Libia

Libia

Kaddafiego nie było w konwoju z majątkiem

Dyktator Libii Muammar Kaddafi nie znajdował się w konwoju pojazdów, który w poniedziałek przekroczył granicę pomiędzy Libią i Nigrem - podała telewizja Al Arabija. Wcześniej rebelianci alarmowali, że ciężarówki "wypełnione złotem i gotówką" wymykają się przez libijską granicę do sąsiedniego Nigru. CNN podało, że w ciągu kilkunastu godzin dwa konwoje uciekły z Libii. Pierwszy, duży konwój libijskich pojazdów pancernych do Nigru dotarł już w poniedziałek wieczorem.

Brytyjska dyplomacja wraca do Trypolisu

Londyn wysłał w poniedziałek do Trypolisu swego przedstawiciela z zadaniem "przywrócenia pełnej obecności dyplomatycznej" Wielkiej Brytanii w libijskiej stolicy - powiedział w Izbie Gmin premier David Cameron.

Dowódca Kaddafiego w Nigrze

Dowódca brygad bezpieczeństwa Muammara Kaddafiego, Mansur Dhao, przybył do Nigru - poinformowała w poniedziałek telewizja Al-Arabija. Towarzyszy mu kilkanaście osób.

Dowódca rebeliantów chce przeprosin od Londynu

Dowódca sił powstańczych w Trypolisie Abdel Hakim Belhadż domaga się przeprosin od rządu brytyjskiego i grozi wytoczeniem sprawy sądowej. Według "Timesa" brytyjskie służby były zamieszane w wydanie Belhadża reżimowi Muammara Kaddafiego, który więził go cztery lata jako fundamentalistę islamskiego i domniemanego terrorystę.

Kaddafi chciał kupować broń w Chinach

Chiny zaoferowały w lipcu duże ilości broni reżimowi Muammara Kaddafiego - twierdzi kanadyjski dziennik "The Globe and Mail". Władze w Pekinie oświadczyły, że rzeczywiście doszło do kontaktów firm zbrojeniowych z przedstawicielami Libii, ale rząd miał o tym nic nie wiedzieć. Według chińskiego MSZ, nie podpisano żadnych kontraktów.

Nudne wakacje w USA? Przyłącz się do rebelii

Zachodni korespondent nie mógł uwierzyć własnym oczom, gdy dotarł na front w Libii i zobaczył tam niezwykłego żołnierza rebeliantów. Był nim 21-letni Chris Jeon, student matematyki z Los Angeles, któremu znudziła się przerwa wakacyjna. - Pomyślałem, że przyjechać tutaj będzie "cool" - stwierdził Amerykanin azjatyckiego pochodzenia.

Powstańcy gotowi do ataku. Odwołają ultimatum?

Lada moment może dojść do kolejnych starć między powstańcami a siłami Muammara Kaddafiego. Jak poinformował rzecznik Narodowej Rady Libijskiej (NRL), ich "cierpliwość" już się kończy, mimo że w czwartek przedłużono o tydzień czas na złożenie broni przez oddziały wierne obalonemu dyktatorowi.

Wyrzutnie i rakieta ukryte w krzakach

Kilka wyrzutni rakietowych i uzbrojoną rakietę Scud znaleźli w sobotę 40 km na wschód od Trypolisu rebelianci. Gotowa do użycia broń została ukryta przez siły wierne Kaddafiemu w krzakach.

CIA i MI6 współpracowały z reżimem Kaddafiego?

W biurze byłego szefa libijskiego wywiadu w Trypolisie odkryto do niedawna tajne dokumenty. Według dziennikarzy, zawierają one dowody na bliską współpracę CIA i MI6 z libijskim służbami. Amerykanie mieli między innymi wysyłać do Libii osoby podejrzane o działalność terrorystyczną. W kraju Muammara Kaddafiego, gdzie stosowanie tortur nie było niczym niesłychanym, podejrzani mieli być przesłuchiwani.

