Gospodarka

Gospodarka

Rząd przyjął we wtorek projekt, który przewiduje, że każdy przedsiębiorca będzie miał indywidualny rachunek składkowy, na który będzie wpłacał pieniądze, które powinny trafić na konto ZUS. Zamiast dotychczasowych trzech lub czterech wpłat ma być jedna. Zmiana ma dotyczyć 6,9 mln płatników składek.

Łukasz Łazarewicz złożył rezygnację z funkcji prezesa zarządu Totalizatora Sportowego, którym kierował przez 10 miesięcy. - Rada nadzorcza Totalizatora Sportowego przyjęła rezygnację z funkcji prezesa spółki Łukasza Łazarewicza - poinformował przewodniczący rady nadzorczej Piotr Kwiecień. Dodał, że w środę zostanie opublikowane ogłoszenie o konkursie na nowego prezesa spółki.

W 2016 roku światowe ceny węgla energetycznego wzrosły dwukrotnie. Analitycy Międzynarodowej Agencji Energii (MAE) tłumaczą to głównie cięciami w dostawach węgla z Chin i prognozują spadek cen w kolejnych miesiącach oraz ich stabilizację od 2018 r. na poziomie ponad 60 USD za tonę. - Będziemy się to tych cen dopasowywać - zapowiedział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, dodając, że kluczowy dla kopalni jest rynek wewnętrzny.

Blisko 30 mln zł - taką karę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Orange Polska za bezprawnie przedłużanie umów o świadczenie usług stacjonarnych o wiele miesięcy bez wyraźnej zgody konsumentów.

Wzrost gospodarczy w 2016 roku w strefie euro wzrósł o 1,8 proc. - podał Eurostat. To nie koniec dobrych danych, bo wśród państw strefy spadło też bezrobocie. Ekonomistów zaskoczyło mocne odbicie w inflacji, która wzrosła aż o 1,8 proc., powyżej ich oczekiwań.

2,8 proc. - w takim tempie w 2016 roku rozwijała się polska gospodarka według wstępnego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego. To najniższy wzrost gospodarczy od trzech lat, a poziom inwestycji jest najniższy od ponad dekady. Ekonomiści spodziewają się jednak, że najgorsze miesiące już za nami, a opublikowane dane są trochę lepsze od przewidywań analityków ankietowanych rzez prasowe agencje.

Projekt Polskiej Strategii Kosmicznej został zaakceptowany przez Stały Komitet Rady Ministrów - poinformowała "Rzeczpospolitą" Aleksandra Serkowska z Ministerstwa Rozwoju. Rząd ocenia, że segment kosmiczny może być jednym z filarów nowoczesnej gospodarki.

Osiem najbogatszych osób na świecie ma tyle, co druga biedniejsza połowa ludzkości - wynika z raportu Oxfam. - To prostacka analiza pod publiczkę, emocjonalne brednie. Ci, którzy tak się zajmują bogatymi, żerują na zawiści - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 prof. Leszek Balcerowicz, przewodniczący Forum Obywatelskiego Rozwoju. Odniósł się także do propozycji PiS dotyczących wprowadzenia kadencyjności w ordynacji wyborczej.

Od lipca zmienią się zasady selektywnej zbiórki odpadów. Będą one zbierane z podziałem na cztery frakcje: szkło, papier, metale i tworzywa sztuczne oraz obowiązkowo do brązowego pojemnika na odpady ulegające biodegradacji. Ma to podnieść poziom recyklingu, który prawie nie rusza z miejsca. A bez poprawy Polska może stracić 1,3 mld zł unijnych funduszy. By poprawić poziom recyklingu drastycznie wzrosnąć mają od przyszłego roku opłaty za składowanie.