Gospodarka

Gospodarka

Dwa dworce kolejowe w Dąbrowie Górniczej zostaną zrewitalizowane, a miasto postara się lepiej je skomunikować. Natomiast wyburzony ma zostać budynek dworca Chorzów Miasto. Na razie nie wiadomo czy w jego pobliżu powstanie planowane wcześniej centrum handlowo-biurowe.

Zaproszenie Polski na marcowy szczyt grupy G20 związane jest raczej z relacjami polsko-niemieckimi, a nie ewentualnym awansem Polski do grona najbogatszych krajów świata - oceniają eksperci. Według nich Niemcy szukają sojuszników dla swojej polityki.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął proces upraszczania języka oficjalnych pism kierowanych do swoich klientów. "Zusowskie" formularze będą też miały mniej stron i rubryk. W Zakładzie powołano specjalny zespół ds. jakości języka używanego w kontaktach z klientami

Osoby wynajmujące lokale komunalne i socjalne, które znalazły się w trudnej sytuacji i uzyskały umorzenie należności, lub ich części, nie będą musiały odprowadzać podatku z tego tytułu - taki, według wicepremiera Mateusza Morawieckiego, skutek rozwiązań przygotowanych w Ministerstwie Finansów.

Ministerstwo Rozwoju skierowało do konsultacji i uzgodnień najważniejszą ustawę z pakietu Konstytucji Biznesu - Prawo przedsiębiorców oraz trzy ustawy niezbędne do jego wdrożenia - poinformował resort. Prawo to będzie określać warunki prowadzenia biznesu w Polsce.

Inwestorzy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie wyprzedają akcje Alma Market. Na otwarciu kurs spółki zanurkował tak mocno, że trzeba było na godzinę zawiesić jej notowania. To efekt decyzji spółki, która zapowiedziała wniosek o upadłość likwidacyjną.

Produkt krajowy brutto w IV kwartale 2016 r. wzrósł o 2,7 proc. rok do roku oraz wzrósł o 1,7 proc. kwartał do kwartału wobec skorygowanego wzrostu w III kwartale na poziomie 0,4 proc. - wynika szacunku Głównego Urzędu Statystycznego.

Sąd Rejonowy w Krakowie postanowił o umorzeniu postępowania sanacyjnego Alma Market - poinformowała spółka w komunikacie. Alma Market podjęła decyzję o sporządzeniu wniosku o upadłość spółki obejmującej likwidację majątku.

W styczniu opublikowano informacje o niewypłacalności 69 polskich przedsiębiorstw. To o 44 proc. więcej niż w styczniu 2016 r., gdy było to 48 firm - wynika z danych opracowanych przez ubezpieczyciela należności Euler Hermes. Najwięcej problemów z niewypłacalnością miały przedsiębiorstwa z sektora budowlanego.

Firma Reuss-Seifert planuje przenieść z Niemiec do Nowej Soli (Lubuskie) cztery zakłady produkcyjne. Budowa fabryki ma rozpocząć się wiosną tego roku. Zatrudnienie znajdzie w niej ok. 280 osób – poinformowała rzecznik Urzędu Miejskiego w Nowej Soli Ewa Batko.

Program 500 plus został dobrze i szybko przygotowany oraz zrealizowany - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że program zmniejszył skrajne ubóstwo dzieci i rodzin. Jak stwierdził program "to nie jałmużna", tylko wsparcie państwa, które należy się osobom wychowującym dzieci.