Gospodarka

Gospodarka

Polska i angielska wersja umowy między UE i Kanadą (CETA) się różnią - chodzi o regulację rynków produktów biotechnologicznych. W wersji polskiej strony umowy powinny współpracować, by ograniczyć wpływ praktyk handlowych na regulatorów, a w angielskiej - odwrotnie.

Z punktu widzenia państwa nowela ustawy o VAT może w krótkim okresie przynieść uszczelnienie systemu, choć dość niewielkie - mówi ekspert podatkowy Tomasz Michalik. Uważa on, że tak naprawdę jej celem jest zdyscyplinowanie zwykłych podatników, by bardziej uważali na to, z kim prowadzą interesy.

Antybiotyki coraz częściej wykorzystywane są w hodowli zwierząt w Europie - wynika z danych Europejskiej Agencji do Spraw Leków oraz WHO. Poziom ich użycia jest najwyższy w historii. Średnio na Starym Kontynencie poziom ich użycia (ponad 150 mg na kilogram masy zwierzęcia) jest trzykrotnie wyższy od dopuszczalnego. Antybiotyki przyspieszają wzrost masy hodowlanych zwierząt, ale obniżają odporność – zarówno samych zwierząt jak i ludzi, którzy jedzą pochodzące od nich mięso. Materiał z programu "24 Godziny".

Zmiany podatkowe, które szykuje rząd PiS, mogą mocno uderzyć część polskich przedsiębiorców. Z pierwszych zapowiedzi związanych z wprowadzeniem tzw. jednolitego podatku wynika, że zniknąć ma 19 proc. podatek liniowy. A najlepiej zarabiający przedsiębiorcy będą musieli od 2018 r. objęci podatkiem w wysokości 40 proc. Po tych doniesieniach w ostatnich tygodniach wzrosło zainteresowanie prowadzeniem działalności w Czechach.

W przetargach na małe samoloty do przewozu osób na najwyższych stanowiskach w państwie wpłynęły dwie oferty - od francuskiego Dassault Aviation i amerykańskiego Gulfstream Aerospace Corporation. Przy ośmiu pasażerach zasięg maszyn ma pozwalać na lot z Warszawy na lotnisko JFK w Nowym Jorku bez międzylądowania. Z kolei w postępowaniu na samoloty średniej wielkości zgłosiły się cztery podmioty – poinformował Inspektorat Uzbrojenia (IU).

Rząd nie powinien podpisywać umowy CETA. To śmiertelne zagrożenie dla zdrowia i życia naszych obywateli - mówił w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL. - Umowa CETA to ogromna szansa dla polskiego eksportu - uważa z kolei dr Bartłomiej Nowak z Akademii Vistula, członek partii Nowoczesna.

Duża migracja Polaków do Wielkiej Brytanii mogła przyczynić się do referendum o Brexicie. Jego wynik sprawił, że wraz z wyjściem wyspiarskiego kraju z UE Londyn straci swój blask. Gdzie przeniesie się finansowa stolica Europy? Największe szanse ma Frankfurt, Dublin i Amsterdam, ale w gronie faworytów wymieniana jest też Warszawa - podaje agencja Bloomberg.

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych jest przeciwne ograniczeniu handlu w niedzielę. Tym samym odcina się od projektu Solidarności, pod którym podpisało się 350 tysięcy obywateli i nad którym pracuje Sejm.

W czwartek notowania amerykańskich indeksów zaczęły się od wyraźnych spadków, które potem w dużym stopniu zostały jednak ograniczone. Akcje zniżkowały w reakcji na sygnały o możliwej podwyżce kosztu pieniądza w USA jeszcze w tym roku, płynące z protokołu z wrześniowego posiedzenia Fed.

Wprowadzenie jednolitego podatku będzie oznaczało likwidację liniowego 19-proc. PIT dla prowadzących działalność gospodarczą. Nie ma powodu, by prezes spółki zarabiający milion rocznie płacił 19 proc., a ktoś zarabiający wielokrotnie mniej - 60 proc. - mówi PAP minister Henryk Kowalczyk. Jak dodaje, najniższa danina - łącznie ze składką ZUS - miałaby wynieść 19,5 proc. Założenia reformy będą przedstawione do połowy listopada.

Ceny prądu wzrosną o kilkadziesiąt złotych, spodziewa się tego samo Ministerstwo Energii. Resort w odpowiedzi na interpelację poselską pisał, że ceny energii elektrycznej wzrosną, co jest związane m.in. z kosztami polityki klimatycznej, czy modernizacją polskich elektrowni. Przeciętny rachunek za prąd wzrośnie od 50 do 75 zł rocznie.

Od 5 do nawet 25 proc. - o tyle średnio mogą wzrosnąć ceny wody w przyszłym roku, jeśli w życie wejdą zmiany w Prawie wodnym. Tak duża podwyżka może okazać się wielkim obciążeniem dla rodzinnych i firmowych budżetów. Rząd ma się zająć projektem zmian w prawie już w przyszłym tygodniu. Sprawdź, co szykuje.

Po wprowadzeniu rosyjskiego embarga na polskie jabłka cydr stał się modny wśród konsumentów. Oprócz dużych graczy do jego produkcji biorą się także zakłady rzemieślnicze - informuje "Gazeta Wyborcza".