Gospodarka

Gospodarka

W pierwszym kwartale 2016 roku zwiększyły się realne dochody sektora gospodarstw domowych, a spożycie prywatne utrzymało stałą dynamikę wzrostu - wskazuje ogłoszony w czwartek raport Narodowego Banku Polskiego. Bank centralny ocenia w nim też potencjalne efekty rządowego programu 500 plus - wzrosną wydatki Polaków na usługi: transport, edukację, rekreację, kulturę czy turystykę.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych działa jak piramida finansowa. Mamy obietnicę, że przyszłe pokolenia, które będą w ZUS-ie, wypłacą nam emerytury - mówił Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. Dodał też, że przez ogromną skalę emigracji niebawem finanse ZUS-u czeka "tąpnięcie". Tymczasem prace nad prezydenckim projektem obniżenia wieku emerytalnego mają się zacząć w Sejmie w tym miesiącu.

Wilno jest najlepszym miastem do życia - wynika z danych Eurostatu. Na podium znalazły się jeszcze Sztokholm i Kopenhaga. Warszawa znalazła się na ósmym miejscu rankingu. Z życia w stolicy Polski zadowolonych jest 93 proc. mieszkańców. Najniższy poziom satysfakcji z życia w stolicy zadeklarowali mieszkańcy Aten - 71 proc., słaby wynik otrzymał też Rzym - 80 proc.

Od dziś e-papierosów nie można sprzedawać na aukcjach internetowych, platformach zakupowych czy automatach. Za reklamowanie zarówno samych e-papierosów, jak i akcesoriów z nimi związanymi, będzie groziła grzywna do 200 tys. zł albo nawet ograniczenie wolności. Zgodnie z nowelą zakazane będzie udostępnianie i sprzedaż papierosów elektronicznych i pojemników z płynem osobom poniżej 18 lat.

Wystarczy kilka kliknięć, aby zająć pieniądze na bankowym koncie osoby, która nie spłaca np. zaciągniętego kredytu. Komornicy będą mogli elektronicznie zając rachunek bankowy dłużników, zablokować im wypłatę pieniędzy i przymusić pod groźbą grzywny do ujawnienia majątku. Dziś nowe przepisy wchodzą w życie. Dotyczą jednak tylko rachunków bankowych, a nie SKOK-ów.

Jest szansa na przyciągnięcie inwestorów do Polski - ocenił prof. Witold Orłowski, główny ekonomista PwC komentując plany wicepremiera Mateusza Morawieckiego, który wybiera się do Londynu, aby zachęcić zagraniczne banki do inwestowania w Polsce. Zwraca jednocześnie uwagę na retorykę rządu niechętną zagranicznym bankom. - Takie wizyty pomagają, ale mam wątpliwości, czy przełożą się na inwestycje - twierdzi z kolei Roland Paszkiewicz z Pekao.

O 3,1 proc. wzrósł realnie w drugim kwartale tego roku produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) - podał we wtorek GUS w tzw. wstępnym szacunku. Spadły natomiast inwestycje i popyt.

PZU chce budować grupę bankową i ocenia, że inwestycje w ten sektor to najlepszy sposób na spożytkowanie kapitału nadwyżkowego. W ciągu kilku lat spółka może podejmować decyzje właścicielskie dotyczące swojego zaangażowania w Alior Bank - poinformował Michał Krupiński, prezes PZU. Planuje też wprowadzenie nowej polityki dywidendowej.

Powszechny Zakład Ubezpieczeń planuje zmiany. Spółka chce zbudować grupę bankową i osiągnąć rentowność na poziomie 18 proc. - zakłada strategia PZU do 2020 roku. Grupa chce zbudować grupę bankową, która będzie w pierwszej piątce w Polsce.

Niecałe 40 proc. unijnej średniej wynoszą przeciętne miesięczne wynagrodzenia w Polsce - wynika z danych Eurostatu. Polacy zarabiali średnio tylko 23 proc. tego, co Luksemburczycy, ale też aż 227 proc. tego, co Bułgarzy - wynika z raportu serwisu wynagrodzenia.pl.

Degustowanie regionalnych potraw, wizyta w winiarni, zwiedzanie stolicy Węgier oraz wyjazd nad Balaton - to punkty z programu służbowego wyjazdu, połączonego ze szkoleniem, dla pracowników Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Głównym tematem wyjazdu ma być eliminacja marnotrawstwa i strat. "Planowane szkolenie jest formą motywacji pracowników" - tłumaczy państwowa spółka w specjalnym oświadczeniu.

Loteria Paragonowa cieszy się wielką popularnością wśród Polaków. Do końca lipca zarejestrowano ponad sto milionów paragonów. W zamian za wspieranie uczciwej przedsiębiorczości uczestnicy loterii wygrywają m.in. samochody.

KPMG, jedna z największych na świecie firm świadczących usługi dla biznesu zmienia system pozyskiwania nowych pracowników. Teraz ma być dostosowany go do potrzeb przedstawicieli pokolenia millenialsów.