Libia

Libia

Szwagier Kaddafiego dostanie zarzuty

Byłemu szefowi libijskiego wywiadu Abdullahowi al-Senussiemu, który został w marcu aresztowany przez mauretańską policję, zostanie postawiony zarzut bezprawnego wjazdu na terytorium Mauretanii - poinformowały źródła sądowe w kraju.

Rzuca karabin, chce budować demokrację

Jeden z najbardziej wpływowych szefów zbrojnych milicji w Libii Abdel Hakim Belhadż porzuca karabin, aby poświęcić się działalności politycznej. Jego bojówki od obalenia Muammara Kaddafiego faktycznie kontrolowały Trypolis. Wraz z umacnianiem wpływów przez islamistów w Libii, partia Belhadża będzie miała mocną pozycję przed kolejnymi wyborami.

Gloryfikujesz Kaddafiego? Trafisz za kratki

Gloryfikowanie obalonego i zabitego w ubiegłym roku dyktatora Libii Muammara Kaddafiego i jego reżimu będzie karane więzieniem - ogłosiła w specjalnym dekrecie rządząca Libią Narodowa Rada Libijska (NRL).

Libia chce sądzić syna Kaddafiego u siebie

Władze Libii nie chcą, by syn Muammara Kaddafiego, Saif al-Islam był sądzony przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. Żądają, by proces odbył się w Libii. Saif ma odpowiadać za zbrodnie przeciwko ludzkości.

Zwłoki w Dunaju. Tajemnicza śmierć ministra Kaddafiego

Były libijski minister ds. ropy Szukri Ghanem, który w ubiegłym roku porzucił reżim Kaddafiego i przeszedł na stronę powstańców, a ostatnio mieszkał w Wiedniu, nie żyje. Jego ciało w niedzielę znaleziono w Dunaju - poinformowała austriacka policja.

Brytyjski kontrwywiad "zdradził przeciwników Kaddafiego"

Brytyjski kontrwywiad pomagał tajnym służbom Muammara Kaddafiego i zdradził w ten sposób libijskich opozycjonistów ubiegających się w Wielkiej Brytanii o azyl. Informacje uzyskane od Brytyjczyków były potem wykorzystane do represjonowania przeciwników libijskiego reżimu - napisał tygodnik "Mail on Sunday".

Oddał Libijczyka Kaddafiemu na tortury? Minister pozwany

Były szef brytyjskiego MSZ został pozwany przez libijskiego dowódcę Abdela Hakima Belhadża, który domaga się m.in. wyjaśnień, czy polityk osobiście zaaprobował wniosek o przekazanie go reżimowi Muammara Kaddafiego. Belhadż podkreśla, że był w Libii Kaddafiego torturowany.

Chamsin nawiedził wybrzeże Afryki. Egipt i Libia w chmurach pyłu

Wybrzeże Afryki opanowały chmury piasku i pyłu. To efekt wiatru chamsin, który przynosi wiosenne burze piaskowe w północnej Afryce. Pył i gorące wiatry utrudniają oddychanie, a w Kairze wywołały zamieszanie na drogach. Piaskowe chmury nad wybrzeżem Libii są dobrze widoczne z orbity.

Utonęli, bo nie pomogły okręty NATO?

Rada Europy obarczyła NATO odpowiedzialnością za śmierć 63 uchodźców z Libii w marcu 2011. Okręty sojuszu nie udzieliły pomocy znajdującym się w dryfującej łodzi ludziom umierającym z głodu i pragnienia - twierdzą autorzy opublikowanego w czwartek raportu. NATO odrzuca te zarzuty i przypomina, że jego okręty i samoloty uratowały w tamtym okresie ponad 600 libijskich uchodźców.

