Gospodarka

Gospodarka

Funt brytyjski jest najsłabszy od blisko czterech miesięcy. Spadek wartości brytyjskiej waluty to efekt niepokojów inwestorów, którzy obawiają się Brexitu. A wizję wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej przybliżył najnowszy sondaż, w którym zwolennicy opuszczenia unijnych struktur mają aż 10 punktów proc. przewagę nad oponentami.

Czwartkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się wzrostami najważniejszych indeksów. Inwestorzy oczekują na piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy.

Polacy powinni przygotować się na kolejny i to spory wzrost rachunków za prąd. Rząd nowelizując ustawę o odnawialnych źródłach energii szykuje podwyżkę tzw. opłaty przejściowej, co zwiększy rachunki o nawet 96 zł rocznie. To nie jedyna podwyżka, bo rząd już wcześniej zapowiedział, że do rachunków za prąd doda też opłatę audiowizualną w wysokości 15 zł miesięcznie.

Niepewność związana z przyszłymi rozwiązaniami dot. pomocy dla "frankowiczów" i plan obniżenia wieku emerytalnego, to główne czynniki odpowiedzialne za osłabienie złotego - mówią ekonomiści. Ryzyko polityczne - ich zdaniem - jest dla inwestorów "na ostatnim miejscu".

Nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw niefinansowych w pierwszym kwartale tego roku spadły o 8,6 proc. (w cenach stałych) w porównaniu do pierwszego kwartału 2015 roku; wyniosły 21,4 mld zł - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.

Główny Urząd Statystyczny odpowiedział na zarzuty brytyjskiego think tanku Capital Economics, który wyraża wątpliwości wokół "historii sukcesu Polski". Zdaniem analityka tej organizacji błąd pomiaru cen w Polsce może przyczyniać się do zawyżonych szacunków tempa wzrostu PKB. Tymczasem jak podkreśla Artur Sator, rzecznik prasowy prezesa GUS, "metodologia stosowana przez GUS w statystyce cen konsumpcyjnych odpowiada standardom unijnym".

- Przyszłość dla osób, które planują kupić mieszkanie rysuje się optymistycznie. Według zapowiedzi rządu ceny mieszkań spadną, a metr kwadratowy będzie kosztował około 3 tys. zł. W osiągnięciu takiej ceny ma pomóc Skarb Państwa, który ma przeznaczyć własne grunty pod budowę nieruchomości. Dodatkowo w realizacji programu ma pomóc Bank Gospodarstwa Krajowego - mówił o propozycji mieszkaniowej rządu Beaty Szydło Mateusz Bednarczyk, dziennikarz tvn24bis.pl.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zbada możliwości pozyskiwania metanu ze złóż węgla kamiennego, z wykorzystaniem metody szczelinowania. Wart kilkanaście milinów zł projekt rozpocznie się w połowie sierpnia – poinformował prezes PGNiG Piotr Woźniak.