Libia

Libia

Córka Kaddafiego wzywa do walki

Córka Muammara Kaddafiego, Aisza, wezwała Libijczyków do obalenia nowych rządów. Apel wyemitowała syryjska telewizja AAl-Rai. - Wasz ojciec wzywa do dalszej walki, nawet jeśli nie słyszycie już jego głosu - mówiła.

Wygrali, ale jeńców nie chcą puścić

Byli libijscy powstańcy wciąż przetrzymują około siedmiu tysięcy jeńców - podaje ONZ w swoim najnowszym raporcie. Jeńcy przetrzymywani są bez możliwości skorzystania z pomocy prawnej i bez kontaktu z organami wymiaru sprawiedliwości. Policja i sądy wciąż nie funkcjonują.

Jest premierem od trzech dni. Już próbowano go zabić

Nowy premier Libii Abd ar-Rahim al-Kib oficjalnie sprawuje swój urząd dopiero od trzech dni, a już próbowano go zabić. Polityk wyszedł z zamachu bez szwanku, mimo że dwie osoby obok niego zginęły. Atak miała przeprowadzić grupa uzbrojonych mężczyzn podczas oficjalnej uroczystości.

Kaddafi w kuble na śmieci. Pamiątki po reżimie

Po 42 latach totalitarnych rządów Muammara Kaddafiego Libijczycy mogą w końcu odetchnąć pełną piersią. Po obaleniu reżimu mury części budynków Trypolisu zdobią graffiti wyśmiewające nieżyjącego dyktatora Libii. Mieszkańcy niszczą każdy, nawet najmniejszy symbol totalitarnych rządów. Stare zielone flagi zdjęto i spalono, a ich miejsce zajęły nowe zielono-czarno-czerwone, sprzed ery Kaddafiego. Zdjęcia z Trypolisu do redakcji Kontaktu 24 przesłał Reporter 24 Wlodzimierz_Lalik, który jeszcze kilka dni temu przebywał w Libii.

Złapał syna Kaddafiego, został ministrem

Libia ma nowy rząd. Wśród 24 nowych ministrów jest między innymi Osama al-Dżuwali, który do niedawna w ogóle nie był rozważany jako kandydat na to stanowisko, ale w końcu otrzymał je w nagrodę za ujęcie syna Muammara Kaddafiego. Powstanie nowego rządu jest elementem mapy drogowej przedstawionej przez Narodową Radę Libijską, która ma doprowadzić do powstania demokratycznych władz.

Ostatniego syna Kaddafiego zdradził pustynny nomada

Ostatni pozostający na wolności członek rodu Kaddafich wpadł w ręce nowych władz Libii przez zdradę. Miał go wydać nomada, któremu Saif al-Islam oferował milion dolarów za doprowadzenie do granicy z Nigrem. Po pojmaniu syna Kaddafiego, Jusef Saleh al-Hotmani został uznany przez nowe władze za bohatera.

Teka ministra obrony za złapanie syna Kaddafiego

Dowódcę oddziału, który przed kilkoma dniami schwytał syna Muammara Kaddafiego nagrodzono teką ministra obrony Libii. Złapany Saif al-Islama jest oskarżony przez Międzynarodowy Trybunał Karny o zbrodnie przeciwko ludzkości.

Bosy, przerażony, brudny. Saif al-Islam po schwytaniu

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża poprosił libijskie władze o dostęp do zatrzymanego w sobotę Saifa al-Islama Kaddafiego. Z ujawnionych przez Libijczyków zdjęć wynika, że prawa ręka Muammara Kaddafiego i zarazem jego syn może potrzebować pomocy.

Saifowi grozi kara śmierci

Saif al-Islam będzie sądzony w Libii za poważne przestępstwa, za które grozi kara śmierci, oznajmił libijski minister sprawiedliwości Muhammad al-Alagi. - To ostatni rozdział libijskiego dramatu - tak o aresztowaniu syna Saifa al-Islama powiedział minister ds. informacji tymczasowego libijskiego rządu Mahmud Szamam.

Wściekły tłum szturmował samolot z Saifem

Rozwścieczony tłum próbował szturmować samolot, którym przyleciał do miasta Zintan aresztowany w sobotę Saif al-Islam, syn obalonego dyktatora Libii Muammara Kaddafiego - podała agencja Reutera. Sam Saif powiedział agencji Reutera, że czuje się dobrze. 39-latek uważany jest za prawą rękę zabitego podczas wojny domowej dyktatora.

Gaz i ropa. Broń i budowy. Polski biznes szykuje się na Libię

PGNiG, Mostostal-Polimex, Geokart - te firmy działały w Libii przed wybuchem i liczą na to, że zmiana władzy nie przeszkodzi im nadal tam zarabiać. Orlen, Lotos, ECI, Petrolinvest czy Bumar - oni dopiero rozważają wejście na ten rynek. Z przedstawicielami wszystkich tych firm rozmawialiśmy o ich libijskich planach. Jedno jest pewne - trzeba się spieszyć, bo chętnych jest wielu. – Teraz jest czas – zachęca w rozmowie z tvn24.pl Abdul El-Mallul, przedstawiciel nowych władz w Trypolisie w Polsce. Bardzo ważna będzie pomoc naszego MSZ - podkreśla przedstawiciel jednej z firm działających w Libii.

Libia zapewnia: Nasz islam jest umiarkowany

- Libia nie stanie się ekstremistycznym krajem islamskim - zapewnił przewodniczący Narodowej Rady Libijskiej Mustafa Dżalil szefową dyplomacji Unii Europejskiej Catherine Ashton, która przyjechał z wizytą do Trypolisu.

Zaginiona cywilizacja w sercu Sahary. Publikację blokował Kaddafi

Brytyjscy archeologowie z Uniwersytetu w Leicester opublikowali najnowsze zdjęcia satelitarne, które przedstawiają kolejne dowody na istnienie dawno zapomnianej i rozwiniętej cywilizacji w głębi Sahary. Teraz po zakończeniu działań wojennych w Libii, naukowcy mogą powrócić do pracy.

Clinton tłumaczy, że Syria to nie Libia

Poszczególne sytuacje, mimo pewnych podobieństw, "różnią się w zależności od kraju i byłoby niemądre stosować wobec nich jednakowe podejście" - tak sekretarz stanu Hillary Clinton broni selektywnej polityki administracji USA wobec zrywów rewolucyjnych w krajach arabskich.

Nalot, ostrzał, znów nalot i ostatni bastion Kaddafiego

W ostatnich dniach swojego życia Muammar Kaddafi pogrążył się w lekturze książek, które miał w swojej walizce. Pragnął też pojechać do wioski Dżaref pod Syrtą, w której się urodził, by tam walczyć lub zginąć - powiedział szef aparatu bezpieczeństwa Muammara Kaddafiego Mansur Daou, który do samego końca towarzyszył dyktatorowi Libii.

Libijscy rebelianci nie chcą złożyć broni

Liderzy lokalnych zbrojnych milicji libijskich, które pomogły obalić reżim Muammara Kaddafiego nie chcą złożyć broni i zamierzają zachować "autonomię i wpływ na decyzje polityczne, jako strażnicy rewolucji" - pisze w środę "New York Times".

Inżynier przejmie władzę

Abdel Rahim al-Kib, pochodzący z Trypolisu inżynier, wykładowca akademicki, został w poniedziałek wieczorem wybrany przez członków Narodowej Rady Libijskiej premierem tymczasowego rządu Libii.

Kaddafi atakował NATO bezzałogowymi pontonami

- Podczas operacji w Libii siły morskie NATO udaremniły 20 prób ataków na swoje jednostki, dokonanych przy pomocy bezzałogowych, sterowanych drogą radiową libijskich pontonów z materiałami wybuchowymi - ujawnił admirał włoskiej marynarki wojennej Rinaldo Veri podczas konferencji informującej o zakończeniu operacji Sojuszu w Libii.