Libia

Libia

Powstańcy zdobywają ostatenie bastiony Kaddafiego

Siły tymczasowego rządu libijskiego zajęły w niedzielę główny szpital w Syrcie - rodzinnym mieście Muammara Kaddafiego nad Morzem Śródziemnym i jednym z ostatnich ognisk oporu stawianego przez jego zwolenników. W drugim takim ośrodku - Bani Walid - rebelianci przejęli kontrolę nad lotniskiem.

Śmigłowce NATO atakują w nocy. W dzień - Libijczycy

Toczą się zacięte walki o ostatnie duże miasto pozostające pod kontrolą Muammara Kaddafiego. Oddziały lojalne wobec reżimu, które bronią Syrty, w nocy są bombardowane przez śmigłowce NATO, a w dzień atakowane przez setki bojowników opozycji. Akcję maszyn szturmowych sojuszu nagrała jedna z zagranicznych ekip telewizyjnych.

Koniec akcji w Libii, gdy "zniknie opór"

Decyzja o zakończeniu trwającej od siedmiu miesięcy operacji NATO w Libii jest uzależniona od czterech czynników, głównie likwidacji zagrożenia ze strony sił Muammara Kaddafiego i poprawy sytuacji w Syrcie - powiedział w czwartek szef Pentagonu Leon Panetta.

Kaddafi ostrzega: Skończycie jak Libia

Dyktator Libii ostrzegł w przemówieniu audio przywódców krajów Trzeciego Świata, którzy uznali Narodową Radę Libijską, że może ich czekać taki sam los, jak jego.

Jak Kaddafi dawał pracę i autografy Polakom

"To była gładko działająca władza autorytarna". Dla Polaków pracujących w kraju Muammara Kaddafiego, życie wśród Libijczyków nie było uciążliwe, musieli jednak znosić kontrolę państwa. Rozmówcy tvn24.pl zapamiętali swój wyjazd do Libii na "saksy" pozytywnie. Podkreślają tolerancję Libijczyków. Niektórym zdarzały się też wyjątkowe przygody, jak choćby zdobycie plakatu z podpisem samego "wodza rewolucji".

Saksy ery PRL-u, czyli jak Polacy budowali socjalizm w Libii

"W Libii mogłem zarabiać trzy razy więcej". "Tam dostawałem niemal 20 razy tyle". Polacy, którzy pracowali kiedyś w państwie Kaddafiego, po latach nie pozostawiają wątpliwości, dlaczego zdecydowali się na wyjazd. W rozmowach z tvn24.pl wspominają też jednak ciemne strony intratnych kontraktów: alkoholizm czy rozpadanie się rodzin. "Niektórzy dostawali tam choroby sierocej" - przyznaje jeden z naszych rozmówców.

Rebelianci chcą zaległych pieniędzy za ropę

Siły podległe Narodowej Radzie Libijskiej kontrolują ponad połowę Syrty nad Morzem Śródziemnym i zamierzają zająć je w całości w ciągu dwóch dni - oświadczył lokalny dowódca wojsk powstańczych Adel Al-Hasi. W miarę jak krzepnie władza rebeliantów, nowe władze sięgają po kolejne źródła zysku.

Strażnicy mordowali więźniów granatami. "Wszędzie była krew"

- Granat eksplodował mniej niż 15 metrów przede mną. Wszędzie była krew. Przez chwilę myślałem, że to rewolta w więzieniu, na którą tyle czekaliśmy. Ale potem zorientowałem się, że nie - mówił Jumaa al-Shalmani, który twierdzi, że jest jedną z kilkunastu osób, które przetrwały masakrę więźniów politycznych w więzieniu pod Trypolisem.

Upadło miejsce narodzin Kaddafiego

Miejsce gdzie urodził się Muammar Kaddafi znalazło się pod kontrolą jego wrogów - podali lekarze z miejscowego szpitala. Leżąca w pobliżu Syrty miejscowość Kasr Abu Hadi, była symbolicznie ważna dla obecnie rozpadającego się reżimu.

