Libia

Libia

Miasto widmo na libijskim brzegu

Podziurawione od kul ściany domów, budynki bez okien i sterty gruzu wokół. Az-Zawija - nadmorska miejscowość znajdująca się 50 km na zachód od Trypolisu - po zeszłorocznych walkach w Libii przypomina miasto widmo. Fotorelację ze zniszczonego wojną miasta zamieściła w serwisie Kontaktu 24 przebywająca w Libii risela.

Co się dzieje z Kaddafim? Libia milczy

We wtorek mija termin, w którym Międzynarodowy Trybunał Karny z siedzibą w Hadze domaga się informacji dotyczących stanu zdrowia oraz statusu prawnego syna Mumammara Kaddafiego, Saifa al-Islama. Jeśli Libia nie odpowie - a jeszcze tego nie zrobiła - MTK może wnieść w tej sprawie skargę do Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Ludzie reżimu planowali zamach w Sylwestra

Zwolennicy Muammara Kaddafiego są wciąż aktywni i konspirują przeciwko nowym władzom Libii - pisze "The Daily Telegraph". W stolicy kraju byłe rebelianckie bojówki miały zapobiec serii zamachów bombowych na sieć energetyczną miasta. Do ataku miało dojść w Sylwestra.

Saif: Nie stosowano wobec mnie tortur

- Czekający na proces syn Mummara Kadafiego, Saif al-Islam, jest przetrzymywany w dobrych warunkach. W niewoli trzymają go byli rebelianci w pobliżu miasta Zintan, na zachodzie Libii - poinformowała organizacja broniąca praw człowieka Human Rights Watch (HRW).

USA pomogą nowym władzom Libii

Szef Pentagonu Leon Panetta, który w sobotę odwiedził Libię obiecał, że USA pomogą nowym libijskim władzom i wspomniał, ze Libia będzie musiała podjąć "konfrontację z terroryzmem" - informuje "Los Angeles Times".

Śmierć Kaddafiego "mogła być zbrodnią wojenną"

Międzynarodowy Trybunał Karny chce od nowych władz libijskich wyjaśnienia okoliczności śmierci pułkownika Muammara Kaddafiego. - Istnieją poważne podejrzenia, że kwalifikuje się jako zbrodnia wojenna - powiedział prokurator generalny MTK Luis Moreno Ocampo.

Syn Kaddafiego chciał do Meksyku

Meksykański wywiad zapobiegł wjazdowi jednego z synów byłego przywódcy Libii Muammara Kaddafiego, Saadiego, wraz z rodziną do Meksyku - podały w środę władze tego kraju. W związku z usiłowaniem przerzucenia Kaddafich we wrześniu przez granicę aresztowano kilka osób.

50 tys. powstańców stworzy armię

Kto ma broń, ten ma władzę - z tej zasady świetnie zdają sobie sprawę nowe libijskie władze, które zapowiedziały, że do nowych libijskich sił zbrojnych zostanie powołanych 50 tys. byłych powstańców.

Córka Kaddafiego wzywa do walki

Córka Muammara Kaddafiego, Aisza, wezwała Libijczyków do obalenia nowych rządów. Apel wyemitowała syryjska telewizja AAl-Rai. - Wasz ojciec wzywa do dalszej walki, nawet jeśli nie słyszycie już jego głosu - mówiła.

Wygrali, ale jeńców nie chcą puścić

Byli libijscy powstańcy wciąż przetrzymują około siedmiu tysięcy jeńców - podaje ONZ w swoim najnowszym raporcie. Jeńcy przetrzymywani są bez możliwości skorzystania z pomocy prawnej i bez kontaktu z organami wymiaru sprawiedliwości. Policja i sądy wciąż nie funkcjonują.

Jest premierem od trzech dni. Już próbowano go zabić

Nowy premier Libii Abd ar-Rahim al-Kib oficjalnie sprawuje swój urząd dopiero od trzech dni, a już próbowano go zabić. Polityk wyszedł z zamachu bez szwanku, mimo że dwie osoby obok niego zginęły. Atak miała przeprowadzić grupa uzbrojonych mężczyzn podczas oficjalnej uroczystości.

Kaddafi w kuble na śmieci. Pamiątki po reżimie

Po 42 latach totalitarnych rządów Muammara Kaddafiego Libijczycy mogą w końcu odetchnąć pełną piersią. Po obaleniu reżimu mury części budynków Trypolisu zdobią graffiti wyśmiewające nieżyjącego dyktatora Libii. Mieszkańcy niszczą każdy, nawet najmniejszy symbol totalitarnych rządów. Stare zielone flagi zdjęto i spalono, a ich miejsce zajęły nowe zielono-czarno-czerwone, sprzed ery Kaddafiego. Zdjęcia z Trypolisu do redakcji Kontaktu 24 przesłał Reporter 24 Wlodzimierz_Lalik, który jeszcze kilka dni temu przebywał w Libii.

Złapał syna Kaddafiego, został ministrem

Libia ma nowy rząd. Wśród 24 nowych ministrów jest między innymi Osama al-Dżuwali, który do niedawna w ogóle nie był rozważany jako kandydat na to stanowisko, ale w końcu otrzymał je w nagrodę za ujęcie syna Muammara Kaddafiego. Powstanie nowego rządu jest elementem mapy drogowej przedstawionej przez Narodową Radę Libijską, która ma doprowadzić do powstania demokratycznych władz.

Ostatniego syna Kaddafiego zdradził pustynny nomada

Ostatni pozostający na wolności członek rodu Kaddafich wpadł w ręce nowych władz Libii przez zdradę. Miał go wydać nomada, któremu Saif al-Islam oferował milion dolarów za doprowadzenie do granicy z Nigrem. Po pojmaniu syna Kaddafiego, Jusef Saleh al-Hotmani został uznany przez nowe władze za bohatera.