Gospodarka

Gospodarka

Mieszkanie dla młodych. Był tłum chętnych, a teraz lista jest pusta

Nie ma już osób na liście oczekujących na dopłatę ze środków programu Mieszkanie dla Młodych na 2016 r., choć początkowo na liście rezerwowej było 1700 wniosków - poinformował Bogusław Białowąs, przedstawiciel BGK. Wyjaśnił, że chętni negocjują harmonogram wpłat z deweloperami, by skorzystać z MdM w kolejnych latach.

Urzędnik za złą decyzję ma zapłacić sam. Tłumaczył, że "nie miał czasu jechać na miejsce"

Prokuratura Okręgowa w Elblągu chce, aby urzędnik z Ostródy (woj. warmińsko-mazurskie) zapłacił ponad 45 tys. złotych za podjęcie decyzji niezgodnej z prawem. To równowartość jego rocznej pensji. Pieniądze mają pokryć straty spowodowane wydaniem złej decyzji ws. jednego z inwestorów. Starosta ostródzki Andrzej Wiczkowski mówił TVN24, że urzędnik, którego pozwała prokuratura, uważa, iż nie tylko on ponosi winę w tej sprawie.

UOKiK z nowymi narzędziami. "Działania miękkie zamiast kar"

Nowe narzędzia, które daje UOKiK wchodząca w niedzielę w życie nowela ustawy, są zachętą do samoregulacji biznesu - mówił p.o. prezes Urzędu Adam Jasser podczas konferencji na temat zmian. Podkreślił też, że UOKiK stawia w pierwszej kolejności na działania miękkie, nie kary.

Szara strefa pochłania polskie PKB. Tracimy miliardy złotych

Zwiększenie popularności płatności elektronicznych i ograniczenie płatności gotówkowych mogą się przyczynić do znacznego obniżenia szarej strefy. Wzrost bezgotówkowych transakcji płatniczych w Polsce o 100 proc. doprowadziłby do spadku szarej strefy o 2,3 proc. PKB i do wzrostu dochodów sektora finansów publicznych o ok. 7 mld zł – wynika z raportu EY.

30 krajów na liście rajów podatkowych. Sprawdź, jak działają

Malediwy, Monako, Bahrajn, czy Tonga - to kraje łączy nie tylko ciepły klimat, ale również fakt, że każdego roku transferowane są przez nie miliardy dolarów. Zwykle robią to właściciele firm, aby nie płacić wysokich podatków. Raje podatkowe wykorzystują też przestępcy do prania brudnych pieniędzy.

Afera Panama Papers. Europejskie banki pod lupą

Norweski bank DnB, szwedzka Nordea oraz austriackie Hypo Landesbank Vorarlberg oraz Raiffeisen Bank International mogły pomagać klientom w zakładaniu kont w rajach podatkowych - podała agencja Reuters, powołując się na informacje krajowych nadzorców finansowych. Te doniesienia to pokłosie afery Panama Papers.

Polacy budują domy. Chętniej, ale z mniejszym metrażem

Niemal o 10 proc. wzrosła w zeszłym roku liczba wydanych pozwoleń na wzniesienie domów jednorodzinnych - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Do inwestycji we własne cztery kąty zachęcały m.in. niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych.

Koniec wiatraków w Polsce? "Polska stanie się światowym skansenem"

Sejmowa komisja infrastruktury opowiedziała się w środę za utrzymaniem w projekcie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych zapisu, by wiatrak można było postawić w odległości nie mniejszej niż 10 krotność jego wysokości od zabudowań mieszkalnych czy terenów chronionych. Przedstawiciele branży uważają, że nowe przepisy niemal całkowicie zablokują inwestycje. Na zmianach mogą też stracić gminy, które zarabiają na podatkach.

Ogromna strata KGHM. Spółka musi zmienić plany

5 mld złotych - tyle wyniosła strata spółki KGHM w 2015 roku. Jej władze zły wynik tłumaczą niskimi cenami surowców na światowych rynkach. Pracują też nad rewizją założeń strategii na lata 2015–2020 m.in. w związku z pogorszeniem warunków makroekonomicznych.