Katastrofa prezydenckiego samolotu

Katastrofa prezydenckiego samolotu

Klich: "Księga" to kłamstwa, bzdury, manipulacje

Kłamstwa, bzdury, manipulacje - tak przedstawioną dziś przez Antoniego Macierewicza drugą część "Białej księgi" PiS o katastrofie smoleńskiej skomentował Edmund Klich, były akredytowany polski przedstawiciel przy MAK. Z kolei szef klubu PO Tomasz Tomczykiewicz ocenił, że raport PiS pisała "komisja polityczna?".

MSZ nie komentuje "białej księgi". Czeka na raport Millera

Rzecznik MSZ Marcin Bosacki oświadczył, że resort spraw zagranicznych nie będzie komentował zarzutów, które pod adresem ministerstwa i jego szefa Radosława Sikorskiego formułują w "białej księdze" w sprawie katastrofy smoleńskiej politycy PiS.

Raport Millera uderzy w MAK. "Cios za cios"

Raport komisji Jerzego Millera został zbudowany tak, aby jak najbardziej uwidocznić słabości i przekłamania dokumentu przygotowanego przez MAK. – Nasz raport stworzony jest według wzoru, którym powinni byli posługiwać się Rosjanie. Dzięki temu, porównując te materiały, wyraźniej widać niedostatki w pracy komitetu Tatiany Anodiny – mówi tvn24.pl prof. Marek Żylicz, członek komisji. Raport wskaże kilkanaście przyczyn katastrofy, większość po stronie polskiej. Nie wymieni jednak z nazwiska winnych tragedii.

Księgi krótkiej sławy

W polskiej polityce "białe księgi" znane są od dawna. Historia wszystkich jest podobna. Najpierw przeżywały tygodnie sławy, później ich przyszłość malowała się w ciemnych barwach.

"Rosjanie potraktowali nas z buta"

- To jest dokument suchy, komentarzy jest naprawdę niewiele. Przede wszystkim są pewne fakty - mówił o "Białej Księdze" PiS w "Kropce nad i" Tadeusz Cymański. Oceniając stosunek Rosji wobec Polski ws. smoleńskiego śledztwa stwierdził, że "Rosjanie potraktowali nas z buta". Zaznaczył jednak, że nie jest prawdą, iż jego partia czy Jarosław Kaczyński uważają, by cała wina ws. katastrofy smoleńskiej leżała wyłącznie po stronie Moskwy

"Brak oznak ingerencji" w zapisy czarnych skrzynek

Tak polscy, jak i rosyjscy eksperci nie stwierdzili jakichkolwiek oznak ingerencji lub montażu w czarnych skrzynkach Tu-154M - przekazał Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej, informując o zakończeniu przez biegłych z Polski czynności w Moskwie.

Kolejnych trzech polskich biegłych w Moskwie

W niedzielę do Moskwy udało się kolejnych trzech polskich biegłych, którzy zbadają oryginał drugiego z rejestratorów Tu-154M, na którym zapisane są parametry lotu. Biegli wykonają także kopię nagrania - poinformowała Naczelna Prokuratura Wojskowa.

"Nie popełniłem błędów, nie obawiam się dymisji"

Nie obawiam się raportu komisji Jerzego Millera na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej i nie obawiam się dymisji, bo nie popełniłem żadnych błędów. Nie mam sobie naprawę nic do zarzucenia, nie miałem żadnego wpływu na organizację wizyty 10 kwietnia - zapewnił szef Kancelarii Premiera Tomasz Arabski, który przerwał milczenie w sprawie katastrofy TU-154 M i telewizji TVN24 udzielił pierwszego telewizyjnego wywiadu na ten temat.

Nieoficjalnie: Zapisów czarnych skrzynek nie montowano

Na zapisach oryginałów czarnych skrzynek samolotu TU-154M, który 10 kwietnia 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem nie ma śladu montażu ani ingerencji. Są one ciągłe - takie według radia RMF FM są pierwsze wnioski polskich biegłych z zakresu fonoskopii, którzy w środę rozpoczęli w Moskwie swoje badania.

