 1 mln zł.

Milionowe plemię Warfalla. Pod jego opiekę udał się Kaddafi

Obalony dyktator Libii Muammar Kaddafi znajduje się w Bani Walid, 150 km na południowy wschód od Trypolisu, i planuje kontrofensywę - twierdzą powstańcy. Bani Walid to bastion największego plemienia libijskiego - Warfalla. Kiedyś był to jeden z filarów reżimu. W czasie powstania wielu członków Warfalla wstąpiło jednak do powstańczych oddziałów. Dziś plemię jest podzielone, jego część wspiera Kaddafiego.

UE zdejmuje sankcje z Libii

Unia Europejska zdecydowała o zniesieniu sankcji nałożonych wcześniej na 6 libijskich portów oraz kilka spółek naftowych i banków - poinformowała szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. UE odmraża też aktywa finansowe 28 libijskich firm. W mocy pozostaje embargo nałożone na sprzedaż i transport broni oraz ONZ-owska strefa zakazu lotów.