Korea Północna

Korea Północna

Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un powierza więcej władzy swej siostrze Kim Jo Dzong, wprowadzając ją do biura politycznego Komitetu Centralnego Partii Pracy Korei - poinformowała w niedzielę BBC.

Premier Japonii Shinzo Abe zapowiedział, że jego rząd w pełni popiera stanowisko Stanów Zjednoczonych w sprawie dalszego wywierania nacisków na Koreę Północną. Są one próbą zmuszenia reżimu w Pjongjangu do zaprzestania realizacji programu nuklearnego i przystąpienia do negocjacji.

"W rzeczywistości może zagrozić postępom, które poczyniliśmy przez lata w kwestii rozbrojenia" - tak oenzetowski traktat o zakazie broni jądrowej ocenił w piątek Jens Stoltenberg. Za dokumentem, do którego szef NATO odniósł się z takim dystansem, lobbował tegoroczny laureat Pokojowej Nagrody Nobla - Międzynarodowa Kampania na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej (ICAN).

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa obecnie nie zamierza prowadzić rozmów z Koreą Północną, z wyjątkiem rozmów na temat uwolnienia przetrzymywanych w tym kraju amerykańskich obywateli - oświadczył Biały Dom w poniedziałek.

Prezydent USA Donald Trump napisał w niedzielę na Twitterze, że powiedział sekretarzowi stanu Rexowi Tillersonowi, aby nie tracił czasu na rozmawianie z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem.

O gotowości Moskwy do wspólnych wysiłków w celu znalezienia rozwiązań w regionie, w tym problemu Korei Północnej, drogą dyplomatyczną zapewniło rosyjskie MSZ w komunikacie po "konsultacjach" z przedstawicielką KRLD.