"Chcemy jednej Libii. Jesteśmy przeciwko federalizmowi"

Centralne władze Libii odrzucają żądania lokalnych władz, które domagają się większej autonomii. W poniedziałek, podczas obchodów rocznicy odparcia ataku wojsk Muammara Kaddafiego na miasto Bengazi, przewodniczący Tymczasowej Rady Narodowej Muhammad Abd ad-Dżalil podkreślał konieczność zachowania jedności Libii i równocześnie zapowiadał działania na rzecz decentralizacji władzy.

AI domaga się od NATO wypłaty odszkodowań

Amnesty International wezwała NATO do zbadania przypadków śmierci "dziesiątków cywilów", którzy zginęli przez pomyłkę w ubiegłorocznych operacjach lotniczych Sojuszu Północnoatlantyckiego w Libii.

Złapali szefa wywiadu Libii

Mauretańskie służby bezpieczeństwa aresztowały byłego szefa libijskiego wywiadu Abdullaha al-Senussi'ego - poinformowały państwowe media. Pod jego dowództwem siły bezpieczeństwa "popełniały akty nieludzkie wobec ludności cywilnej, pozbawiając ludzi ich fundamentalnych praw" - twierdzi Międzynarodowy Trybunał Karny.

Turyści na gruzach domu Kaddafiego

Chociaż sytuacja w Libii nie jest jeszcze w pełni ustabilizowana - ulice patrolują uzbrojone milicje, a w centrum Trypolisu ruiny koszarów Muammara Kaddafiego przypominają o niedawnych nalotach NATO - do kraju po rewolucji przyjechali pierwsi turyści. Jednak nie po to, aby opalać się na pięknych plażach, ale aby stanąć na ruinach domu dyktatora i zobaczyć ślady walk.

Libii grozi nowa wojna domowa

Szef Narodowej Rady Libijskiej (NRL) Mustafa Dżalil zagroził w środę użyciem siły, aby uniemożliwić wschodniej części kraju uzyskanie całkowitej autonomii. Dzień wcześniej przywódcy plemienni i szefowie zbrojnych milicji ogłosili półautonomię Cyrenajki.

Libia się rozpadnie? Wschód chce autonomii

Wschodnia część Libii jest autonomiczna - ogłosili przywódcy bojówek i plemion zamieszkujących Cyrenajkę. Na konwencji w Bengazi lokalni liderzy stwierdzili, że chcą, aby Libia przekształciła się w federację. Takiej wizji zdecydowanie sprzeciwiają się przywódcy w stolicy kraju, Trypolisie. - Kwestia jedności kraju jest nienaruszalna. Na ten temat nie będzie dyskusji - stwierdził Abbas al-Gadi, przywódca Libijskiej Partii Narodowej.

Zniszczone groby poległych w Libii zostaną naprawione

Zniszczone przez Libijczyków nagrobki na cmentarzach wojennych w Bengazi zostaną naprawione - podała Komisja Wspólnoty Narodów ds. Grobów Wojennych. Niezidentyfikowani uzbrojeni mężczyźni zdewastowali dwa cmentarze żołnierzy poległych podczas II Wojny Światowej. Nagranie swojego "wyczynu" umieścili w sieci. Zniszczeniu uległ między innymi grób polskiego żołnierza.

Zdewastowali groby Polaka i brytyjskich żołnierzy

W internecie pojawiło się nagranie pokazujące, jak grupa uzbrojonych Libijczyków dewastuje cmentarz wojenny w Bengazi. Wandale zniszczyli nagrobki ponad 150 Brytyjczyków poległych w kampanii libijskiej podczas drugiej wojny światowej. Na jednym ze zdjęć udostępnionych przez agencję Reutera widać też zniszczony nagrobek polskiego żołnierza z Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich.

Libia da 100 mln dolarów syryjskiej opozycji

Nowe władze Libii zadeklarowały przekazanie znacznej pomocy syryjskiej opozycji. Ma to być gest solidarności od narodu, który dopiero co sam zdołał obalić dyktaturę. Wartość pomocy ma wynosić 100 milionów dolarów. Jak powiedział rzecznik libijskich władz, taki wydatek dla jego zrujnowanego kraju "to nie problem".