Libia

Libia

Gdzie jest dyktator? W bunkrze? Pod Syrtą? Za granicą?

Gdzie jest Muammar Kaddafi? To pytanie zadaje sobie wiele osób w Libii i na całym świecie. Zwalczający go bojownicy opozycji świętują zwycięstwo na terenie kompleksu rządowego, który był symbolicznym centrum dyktatury. Jednak brak jakichkolwiek informacji o ujęciu lub ucieczce samego dyktatora i członków jego najbliższego otoczenia. Według zapewnień Saifa-al-Islama, syna Kaddafiego, ojciec i rodzina nadal są w Trypolisie. Być może ukrywają się w głębokich bunkrach, albo dawno ich już w kraju nie ma.

"Mów Muammar!". Żołnierze Kaddafiego zastraszają cywili

- Mów Muammar! Powiedz coś! - krzyczy mężczyzna, który następnie policzkuje i bije związanych cywili siedzących w bagażniku pick-upa. Wokół siedzą i stoją żołnierze wojsk Muammara Kaddafiego. Jeden z nich nagrywał wszystko komórką wraz z którą dostał się do niewoli rebeliantów. Ci zapewniają o autentyczności nagrania. Przekazali je zachodnim mediom.

"Złamaliśmy kręgosłup tych szczurów i gangsterów"

Wymachuje pięściami, uśmiecha się, zapewnia, że jego ojciec ma się dobrze. Tłum wiwatuje. To Saif al-Islam, młodszy syn Muammara Kaddafiego, który wbrew wcześniejszym doniesieniom nie został pojmany przez rebeliantów. Jego starszy brat Mohammed również znajduje się na wolności. Choć został schwytany, udało mu się uciec z aresztu. Nie wiadomo jak.

Dyktator kontratakuje. Pociski spadają na Trypolis i Mistratę

Siły wierne Muammarowi Kaddafiemu rozpoczęły kontratak. Pociski rakietowe uderzają w Trypolis, Misratę i Ajelat. - Sprawimy, że agresorom będzie dosłownie palił się grunt pod nogami - oświadczył rzecznik reżimu Mussa Ibrahim. Wcześniej dyktator wycofanie się z kompleksu koszarowego Bab al-Azizija na południowych przedmieściach stolicy Libii nazwał "manewrem taktycznym". Według informacji telewizji Al-Arabija podczas trzydniowych walk w Trypolisie zginęło ponad 400 osób, a kolejnych 2 tysiące zostało rannych.

Libijscy rebelianci. Kim są?

Kim są libijscy rebelianci? Wiadomo o nich niewiele - podzieleni, bez struktur politycznych. Czy będą potrafili dojść do porozumienia z Tymczasową Radą Libijską i stworzyć z nią nowy rząd po upadku Muammara Kaddafiego?

Co grozi Kaddafiemu?

Co stanie się z libijskim przywódcą Muammarem Kaddafim, jeśli zostanie obalony i pojmany? Jeśli nie ucieknie do kraju, który zapewni mu nietykalność, odpowie przed sądem. Pytanie czy przed libijskim, czy może przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze.

Opozycja chwali Sikorskiego za brak komentarza ws. broni

Politycy opozycji chwalą szefa MSZ za ucięcie dyskusji ws. dostarczania broni libijskim rebeliantom. - Sytuacja jest jeszcze niejednoznaczna, niestabilna. Nie czas na taką dyskusję - mówił w "Rozmowie Bardzo Politycznej" w TVN24 Witold Waszczykowski z PiS. Tadeusz Iwiński z SLD zachowanie polskiej dyplomacji ocenił, jako "wyważone". Jacek Saryusz-Wolski z PO stwierdził zaś, że nie ma sensu drążyć tematu, ponieważ nie można potwierdzić informacji o pomocy Libijczykom.

Najmłodszy syn Kaddafiego "zginął". To już trzeci raz

Wśród ciał ofiar poniedziałkowych starć w libijskiej stolicy znajdują się zwłoki 28-letniego Chamisa Kaddafiego, najmłodszego syna libijskiego dyktatora - podała telewizja Al-Dżazira. Informacja ta jest jednak dość niepewna, bo o śmierci tego potomka Muammara Kaddafiego donoszono już wcześniej.

