huragan

huragan

Tropikalna burza Jota, która w piątek uformowała się w rejonie Zatoki Meksykańskiej, może przekształcić się w poważny huragan. Zdaniem synoptyków, swoim zasięgiem obejmie Karaiby, a na początku przyszłego tygodnia uderzy w Amerykę Środkową. Zaledwie kilka dni temu te same regiony zmagały się z huraganem Eta.

Burza tropikalna Eta, przynosząc porywisty wiatr i ulewny deszcz, dotarła na Florydę. USA to kolejny kraj zaatakowany przez żywioł. Co gorsza, Eta nie zamierza szybko opuścić okolic Morza Karaibskiego i Zatoki Meksykańskiej. Według prognoz w amerykański stan uderzy jeszcze raz, a wcześniej ponownie da o sobie znać na Kubie.

Na Oceanie Atlantyckim uformowała się kolejna burza tropikalna - Zeta. Tym samym drugi raz w historii nadawania nazw systemom pogodowym na Atlantyku użyto tej litery greckiego alfabetu, zabrakło też tylko jednego żywiołu, aby wyrównać rekord z 2005 roku. Po raz kolejny w ciągu ostatnich miesięcy żywioł zagraża Meksykowi, Kubie i południowemu wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

W wyniku przejścia huraganu Sally przez część Stanów Zjednoczonych zginęła jedna osoba. Żywioł pozostawił bez prądu setki tysięcy odbiorców, podmył drogi i mosty. Sally była 18. nazwaną burzą na Oceanie Atlantyckim w tym sezonie.