huragan

huragan

Matthew jest coraz słabszy, stracił miano huraganu. Jest teraz post-tropikalnym cyklonem. Żywioł przeszedł w sobotę nad amerykańskim stanem Karolina Południowa, powodując powodzie i zrywając sieć energetyczną. Na Haiti skażona woda śmiertelnie truje ludzi.

Na Karaibach szaleje najsilniejszy huragan od prawie 10 lat. We wtorek spowodował poważne zniszczenia na Haiti. Jest jedna ofiara śmiertelna.

Na Oceanie Spokojnym zrobiło się niebezpiecznie. Jeden tajfun przeszedł przez Japonię, zabijając 11 osób. Kolejny huragan daje się we znaki na Hawajach.

Ofiary śmiertelne, ranni i setki tysięcy odbiorców bez prądu. To skutki burzy tropikalnej, która przemieszcza się przez Stany Zjednoczone. Lokalnie spadło 180 l/mkw. deszczu, a meteorolodzy ostrzegają, że żywioł może przybrać na sile.

Nawałnice, które przeszły nad północno-wschodnią Polską, wywróciły i połamały tysiące drzew w lasach. Leśnicy szacują, że szkody przekroczyły 600 tys. metrów sześciennych. W jednym z nadleśnictw niszczycielski wiatr połamał pas lasu o szerokości 120 metrów i półtora kilometra długości.

Synoptycy z całego świata spekulują nad aktywnością nadchodzącego sezonu huraganów. Amerykańscy meteorolodzy sądzą, że będzie on słabszy, a brytyjscy wręcz przeciwnie. Wspólnie jednak zaznaczają, że cyklony, które się pojawią, będą wyjątkowo silne.

Planeta się ociepla, to pewne. Według klimatologów zmiany klimatu spowodują, że na Ziemi pojawią się huragany giganty, tzw. hiperkany. Prędkość wiatru w takich monstrach osiągnie 800 km/h, a zniszczenia będą całkowite. Żywioł porwie nawet glebę.