Gospodarka

Gospodarka

Przybywa obcokrajowców, którzy otwierają w Polsce własną firmę - wynika z danych gromadzonych przez biuro rachunkowe Tax Care. Ponad połowa klientów biura do Ukraińcy i Białorusini, a popularne branże to transport i handel. Nasz kraj sytuował się w ubiegłym roku na pierwszym miejscu w UE pod względem liczby imigrantów, którzy przyjechali "za pracą".

Dziecięce zabawki, farmaceutyki oraz upominki służące w domu i ogrodzie - tego najczęściej szukali Polacy w sklepach i serwisach internetowych przez świętami. Wigilia dla 10-osobowej rodziny ma kosztować według szacunków Open Finance 1082 zł. W tej kwocie na prezenty wydamy ponad dwa razy więcej niż na samą wieczerzę.

Spółki Gazpromu wystąpiły do Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa z wnioskiem o renegocjację ceny kontraktowej gazu dostarczanego do Polski na podstawie kontraktu jamalskiego z 25 września 1996 roku. Polska spółka ocenia, że wniosek nie jest zasadny.

Pracownicze Plany Kapitałowe to rządowy sposób na wyższe emerytury, skierowany między innymi do osób zatrudnionych na etatach. - Program pomoże zatrzymać pracowników w firmach - powiedział w czwartek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys. Dodał, że zaufanie do tego typu formy oszczędzania powinno być wysokie.

Apel do prezydenta o zawetowanie ustawy znoszącej limit składek na ZUS w razie przyjęcia jej przez parlament zapowiedziały dwie organizacje: pracodawców i związek zawodowy. Konfederacja Lewiatan i NSZZ Solidarność podpisały oświadczenie w tej sprawie, domagając się dyskusji z rządem o zmianach w ubezpieczeniach społecznych.

Zniesienie limitu 30-krotności składek na ZUS powiększy różnice między wypłacanymi najniższymi a najwyższymi emeryturami. Najbiedniejsi emeryci dostaną, tak jak obecnie, niewiele ponad tysiąc złotych, inni mogą zyskać na planowanej zmianie przepisów nawet kilka tysięcy złotych. Oto przykładowe wyliczenia, jak mogłoby to wyglądać w przypadku kobiet.

General Electric zamierza zwolnić 4,5 tysiąca pracowników w Europie. Amerykański koncern jest obecny także w Polsce, ale jak podaje Reuters cięcia będą miały miejsce w Szwajcarii, Niemczech i Wielkiej Brytanii.