Katastrofa prezydenckiego samolotu

Katastrofa prezydenckiego samolotu

Mieli obowiązek zakazać lądowania

To Siergiej Iwanow, wicepremier Rosji zatwierdził wojskowe rozporządzenie, według którego Paweł Plusnin miał obowiązek zakazać lądowania polskiemu Tu 154 M 101. Potwierdzają to zeznania pułkownika Anatolija Murawiowa, dyspozytora ruchu lotniczego w Smoleńsku, do których dotarł tvn24.pl. Nieoczekiwanie mówił o tym też na piątkowej konferencji Michaił Guriewicz, szef grupy śledczej Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej. - Kierownik lotów jest zobowiązany zakazać lądowania, jeśli są przeszkody, które zagrażają bezpieczeństwu lotu lub warunki są poniżej minimum pogodowego – stwierdził. W Smoleńsku panowały warunki pogodowe poniżej minimum.

MON kupuje symulatory. "Bez związku" z raportem MAK

14 stycznia, dwa dni po publikacji raportu Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego ws. przyczyn katastrofy smoleńskiej, Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło przetarg na symulatory statków powietrznych - dowiedziała się TVN24. - Nie ma związku między datą ogłoszenia raportu a datą ogłoszenia przez nas przetargów - twierdzi Marcin Idzik, wiceminister obrony narodowej.

Marszałkowie mówią "nie" pomysłowi PJN

Wspólnego posiedzenia Sejmu i Senatu chce w rocznicę katastrofy smoleńskiej PJN. W spotkaniu miałyby też uczestniczyć m.in. rodziny zmarłych. - Moja odpowiedź jest negatywna. Jest oto odpowiedź także konsultowana z marszałkiem Sejmu Grzegorzem Schetyną - oświadczył marszałek Senatu, Bogdan Borusewicz.

Łączenie z Moskwą. Eksperci opowiedzą o Smoleńsku

Rosjanie przedstawią Polakom swoje spojrzenie na katastrofę w Smoleńsku. Rosyjska państwowa agencja informacyjna Ria-Novosti organizuje specjalną wideokonferencję Moskwa-Warszawa pod tytułem "Rosyjscy specjaliści o katastrofie Tu-154M pod Smoleńskiem". Transmisja w TVN24 i na portalu tvn24.pl.

Dopuszczą Polaków do sprawy złodziei ze Smoleńska

Strona polska będzie mieć dostęp do sprawy karnej wytoczonej czterem rosyjskim żołnierzom, którzy ukradli karty płatnicze członków polskiej delegacji - ofiarom katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem - poinformował przedstawiciel rosyjskich władz.

Chicago upamiętni rocznicę katastrofy

Tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej w pierwszą rocznicę tragedii zostanie odsłonięta 10 kwietnia pod Pomnikiem Ofiar Katynia na przedmieściach Chicago. Na pokładzie Tu-154 zginął m.in. autor i inicjator powstania monumentu, Wojciech Seweryn.

Smoleńska rocznica rozbita na trzy miejsca

3 kwietnia - Katyń, 10 - Warszawa i Smoleńsk, 18 - Kraków - tak przedstawia się kalendarz uroczystości związanych z pierwszą rocznicą katastrofy smoleńskiej i 71. rocznicą zbrodni katyńskiej. Prezydent Bronisław Komorowski, który trzeciego kwietnia ma być w Katyniu, rocznicę katastrofy uczci najprawdopodobniej w stolicy.

Kaczyński: Dajemy kilka dni na opamiętanie

- Dajemy kilka dni, może nawet kilkanaście, na opamiętanie, żeby kurz opadł - tak Jarosław Kaczyński skomentował zamieszanie w szeregach świętokrzyskiego PiS. Spowodowało je powołanie na szefową tego regionu Beaty Kempy.

"Polacy cały czas wymyślają coś nowego"

"W swoim pragnieniu znalezienia jakiegokolwiek powodu do przerzucenia części odpowiedzialności za katastrofę Tu-154M na stronę rosyjską Polacy cały czas wymyślają coś nowego" - pisze w piątek podporządkowany Kremlowi dziennik "Izwiestija". Gazeta poświęca artykuł pracy polskich prokuratorów w Moskwie.

"Nie ma problemów z odpowiedziami"

- Nie było najmniejszych problemów jeśli chodzi o odpowiedzi świadków - relacjonuje podpułkownik Karol Kopczyk. Dwóch polskich prokuratorów wojskowych prowadzi przesłuchania rosyjskich świadków w związku z katastrofą smoleńską.

