Gospodarka

Gospodarka

PKN Orlen zakłada, że ostateczna decyzja Komisji Europejskiej w sprawie przejęcia Grupy Lotos zapadnie do końca czerwca. Koncern przesłał KE odpowiedź na jej zastrzeżenia związane z transakcją i plan środków zaradczych - powiedział członek zarządu spółki do spraw rozwoju Zbigniew Leszczyński.

Mikroprzedsiębiorcy dotknięci negatywnymi skutkami pandemii COVID-19 mogą skorzystać z pożyczki w wysokości 5 tysięcy złotych. To jedno z rozwiązań tak zwanego pakietu antykryzysowego. Kto może ubiegać się o pożyczkę? Kiedy może zostać umorzona? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, dopłaty do czynszów, możliwość dojścia do własności w nowo budowanych mieszkaniach w TBS, wsparcie szeroko rozumianego budownictwa społecznego - zakłada między innymi pakiet mieszkaniowy - podało w poniedziałek Ministerstwo Rozwoju.

Z tygodnia na tydzień składanych jest coraz mniej wniosków o przesunięcie rat kredytowych - mówi prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. - Spada również liczba skarg od klientów - dodaje.

Kwiecień był najgorszym dla polskich producentów miesiącem w historii badań PMI, czyli od czerwca 1998 roku - podała firma Markit, która opracowuje ten wskaźnik. Wskaźnik PMI dla Polski w kwietniu był na poziomie 31,9 punktów wobec 42,4 punktów w marcu i wobec prognozy 34,7 punktów.

Nowy rząd Mateusza Morawieckiego, w skład którego wchodzi premier, 19 szefów ministerstw oraz czterech ministrów - członków Rady Ministrów, ma w tej chwili 86 wiceministrów – w resortach i w Kancelarii Premiera. To o czterech więcej niż pod koniec ubiegłego roku, i o sześcioro więcej w porównaniu do lipca tego roku. Liczba stanowisk wiceministrów z pewnością jeszcze wzrośnie, kiedy powstanie ministerstwo środowiska.

Minister finansów Jerzy Kwieciński, już po wyborach parlamentarnych, pochwalił się, że "wszystkie międzynarodowe instytucje są zgodne, że wzrost polskiej gospodarki w tym roku wyniesie powyżej 4 procent". Zdaniem ministra, potwierdza to gospodarcze prognozy polskiego rządu z początku roku. Jednocześnie te same instytucje wskazują - a czego minister nie powiedział - że tempo wzrostu PKB Polski w kolejnych latach osłabnie.

Statystyki GUS, Eurostatu czy analizy ekonomistów Fundacji Obywatelskiego Rozwoju nie dają podstaw do stwierdzenia, że ogłoszone przed trzema laty podstawowe wskaźniki tzw. planu Morawieckiego zostaną zrealizowane. Dotyczy to m.in. zapowiedzi wzrostu inwestycji, nakładów na badania i rozwój, liczby przedsiębiorstw czy osiągnięcia unijnej średniej Produktu Krajowego Brutto na głowę mieszkańca.

Podczas wystąpienia na łódzkiej konwencji Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński mówił o spodziewanym wzroście wskaźnika dochodu na jedną osobę w gospodarstwie domowym w 2019 roku. Wyraził nadzieję, że będzie on zbliżał się do poziomu 2 tys. zł. Jak sprawdziliśmy, w 2018 r. do średniego poziomu 2 tys. zł Polakom wciąż było daleko. Różnice w dochodach były zróżnicowane w zależności od regionu kraju i rodzaju prowadzonego gospodarstwa domowego.