Libia

Libia

"SAS tropi Kaddafiego. Na polecenie Camerona"

Brytyjscy komandosi działają na terytorium Libii. Pomagają powstańcom szukać Kaddafiego - twierdzi "The Daily Telegraph". Żołnierze 22. Regimentu SAS mieli się udać do Libii na polecenie premiera Davida Camerona. Minister obrony Wielkiej Brytanii Liam Fox nie potwierdził tej informacji, ale i jej nie zaprzeczył.

Złoto ostatnią deską ratunku Kaddafiego

Muammar Kaddafi będzie próbował spieniężyć część rezerw złota Libii, żeby zapłacić za swoje bezpieczeństwo i skłócić libijskie plemiona - twierdzi był szef banku centralnego Libii Farhat Bengdara.

Libijskie powstanie kosztowne dla Rosji

Reżim Muammara Kaddafiego ściśle współpracował z rosyjskimi firmami. Rebelia, która trwa od pół roku, wpłynęła na zamrożenie lub zerwanie większości kontraktów. Rosyjscy dziennikarze i ekonomiści podliczają straty.

Powstańcy dostaną 1,5 mld dol. Kaddafi znów grozi

USA i RPA osiągnęły porozumienie ws. odblokowania 1,5 miliarda dol. aktywów, zamrożonych wcześniej w ramach sankcji nałożonych na reżim Kaddafiego. Dzięki temu niepotrzebne będzie specjalne głosowanie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w tej sprawie. Wcześniej telewizja Al-Orouba transmitowała przemówienie Muammara Kaddafiego. Z kolei rebelianci ogłosili, że otoczyli oni jedno z osiedli w pobliżu dawnej rezydencji libijskiego dyktatora. Twierdzą, że ukrywa się on tam wraz z niektórymi synami.

Rebelianci opanowali też media

Na walki w Trypolisie patrzy cały świat. Przede wszystkim ten arabski. Tylko niewielka część tamtejszych mediów wspiera Muammara Kaddafiego. Znakomita większość sympatyzuje z rebeliantami. Jednoznacznie wieszczą koniec dyktatury.

Wikileaks ujawnia tajne depesze USA o Libii

Po opanowaniu Trypolisu przez powstańców portal WikiLeaks opublikował depesze dyplomacji USA dotyczące Libii. WikiLeaks informuje na Twitterze, że jest to 349 dokumentów, powstałych od lat 80-tych do czasu przed wybuchem libijskiego powstania.

Rebelianci: Dowódca obrony Trypolisu sprzedał miasto

Jakim sposobem libijska opozycja tak szybko zdobyła Trypolis, który mógłby być broniony przez długi czas? Jak ujawnił rzecznik sił zbrojnych opozycji, poszło tak łatwo między innymi dzięki zdradzie. Oficer dowodzący brygadą, która miała bronić Trypolisu, sprzedał miasto rebeliantom w imię prywatnej zemsty na Muammarze Kaddafim.

Słynna czapka Kaddafiego wyzwolona

Świat obiegły zdjęcia jednego z bojowników opozycji, który najwyraźniej "wyzwolił" słynną paradną czapkę Muammara Kaddafiego. Mężczyzna mówi, że jej zdobycie nie było trudne. - Po prostu wszedłem do jego pokoju - mówi Al-Winda w rozmowie z reporterką telewizji Sky News. - Pomyślałem sobie: "O mój Boże, jestem w pokoju Kaddafiego, o mój Boże!" - wspomina Libijczyk.

Ostrzeżenie przed "brudną bombą" spod Trypolisu

W ośrodku badawczym koło Trypolisu znajduje się uran i inne materiały, których można użyć do zbudowania nuklearnej "brudnej wojny", a libijscy powstańcy powinni je zabezpieczyć - oświadczył w środę były wiceszef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, Olli Heinonen.

Kaddafi do Obamy: Jesteś synem Afryki

9 listopada 2008 roku, tuż po wyborze Baracka Obamy na prezydenta USA, Muammar Kaddafi przesłał mu list gratulacyjny. Pisał w nim m.in. że ówczesny prezydent-elekt jest synem Afryki i że Bóg odbiera władzę i upokarza tych, których chce. Treść listu opublikował we wtorek portal Wikileaks.

"Dość rozlewu krwi. Zasiądźcie do rozmów"

Kuzyn Muammara Kaddafiego poparł przywódcę rebeliantów. Ahmed Gaddaf al-Dam zaapelował do Libyjczyków o jak najszybsze zakończenie działań zbrojnych. - Koniec niszczenia. Dość rozlewu krwi - stwierdził w wywiadzie telewizyjnym.

Nikaragua gotowa dać azyl Kaddafiemu

Rząd Nikaragui udzieli azylu politycznego Muammarowi Kaddafiemu, jeśli ten tylko o niego poprosi. Zapowiedział to na konferencji prasowej Bayardo Arce, jeden z najbliższych współpracowników prezydenta Daniela Ortegi.

Piłkarz, inżynier, "rzeźnik z Zawii". Dzieci Kaddafiego

Po tym, jak Muammara Kaddafiego opuszczają kolejni ministrowie i generałowie, pułkownik najprawdopodobniej może liczyć już jedynie na wsparcie swoich dzieci. Niemal każde z nich odegrało jakąś rolę w walce z rebelią, która wybuchła ponad pół roku temu.

Nowa Libia, stare kadry?

Walka Libijczyków o wolność w ich kraju trwa. Jak przewidują eksperci, dalsze losy Libii mogą mieć kilka scenariuszy.

Mieli synów dyktatora, ale ich nie upilnowali

- Dwaj synowie Muammara Kaddafiego znajdowali się w rękach powstańców, ale ci nie dopilnowali ich i pozwolili im się wymknąć - stwierdził przedstawiciel Libii przy ONZ Ibrahim Dabbaszi.

"Kaddafi przyparty do muru może jeszcze ugryźć"

Kaddafi przypomina trochę szalonego zwierza. Przyparty do muru jeszcze może ugryźć - powiedział w "Faktach po Faktach" redaktor naczelny tygodnika "Forum" Jacek Mojkowski. W jego opinii, dyktator przygotował plan "B". Zdaniem arabisty Bogusława Zagórskiego, Kaddafi nie podda się, będzie walczył do końca.

Gdzie jest dyktator? W bunkrze? Pod Syrtą? Za granicą?

Gdzie jest Muammar Kaddafi? To pytanie zadaje sobie wiele osób w Libii i na całym świecie. Zwalczający go bojownicy opozycji świętują zwycięstwo na terenie kompleksu rządowego, który był symbolicznym centrum dyktatury. Jednak brak jakichkolwiek informacji o ujęciu lub ucieczce samego dyktatora i członków jego najbliższego otoczenia. Według zapewnień Saifa-al-Islama, syna Kaddafiego, ojciec i rodzina nadal są w Trypolisie. Być może ukrywają się w głębokich bunkrach, albo dawno ich już w kraju nie ma.

"Mów Muammar!". Żołnierze Kaddafiego zastraszają cywili

- Mów Muammar! Powiedz coś! - krzyczy mężczyzna, który następnie policzkuje i bije związanych cywili siedzących w bagażniku pick-upa. Wokół siedzą i stoją żołnierze wojsk Muammara Kaddafiego. Jeden z nich nagrywał wszystko komórką wraz z którą dostał się do niewoli rebeliantów. Ci zapewniają o autentyczności nagrania. Przekazali je zachodnim mediom.