Klich: ws. chicagowskiej konwencji nikt mnie nie pytał

Nie wiem, kto podjął decyzję o zastosowaniu w badaniu katastrofy smoleńskiej załącznika trzynastego Konwencji Chicagowskiej - oświadczył na posiedzeniu senackiej komisji obrony narodowej szef Komisji Badania Wypadków Lotniczych Edmund Klich. Jak stwierdził, nikt nie zasięgał u niego w tej sprawie opinii. Wybór konwencji chicagowskiej przez rząd od początku krytykuje PiS.

Na rocznicę katastrofy powołają ruch Kaczyńskiego

Zjazd założycielski ruchu odwołującego się do dorobku Lecha Kaczyńskiego odbędzie się na początku kwietnia. Najbardziej prawdopodobne jego nazwy to: "Ruch im. Lecha Kaczyńskiego" lub "Pamięć i Zobowiązanie".

Polscy śledczy mogli zadawać pytania

- Podczas przesłuchania w Komitecie Śledczym Federacji Rosyjskiej mogliśmy zadawać pytania - powiedział ppłk Karol Kopczyk - jeden z dwóch przebywających w Moskwie polskich prokuratorów wojskowych zajmujących się śledztwem ws. katastrofy Tu-154M pod Smoleńskiem.

Pitera do PiS: Jesteście piątą kolumną MAK-u

Mocno zaiskrzyło między PO a opozycją w programie "Kawa na ławę". Poszło m.in. zarzut Julii Pitery z PO, że PiS jest piątą kolumną, który, jak później tłumaczyła, był żartem. - To nie może być tak, że każdą bzdurę może powiedzieć opozycja i ma ona wagę prawdy, a każdy dowcip, który powie koalicja, jest traktowany jak skandal. Protestuję! - oświadczyła Pitera. - To zależy od jakości dowcipu. Dowcipy akceptujemy, tyle że śmieszne - ripostował Marek Migalski z PJN.

Grabarczyk nie odwoła Klicha

Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk nie uwzględnił wniosku o odwołanie szefa Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych płk. Edmunda Klicha - poinformował rzecznik resortu Mikołaj Karpiński. Pismo wystosowali członkowie Komisji.

Kim są śledczy od katastrofy smoleńskiej

Podpułkownik Karol Kopczyk i major Jarosław Sej - to prokuratorzy, którzy odgrywają niezwykle ważne role w najważniejszym w Polsce śledztwie - ws. katastrofy smoleńskiej. Tak naprawdę wiadomo o nich bardzo niewiele. Reporterka programu "Polska i Świat" ustaliła, że to ludzie stosunkowo młodzi a ich doświadczenie zawodowe nie przekracza 10 lat.

Klich "jest spokojny". PSL ma dyscyplinę

- Mam nadzieję, że Sejm będzie głosował zgodnie z racjami, które wczoraj przedstawiłem, i o których mówił premier Donald Tusk, i że rozsądek zwycięży z polityką - powiedział dziennikarzom Bogdan Klich tuż po wejściu do Sejmu, gdzie dziś po południu ma odbyć się głosowanie nad wotum nieufności wobec ministra złożonym przez PiS. Szanse na zachowanie stanowiska minister obrony narodowej ma duże. PSL ogłosił wprowadzenie dyscypliny podczas głosowania.

"Problem min. Klicha istnieje"

- Z punktu widzenia odbioru społecznego, problem ministra Klicha istnieje - powiedział były prezydent Aleksander Kwaśniewski w "Kropce nad i". Jego zdaniem, "rzetelna ocena" ministra jest konieczna. Nad wnioskiem PiS o wotum nieufności wobec szefa resortu obrony Sejm będzie głosował w piątek.

Polscy prokuratorzy pojechali przesłuchiwać

Dwóch polskich prokuratorów wojskowych dotarło do Moskwy. W stolicy Rosji mają wziąć udział w przesłuchaniach m.in. kontrolerów z wieży na lotnisku w Smoleńsku. Propozycja ponownego przepytania świadków miała wyjść od strony rosyjskiej, podczas grudniowego pobytu w Warszawie Prokuratora Generalnego Federacji Rosyjskiej Jurija Czajki.

Lądowanie Jaka-40. "Złamanie procedur przez Rosjan"

- Błędy popełnili nie tylko piloci samolotu Jak-40, który wylądował w Smoleńsku, zanim rozbił się Tu-154M, procedury złamali też kontrolerzy - powiedział minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w TVN24. Edmund Klich, szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, podkreślił zaś, że dobrze się stało, iż wszczęto postępowanie w tej sprawie.