Gospodarka

Gospodarka

"Firma w Czechach". Gwałtownie rosną zapytania o działalność za granicą

Zmiany podatkowe, które szykuje rząd PiS, mogą mocno uderzyć część polskich przedsiębiorców. Z pierwszych zapowiedzi związanych z wprowadzeniem tzw. jednolitego podatku wynika, że zniknąć ma 19 proc. podatek liniowy. A najlepiej zarabiający przedsiębiorcy będą musieli od 2018 r. objęci podatkiem w wysokości 40 proc. Po tych doniesieniach w ostatnich tygodniach wzrosło zainteresowanie prowadzeniem działalności w Czechach.

Jakie samoloty dla VIP-ów? Oferty z Francji i USA

W przetargach na małe samoloty do przewozu osób na najwyższych stanowiskach w państwie wpłynęły dwie oferty - od francuskiego Dassault Aviation i amerykańskiego Gulfstream Aerospace Corporation. Przy ośmiu pasażerach zasięg maszyn ma pozwalać na lot z Warszawy na lotnisko JFK w Nowym Jorku bez międzylądowania. Z kolei w postępowaniu na samoloty średniej wielkości zgłosiły się cztery podmioty – poinformował Inspektorat Uzbrojenia (IU).

CETA: "śmiertelne zagrożenie" kontra kanadyjskie zboża z prerii

Rząd nie powinien podpisywać umowy CETA. To śmiertelne zagrożenie dla zdrowia i życia naszych obywateli - mówił w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL. - Umowa CETA to ogromna szansa dla polskiego eksportu - uważa z kolei dr Bartłomiej Nowak z Akademii Vistula, członek partii Nowoczesna.

Polska zyska na Brexicie? Warszawa w gronie faworytów do przejęcia roli Londynu

Duża migracja Polaków do Wielkiej Brytanii mogła przyczynić się do referendum o Brexicie. Jego wynik sprawił, że wraz z wyjściem wyspiarskiego kraju z UE Londyn straci swój blask. Gdzie przeniesie się finansowa stolica Europy? Największe szanse ma Frankfurt, Dublin i Amsterdam, ale w gronie faworytów wymieniana jest też Warszawa - podaje agencja Bloomberg.

Handel w niedzielę dzieli związkowców

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych jest przeciwne ograniczeniu handlu w niedzielę. Tym samym odcina się od projektu Solidarności, pod którym podpisało się 350 tysięcy obywateli i nad którym pracuje Sejm.

Wall Street w dół po minutkach Fed i danych z Chin

W czwartek notowania amerykańskich indeksów zaczęły się od wyraźnych spadków, które potem w dużym stopniu zostały jednak ograniczone. Akcje zniżkowały w reakcji na sygnały o możliwej podwyżce kosztu pieniądza w USA jeszcze w tym roku, płynące z protokołu z wrześniowego posiedzenia Fed.

Koniec podatku liniowego. Kowalczyk: jest decyzja polityczna

Wprowadzenie jednolitego podatku będzie oznaczało likwidację liniowego 19-proc. PIT dla prowadzących działalność gospodarczą. Nie ma powodu, by prezes spółki zarabiający milion rocznie płacił 19 proc., a ktoś zarabiający wielokrotnie mniej - 60 proc. - mówi PAP minister Henryk Kowalczyk. Jak dodaje, najniższa danina - łącznie ze składką ZUS - miałaby wynieść 19,5 proc. Założenia reformy będą przedstawione do połowy listopada.

Rachunki za prąd w górę. Nawet kilkanaście złotych miesięcznie

Ceny prądu wzrosną o kilkadziesiąt złotych, spodziewa się tego samo Ministerstwo Energii. Resort w odpowiedzi na interpelację poselską pisał, że ceny energii elektrycznej wzrosną, co jest związane m.in. z kosztami polityki klimatycznej, czy modernizacją polskich elektrowni. Przeciętny rachunek za prąd wzrośnie od 50 do 75 zł rocznie.

Podwyżka cen wody. Pięć najważniejszych faktów

Od 5 do nawet 25 proc. - o tyle średnio mogą wzrosnąć ceny wody w przyszłym roku, jeśli w życie wejdą zmiany w Prawie wodnym. Tak duża podwyżka może okazać się wielkim obciążeniem dla rodzinnych i firmowych budżetów. Rząd ma się zająć projektem zmian w prawie już w przyszłym tygodniu. Sprawdź, co szykuje.

Przegląd prasy. Przy polskim stole leje się cydr

Po wprowadzeniu rosyjskiego embarga na polskie jabłka cydr stał się modny wśród konsumentów. Oprócz dużych graczy do jego produkcji biorą się także zakłady rzemieślnicze - informuje "Gazeta Wyborcza".

Rosną realne dochody polskich rodzin. Istotny efekt 500 plus

W pierwszym kwartale 2016 roku zwiększyły się realne dochody sektora gospodarstw domowych, a spożycie prywatne utrzymało stałą dynamikę wzrostu - wskazuje ogłoszony w czwartek raport Narodowego Banku Polskiego. Bank centralny ocenia w nim też potencjalne efekty rządowego programu 500 plus - wzrosną wydatki Polaków na usługi: transport, edukację, rekreację, kulturę czy turystykę.

Zagrożone emerytury Polaków. "Będzie tąpnięcie w finansach ZUS-u"

Zakład Ubezpieczeń Społecznych działa jak piramida finansowa. Mamy obietnicę, że przyszłe pokolenia, które będą w ZUS-ie, wypłacą nam emerytury - mówił Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha. Dodał też, że przez ogromną skalę emigracji niebawem finanse ZUS-u czeka "tąpnięcie". Tymczasem prace nad prezydenckim projektem obniżenia wieku emerytalnego mają się zacząć w Sejmie w tym miesiącu.