Polska gratuluje Libijczykom "położenia kresu reżimowi"

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wita z zadowoleniem zakończenie 42-letnich rządów płka Muammara Kaddafiego w Libii - napisał w komunikacie rzecznik resortu Marcin Bosacki. Zapewnił, że Polska jest gotowa wspierać Libijczyków w odbudowie kraju.

Polska broń dla Libii? MON zaprzecza, MSZ nie komentuje

- Ministerstwo Obrony Narodowej zapewnia, że nie dostarczało broni i amunicji do Libii - powiedział tvn24.pl rzecznik resortu, Jacek Sońta. Według informacji, które podała wcześniej PAP powołując się na nieoficjalną informację ze źródła rządowego, Polska kilka miesięcy temu dostarczyła broń powstańcom. Operacja miała zostać przeprowadzona za zgodą rządu. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, który w sprawie sytuacji w Libii wydał oficjalne oświadczenie stwierdził, że tych doniesień nie będzie komentował.

"Libia jest wolna. Merci Sarkozy, thank you Obama"

Około 100 Libijczyków zebrało się w nocy z niedzieli na poniedziałek przed Białym Domem. Wiwatowali i powiewali powstańczymi flagami, skandowali też: "Libia jest wolna, merci Sarkozy, thank you Obama". Tłum świętujących Libijczyków zgromadził się także dziś nad ranem na ulicach Manchesteru w Wielkiej Brytanii.

"Niewidzialna ręka", która popchnęła rebeliantów

Po miesiącach walk nie przynoszących większych zmian, libijscy rebelianci w błyskawiczny sposób opanowali Trypolis. Jak zdołali tak szybko zdobyć duże miasto, które wyszkolone wojsko powinno bronić przez długi czas? Komentatorzy wskazują na dwa czynniki. Wzmożone naloty NATO i dyskretne wsparcie sił specjalnych państw zachodnich.

"Jeśli obalą Kaddafiego, ceny ropy spadną"

Powołując się na ekspertów, agencja AP prognozowała w poniedziałek nad ranem, że jeśli dyktator Libii Muammar Kaddafi zostanie obalony, to ceny ropy spadną. - Rynki powinny zareagować już w poniedziałek - powiedział analityk rynku ropy Andrew Lipow.

Kto obłowi się bronią z arsenałów Kaddafiego?

Chaos w Libii po zawaleniu się reżimu Muammara Kaddafiego może sprawić, że duże zapasy broni, które zgromadził dyktator, mogą wpaść w niepowołane ręce - pisze "The New York Times", powołując się na amerykańskich urzędników.

Synowie Kaddafiego na wolności

Synowie Muammara Kaddafiego są jednak na wolności. Młodszy Saif al-Islam pojawił się przed hotelem w Trypolisie i powiedział, że rebelianci dali się zwabić w pułapkę. Starszy, Mohammad Kaddafi, uciekł z aresztu. We wtorek w nocy telewizja Al-Arabiya podała, że NATO bombarduje rezydencję Kaddafiego w stolicy kraju. Libijscy powstańcy zapowiadali wcześniej, że przygotowują się do zdobycia siedziby dyktatora Muammara Kaddafiego w Trypolisie. Relacja z konfliktu w Libii minuta po minucie w tvn24.pl

Obama: Kaddafi nie ma już kontroli nad Libią

Prezydent Stanów Zjednoczonych wzywa libijskiego przywódcę do oddania władzy. - Kaddafi musi przyjąć do wiadomości, (...) że nie ma już kontroli nad Libią. Musi oddać władzę raz i na zawsze - oświadczył Barack Obama.

"Albo zdobędziecie demokrację albo wybierzecie zemstę"

42-letnie rządy libijskiego przywódcy Muammara Kaddafiego są na skraju upadku. Na głównym placu w Trypolisie od niedzieli wieczór demonstrują tysiące przeciwników libijskiego dyktatora. - Razem tworzymy historię, razem cierpieliśmy przez 42 lata dyktatury. Teraz musimy sprostać wymogom demokracji - powiedział w specjalnym oświadczeniu - powiedział w poniedziałek nad ranem przywódca libijskich opozycjonistów Mahmud Dżibril.

Dyktator-rekordzista chyli się ku upadkowi

Najdłużej urzędujący arabski dyktator, "brat-przywódca" rewolucji, ale też miłośnik rumaków. Znienawidzony przez zachód, ale kochany w Afryce. Muammar Kaddafi - przywódca Libii, którego władza po ponad 40 latach, chyli się ku upadkowi.