Skazany za zamach twierdzi, że umiera. Znowu

Już dwa lata temu, gdy opuszczał Szkocję, Abdelbaset Ali al-Megrahi miał mieć przed sobą najwyżej kilka miesięcy życia. Teraz skazany za zamach nad Lockerbie Libijczyk mówi to samo.

Tysiące groźnych rakiet w rękach terrorystów?

Zachodnie służby specjalne i wojsko mają poważny problem. W trakcie libijskiej wojny domowej z arsenałów zginęło pięć tysięcy groźnych rakiet przeciwlotniczych SA-7. Nowe władze nie mogą się ich doliczyć. - Pociski mogły trafić w ręce terrorystów, od Kenii do Kunduzu – powiedział włoski admirał Gianpaolo di Paola w rozmowie z tygodnikiem "Der Spiegel". – To ogromne zagrożenie dla transportu lotniczego - dodał wojskowy.

Wielka ucieczka z miasta Kaddafiego

Setki libijskich rodzin uciekają z oblężonej Syrty - miasta, gdzie urodził się Muammar Kaddafi i zarazem jednego z ostatnich punktów oporu, gdzie jeszcze bronią się oddziały dyktatora Libii. Cywile korzystają z zawieszania broni zawartego po to, by mogli opuścić Syrtę przed ostatnim atakiem na miasto ze strony powstańców.

Rakiety najlepiej rozbraja się młotkiem

Jak najlepiej rozbroić niebezpieczne rakiety przeciwlotnicze, których dostania się w ręce terrorystów obawia się Zachód? Potraktować je młotkiem. Nowe libijskie władze pokazują, jak pozbywają się zapasów radzieckich rakiet SA-7 Striela-2.

Nie uciekał w ubraniu kobiety, ale "dzielnie walczył"

Rzecznik Muammara Kaddafiego zaprzeczył, jakoby został pojmany w kobiecym przebraniu podczas ucieczki przed oddziałami opozycji. - To jest kłamstwo - zapewnił Moussa Ibrahim. Dodał, że nigdzie nie uciekał, ale przez ponad dobę walczył w okrążeniu z "agresywnymi gangami uzbrojonymi przez NATO".

Rzecznik Kaddafiego uciekał w stroju kobiety?

Najbardziej znany na Zachodzie rzecznik reżimu Muammara Kaddafiego miał zostać zatrzymany przez opozycję. Według dowódcy rebeliantów, Moussa Ibrahim próbował uciec z oblężonej Syrty w przebraniu kobiety. Jeszcze kilka dni temu w emitowanych radiowo wystąpieniach rzecznik zapewniał, że oddziały wierne dyktatorowi będą prowadzić nieustanną walkę z nowymi władzami.

Amerykanie znów kupują ropę z libijskich złóż

Z Libii odpłynął pierwszy tankowiec z ropą zakupioną przez duży amerykański koncern. Tankowiec Hellas Warrior z 381 tysiącami baryłek ropy należącymi do ConocoPhilips wyruszył do jednego z europejskich portów. Zakup ropy, która właśnie odpłynęła z Libii, był pierwszą taką transakcją dokonaną przez znaczący amerykański koncern po obaleniu Muammara Kaddafiego.

Rebelianci z sukcesami, były premier głoduje

Podczas gdy libijscy rebelianci odnieśli kolejny sukces w wojnie z resztkami sił lojalistów, prawdziwe kłopoty zaczęły się dla byłego libijskiego premiera. Po decyzji Tunezji, w której się schronił, by wydać go nowym władzom w Trypolisie, Al-Bagdadi Ali al-Mahmudi rozpoczął głodówkę.

Interpol ściga syna Kaddafiego

Interpol wysłał za Saadim Kaddafim, synem obalonego dyktatora Libii, list gończy o najwyższym priorytecie - poinformowała w wydanym oświadczeniu ta międzynarodowa organizacja policyjna.