Syn Kaddafiego szuka sojuszników

Saif al-Islam, syn Muammara Kaddafiego podróżuje po obrzeżach Trypolisu i spotyka się z tamtejszymi przywódcami plemion, by przekonać ich do walki o odzyskanie przez pułkownika władzy w stolicy Libii. Taką informację przekazał agencji Reuters Moussa Ibrahim – rzecznik obalonego dyktatora.

Powstańcy: Pierwsze wybory za osiem miesięcy

Wybory do konstytuanty w Libii odbędą się za mniej więcej osiem miesięcy, a wybory prezydenckie i parlamentarne za 20 miesięcy - poinformował w piątek rzecznik powstańczej Narodowej Rady Libijskiej (NRL) Guma Gamaty.

Samolot RAF wypchany dinarami z Kaddafim poleciał do Libii

Lotnictwo Jej Królewskiej Mości w trybie nadzwyczajnym przewiozło swoją największą maszyną transportową bardzo cenny podarunek dla formujących się nowych libijskich władz. Na pokładzie podniebnego giganta C-17 Globemaster III do Libii poleciało 280 milionów libijskich dinarów, czyli około 160 milionów euro. Specjalny ładunek ważył 40 ton.

Kaddafi: Chcą podbić Libię, by przejąć jej bogactwa

- NATO i inne imperialistyczne siły chcą podbić Libię, by przejąć jej bogactwa naturalne - powiedział Muammar Kaddafi w nagraniu audio, opublikowanym w czwartek wieczorem przez telewizję Arrai, której siedziba znajduje się w Syrii. Wcześniej ta sama stacja opublikowała kilka zdań z wystąpienia obalonego dyktatora Libii.

Tusk: Polska w pełni zaangażowana w pomoc dla Libii

- Polska przyjęła stanowisko o pełnym zaangażowaniu, jeśli chodzi o pomoc humanitarną dla Libii, a zwłaszcza o działania po zakończeniu konfliktu zbrojnego, na rzecz odbudowy gospodarki i lepszego ustroju - powiedział w czwartek w Paryżu premier Donald Tusk przed rozpoczęciem konferencji pod hasłem "Przyjaciele Libii". Wcześniej polski rząd poinformował, że przekaże na odbudowę kraju 1 mln zł.

Milionowe plemię Warfalla. Pod jego opiekę udał się Kaddafi

Obalony dyktator Libii Muammar Kaddafi znajduje się w Bani Walid, 150 km na południowy wschód od Trypolisu, i planuje kontrofensywę - twierdzą powstańcy. Bani Walid to bastion największego plemienia libijskiego - Warfalla. Kiedyś był to jeden z filarów reżimu. W czasie powstania wielu członków Warfalla wstąpiło jednak do powstańczych oddziałów. Dziś plemię jest podzielone, jego część wspiera Kaddafiego.

UE zdejmuje sankcje z Libii

Unia Europejska zdecydowała o zniesieniu sankcji nałożonych wcześniej na 6 libijskich portów oraz kilka spółek naftowych i banków - poinformowała szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton. UE odmraża też aktywa finansowe 28 libijskich firm. W mocy pozostaje embargo nałożone na sprzedaż i transport broni oraz ONZ-owska strefa zakazu lotów.

Rosja uznała nowe władze Libii. Francja odblokuje 1,5 mld euro

Rosja uznała powstańczą Narodową Radę Libijską (NRL) za prawowite władze Libii. Oświadczenie w tej sprawie wydało w czwartek Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej. Natomiast szef MSZ Francji Alain Juppe oznajmił, że Paryż odmrozi 1,5 mld euro libijskich aktywów na rzecz nowych władz. Dziś w Paryżu o Libii dyskutować będą prezydenci i premierzy ponad 60 krajów.

Uniknąć drugiego Iraku. Co uradzi świat w Paryżu?

W 42. rocznicę przewrotu, który wyniósł Muammara Kaddafiego do władzy, w Paryżu ponad 60 państw będzie radzić, co dalej począć z Libią. Dyktatora cały czas nie odnaleziono, ale jego syn twierdzi, że ma pełnomocnictwa ojca do podjęcia rozmów z Narodowej Rady Libijskiej w Trypolisie.