Gospodarka

Gospodarka

- Trzeba szybko przejść do działania, ponieważ jest bardzo źle - mówi w TVN24 BiS Kamil Wyszkowski z UN Global Compact, komentując najnowszy raport Światowej Organizacji Zdrowia. Wynika z niego, że 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast UE leży w Polsce. Jak dodaje niektóre miejscowości, które mają status uzdrowisk powinny ten status utracić. W tym gronie znajduje się m.in. Rabka Zdrój.

W 2015 roku ubóstwa skrajnego doświadczała co piętnasta osoba, natomiast ubóstwa relatywnego prawie co szósta - alarmuje w swoim najnowszym raporcie GUS. Problem ten w największym stopniu dotyczy wsi, gdzie zasięg ubóstwa skrajnego był prawie trzykrotnie wyższy niż w miastach.

Rusza 14. edycja konkursu EY Przedsiębiorca Roku. Jak mówił w TVN24 BiS Jan Krzysztof Bielecki, dzięki konkursowi "od 4-5 lat wyskakują ludzie z odlotowymi pomysłami". - Dużo jest związanych z rewolucją cyfrową. Jestem pod wrażeniem - podkreślał. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w listopadzie, a zwycięzca będzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowego finału EY World Entreprenuer of the Year w Monte Carlo.

Łapówki pochłaniają co roku na świecie od 1,5 do 2 bln dolarów - głosi raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) opublikowany w przeddzień szczytu w Londynie poświęconego walce z korupcją. Odpowiada to mniej więcej 2 proc. światowego PKB.

- Najlepszym audytem dla ostatnich 8 lat rządów PO-PSL jest przede wszystkim wzrost gospodarczy, malejące bezrobocie i rosnące oceny naszego kraju w rankingach międzynarodowych - powiedziała b. premier Ewa Kopacz. Sprawdzamy więc, jak w czasach rządów PO i PSL radziła sobie polska gospodarka.

Zainteresowanie rolników dzierżawą państwowych gruntów jest ogromne. W tym roku Agencja Nieruchomości Rolnych planuje wydzierżawienie ok. 100 tys. ha; najwięcej w woj. zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim i lubuskim - powiedział prezes ANR Waldemar Humięcki.

- Ten list jest dość żałosny – powiedział w programie Fakty z Zagranicy w TVN24BiS prof. Witold Orłowski i dodał: „ja to widzę, jako żałosną próbę ze strony ministra (…) Naiwnością jest oczekiwanie ze strony Ministerstwa Finansów, że Trybunał Konstytucyjny da się uprosić”. - Minister wykazał się naiwnością – dodał drugi gość programu Fakty z Zagranicy w TVN24BiS – prof. Stanisław Gomułka. - Ten list przez ujawnienie zaszkodził rządowi – podsumował ekonomista.

Marzysz o udanym urlopie za małe pieniądze? Zobacz ranking najtańszych wakacyjnych kierunków tego roku. W klasyfikacji znajdziemy zarówno południowoazjatyckie wyspy z egzotycznymi plażami, jak i miasta w Europie Wschodniej. Materiał programu "Pokaż nam świat", od poniedziałku do piątku o 21.15 w TVN24 BiS.

76 proc. mikro, małych i średnich firm nie korzysta z zapisów ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, która pozwala im między innymi na doliczanie dłużnikowi ustawowych odsetek, bądź odzyskiwanie zaległych płatności na jego koszt - informuje Krajowy Rejestr Długów.

Nie ma już osób na liście oczekujących na dopłatę ze środków programu Mieszkanie dla Młodych na 2016 r., choć początkowo na liście rezerwowej było 1700 wniosków - poinformował Bogusław Białowąs, przedstawiciel BGK. Wyjaśnił, że chętni negocjują harmonogram wpłat z deweloperami, by skorzystać z MdM w kolejnych latach.

Prokuratura Okręgowa w Elblągu chce, aby urzędnik z Ostródy (woj. warmińsko-mazurskie) zapłacił ponad 45 tys. złotych za podjęcie decyzji niezgodnej z prawem. To równowartość jego rocznej pensji. Pieniądze mają pokryć straty spowodowane wydaniem złej decyzji ws. jednego z inwestorów. Starosta ostródzki Andrzej Wiczkowski mówił TVN24, że urzędnik, którego pozwała prokuratura, uważa, iż nie tylko on ponosi winę w tej sprawie.