Borusewicz: Ławrow obiecał wsparcie ws. Smoleńska

O odtajnieniu ostatnich akt śledztwa katyńskiego, dochodzeniu ws. katastrofy smoleńskiej oraz ruchu bezwizowym z obwodem kaliningradzkim rozmawiał w Moskwie marszałek Senatu Bogdan Borusewicz z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem. Marszałek powiedział dziennikarzom po spotkaniu z szefem rosyjskiej dyplomacji, że "minister Ławrow obiecał wsparcie i pomoc w tych kwestiach".

"To była daremna śmierć"

- Mam poczucie daremnej śmierci wielu ważnych dla państwa osób – powiedział w "Faktach po Faktach" Zbigniew Bujak, były działacz opozycji w PRL, pytany o katastrofę smoleńską. Jego zdaniem, nie potrafimy wyciągnąć z tej tragedii wniosków.

Co jest w memoriale PiS dla Obamy?

Rosyjscy kontrolerzy powinni zakazać lądowania pod Smoleńskiem, a zachodnie media były dezinformowane przez stronę rosyjską - takie mają być, według reporterów programu "Polska i Świat", niektóre tezy memoriału, który Jarosław Kaczyński przekazał Barackowi Obamie podczas jego wizyty w Polsce.

Pojechali badać czarne skrzynki

Polscy specjaliści wyjechali w poniedziałek do Moskwy. Wezmą tam udział w badaniu oryginalnych czarnych skrzynek z rozbitego pod Smoleńskiem Tu-154M. Rosjanie po raz pierwszy udostępniają oryginalne skrzynki stronie polskiej.

"Jest 9 metrów demokracji w Polsce. Niech Obama zobaczy"

Kilka godzin przed przylotem do Polski Baracka Obamy Solidarni 2010 już na niego czekają. Noszą namiot do którego przymocowane są banery z napisami w języku polskim i angielskim po Krakowskim Przedmieściu. Chcą mieć pewność, że prezydent USA go dostrzeże. - Niech Obama zobaczy, że w Polsce jest jako taka demokracja. Demokracja jest pod naszym namiotem - mówi przedstawiciel Solidarnych 2010.

Seremet już w Moskwie. Jutro do Rosji leci Miller

Prokurator generalny Andrzej Seremet przyleciał we wtorek wieczorem do Moskwy, gdzie z rosyjskimi partnerami będzie rozmawiać o śledztwie w sprawie katastrofy smoleńskiej. Ma zabiegać m.in. o dostęp polskich biegłych do oryginałów czarnych skrzynek Tu-154M.

Pomnik światła? "To pomysł nazistów"

Autorzy nie zdawali sobie sprawy, gdzie taki pomnik powstał po raz pierwszy. Niestety w nazistowskich Niemczech - tak Hanna Gronkiewicz-Waltz skomentowała pomysł budowy pomnika światła przed Pałacem Prezydenckim. Na antenie Radia Zet prezydent stolicy przypomniała także, że jeszcze w maju zostanie przeprowadzone referendum w sprawie drugiego pomnika upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej.

Przyczyny katastrofy znane, konwencja chicagowska niekorzystna dla Polski

Komisja szefa MSWiA Jerzego Millera badająca przyczyny katastrofy smoleńskiej ma już wszystkie niezbędne informacje do sporządzenia raportu końcowego i podania przyczyn katastrofy prezydenckiego tupolewa. Takiego zdania jest prof. Marek Żylicz, członek Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. W jego opinii, polski rząd popełnił błąd godząc się na zastosowanie przy śledztwie załącznika 13. konwencji chicagowskiej, który był dla Polski niekorzystny.

Broń BOR wróci do Polski

Polscy prokuratorzy pojadą do Moskwy analizować zapisy "czarnych skrzynek". Wkrótce do kraju wróci broń BOR-owców, którzy byli na pokładzie Tu-154M - zapowiedział rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej płk Zbigniew Rzepa. Pracę zakończyli rosyjscy śledczy badający przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem. Nie udało się im porozmawiać z przedstawicielami kancelarii prezydenta i premiera odpowiedzialnymi za organizację lotu.

Tupolew znów w powietrzu. Trening

Dziś Tupolew 154M o numerze bocznym 102 znów wzbił się w powietrze. Tym razem nie był to jednak lot eksperymentalny na zlecenie komisji badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej, a lot treningowy. Samolot nad lotniskiem w Starachowicach (woj. świętokrzyskie) wypatrzył i sfotografował @gustaw.