Gospodarka

Gospodarka

Nord Stream 2 nie ma na celu dywersyfikacji źródeł dostaw gazu. Projekt jest ukierunkowany na pogłębienie zależności energetycznej państw Unii Europejskiej od Rosji - głosi deklaracja pięciu państw Europy Środkowej i Wschodniej. Zdaniem autorów dokumentu problem zależności od rosyjskich dostaw gazu dotyczy zwłaszcza krajów naszego regionu.

"Solidarność" apeluje o zgłaszanie wszystkich przypadków łamania ustawy ograniczającej handel w niedziele. Zastrzeżenia można zgłaszać w samym związku, a także przesyłać do Państwowej Inspekcji Pracy. Inspektorzy w niedziele objęte zakazem będą pełnić dyżury i na bieżąco weryfikować zgłoszenia naruszeń przepisów. Według Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych, mimo zakazu wiele sklepów i tak będzie w niedziele otwartych. Dane o przypadkach łamania zakazu mamy poznać w czwartek.

Rząd przyjął projekt ustawy wprowadzający normy jakości węgla. Nowe przepisy mają pomóc w walce ze smogiem. Jednak zdaniem ekspertów ustawa w zaproponowanym kształcie nie wpłynie na poprawę jakości powietrza w Polsce. - Nie ma szans, abyśmy zobaczyli jakąkolwiek różnicę - uważa Kuba Jędrak z Polskiego Alarmu Smogowego.

2577 złotych brutto, czyli 1862 na rękę - tyle według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynosi przeciętna miesięczna pensja blisko 4 milionów Polaków pracujących w mikroprzedsiębiorstwach. - Poziom płac jest katastrofalnie niski - uważa Piotr Szumlewicz z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych.