Po kilku godzinach od porwania premier Libii Ali Zidan został uwolniony z rąk byłych rebeliantów - poinformowały źródła w libijskim rządzie. Rano uzbrojeni mężczyźni wyprowadzili Zidana z hotelu w Trypolisie.
Premier Libii Ali Zidan oświadczył, że na stosunki jego kraju z USA nie wpłynie akcja sił amerykańskich, które schwytały w Trypolisie Anasa al-Libiego, podejrzanego o związki z Al-Kaidą. Zaznaczył jednak, że al-Libi powinien być sądzony w Libii.
W libijskich więzieniach stosuje się tortury na dużą skalę, a od końca 2011 roku na skutek tortur zmarło prawdopodobnie 27 osób - głosi opublikowany we wtorek raport biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka i oenzetowskiej misji w Libii.
"Proces zabezpieczenia i eliminacji broni chemicznej w Syrii stanowi duże wyzwanie, ale wyciągnięcie wniosków z poprzednich przypadków rozbrojenia chemicznego można zwiększyć szanse jego powodzenia" - pisze Łukasz Kulesa, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Ponad tysiąc osadzonych w więzieniu w Bengazi we wschodniej Libii zbiegło z niego w sobotę. Większość odbywała wyroki za poważne przestępstwa - poinformowały libijskie siły bezpieczeństwa. Władze potwierdziły, że więzienie zaatakowane zostało z zewnątrz.
Sędziowie Międzynarodowego Trybunału Karnego zażądali od władz Libii wydania syna nieżyjącego dyktatora Muammara Kaddafiego, Saifa al-Islama, poszukiwanego za zbrodnie popełnione podczas powstania, które obaliło jego ojca.
Zbrojne milicje w Libii zakończyły trwające dwa tygodnie oblężenie siedzib resortów spraw zagranicznych i sprawiedliwości w stolicy kraju Trypolisie - poinformował minister sprawiedliwości Salah Margani. Grupy domagały się oczyszczenia rządu z "kaddafistów".
Licząca ponad tysiąc kilometrów chmura piasku i pyłu znalazła się nad Morzem Śródziemnym. Okazała się tak duża, że sięgnęła od wybrzeży Afryki do Europy. Ten swoisty most między kontynentami sfotografował satelita NASA.
Byłemu szefowi libijskiego wywiadu Abdullahowi al-Senussiemu, który został w marcu aresztowany przez mauretańską policję, zostanie postawiony zarzut bezprawnego wjazdu na terytorium Mauretanii - poinformowały źródła sądowe w kraju.
Jeden z najbardziej wpływowych szefów zbrojnych milicji w Libii Abdel Hakim Belhadż porzuca karabin, aby poświęcić się działalności politycznej. Jego bojówki od obalenia Muammara Kaddafiego faktycznie kontrolowały Trypolis. Wraz z umacnianiem wpływów przez islamistów w Libii, partia Belhadża będzie miała mocną pozycję przed kolejnymi wyborami.
Gloryfikowanie obalonego i zabitego w ubiegłym roku dyktatora Libii Muammara Kaddafiego i jego reżimu będzie karane więzieniem - ogłosiła w specjalnym dekrecie rządząca Libią Narodowa Rada Libijska (NRL).
Władze Libii nie chcą, by syn Muammara Kaddafiego, Saif al-Islam był sądzony przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze. Żądają, by proces odbył się w Libii. Saif ma odpowiadać za zbrodnie przeciwko ludzkości.
Były libijski minister ds. ropy Szukri Ghanem, który w ubiegłym roku porzucił reżim Kaddafiego i przeszedł na stronę powstańców, a ostatnio mieszkał w Wiedniu, nie żyje. Jego ciało w niedzielę znaleziono w Dunaju - poinformowała austriacka policja.
Brytyjski kontrwywiad pomagał tajnym służbom Muammara Kaddafiego i zdradził w ten sposób libijskich opozycjonistów ubiegających się w Wielkiej Brytanii o azyl. Informacje uzyskane od Brytyjczyków były potem wykorzystane do represjonowania przeciwników libijskiego reżimu - napisał tygodnik "Mail on Sunday".
Były szef brytyjskiego MSZ został pozwany przez libijskiego dowódcę Abdela Hakima Belhadża, który domaga się m.in. wyjaśnień, czy polityk osobiście zaaprobował wniosek o przekazanie go reżimowi Muammara Kaddafiego. Belhadż podkreśla, że był w Libii Kaddafiego torturowany.
Wybrzeże Afryki opanowały chmury piasku i pyłu. To efekt wiatru chamsin, który przynosi wiosenne burze piaskowe w północnej Afryce. Pył i gorące wiatry utrudniają oddychanie, a w Kairze wywołały zamieszanie na drogach. Piaskowe chmury nad wybrzeżem Libii są dobrze widoczne z orbity.