huragan

huragan

Burza tropikalna Humberto na Oceanie Atlantyckim przekształciła się w huragan i w ciągu najbliższych 48 godzin będzie przybierać na sile - podało amerykańskie centrum do spraw huraganów. Żywioł znajduje się 1260 kilometrów na zachód od Bermudów.

Huragan Dorian pozbawił życia pięć osób - podały służby w poniedziałek. Według prognoz, żywioł jeszcze we wtorek będzie utrzymywał się nad Bahamami, a następnie zbliży się niebezpiecznie do wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Amerykanie przygotowują się na jego nadejście.

Huragan Dorian osłabł do czwartej kategorii w rosnącej pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Jak ostrzegają synoptycy, przez kilka najbliższych dni będzie poważnie zagrażał mieszkańcom wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Zarządzono ewakuację ponad miliona osób.

Kłębiące się chmury, a nad nimi czyste niebo - taki widok oglądali badacze Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA), którzy na pokładzie łowcy huraganów wlecieli w oko Doriana. Zobaczcie niezwykłe nagranie.

Wiatr w huraganie Dorian wieje ze średnią prędkością 185 kilometrów na godzinę. To oznacza, że żywioł obecnie ma trzecią kategorię w pięciostopniowej rosnącej skali Saffira-Simpsona. Do Florydy żywioł ma dotrzeć późno w poniedziałek. Donald Trump zatwierdził ogłoszenie stanu wyjątkowego na terenie stanu.

Według prognoz huragan Dorian jeszcze w piątek osiągnie kategorię trzecią w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona. Obecnie wiatr wieje w nim ze średnią prędkością 165 kilometrów na godzinę. Zobacz, którędy będzie przechodził.

Prezydent USA Donald Trump ogłosił stan wyjątkowy w Luizjanie w związku ze zbliżaniem się do jej wybrzeży burzy tropikalnej Barry. Stanowe służby zostały postawione w stan gotowości, ewakuowano część mieszkańców. Ci, którzy zostali, gromadzą zapasy wody i żywności. Według meteorologów sztorm może nabrać na sile i stać się huraganem.

Od początku czerwca do końca listopada trwa sezon huraganowy. Prognozy amerykańskiego Narodowego Centrum Huraganów podają, że najbliższy niewiele będzie się różnił od ostatnich. Eksperci ostrzegają, aby być przygotowanym na każdą ewentualność.