Gospodarka

Gospodarka

Gospodarka hamuje. Resort uspokaja i mówi, że będzie lepiej

W 2017 roku absorpcja funduszy UE nabierze rozpędu, inwestycje publiczne i sektor budownictwa powrócą na ścieżkę wzrostową; założenia makroekonomiczne do przyszłorocznego budżetu są nadal realne - poinformowało Ministerstwo Finansów w komentarzu do wtorkowych danych GUS.

Zmiany klimatu gorsze niż wojny

Globalne ocieplenie postępuje. Jego skutki to fale groźnych upałów, powodzie i wyższy poziom wód w jednych miejscach a w innych susze. Przez klęski naturalne domy w tym roku musiało upuścić więcej ludzi niż z powodu wojen. Ale te katastrofy nie do końca powinno się nazywać naturalnymi. Za wszystko odpowiada człowiek.

Dlaczego za trufle płacimy miliony? Ania Starmach: są bardzo kapryśne

Za rekordową sumę 450 tysięcy euro, czyli niemal dwa miliony złotych sprzedano białe trufle z okolic Alby na międzynarodowej aukcji, która odbyła się na zamku we włoskim Piemoncie. - Cena jest tak gigantyczna, bo jest ich bardzo mało, a bardzo wiele osób marzy o tym, aby ich spróbować. Białej trufli nie jesteśmy w stanie wyhodować, a są bardzo kapryśne. To takie grzyby, które doprawiają całe danie - uważa Ania Starmach, jurorka programu MasterChef. - Trufle są nieprawdopodobnie wykwintne. Cokolwiek robimy z truflą, to ona staje się gwiazdą potrawy, którą przyrządzamy - mówił w TVN24 BiS Mikołaj Rej z programu MasterChef.

Przegląd prasy. Polacy bankrutują lawinowo

Według analizy Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, w tym roku ogłoszono 3591 upadłości konsumenckie. To o 70 proc. więcej niż w całym 2015 roku - pisze "Puls Biznesu".

Znana sieć chce zamknąć wszystkie sklepy w Polsce

Brytyjska sieć handlowa Marks & Spencer ogłosiła we wtorek, że rozpocznie konsultacje z 351 pracownikami ws.zamiaru zamknięcia 11 sklepów w Polsce - poinformowała spółka. Firma zapewnia, że zobowiązuje się w pełni przestrzegać przepisów prawa pracy w Polsce.

Za używane auto z zagranicy zapłacisz więcej. Senat nie wyklucza zmian stawek

Pierwsze czytanie projektu zmieniającego zasady naliczania akcyzy od samochodów rejestrowanych w Polsce pierwszy raz zaplanowano na 15 listopada - poinformował senator Grzegorz Peczkis (PiS) z komisji infrastruktury, która zainicjowała zmiany w akcyzie. Jego zdaniem przygotowana przez resort finansów tabela stawek może się zmienić.

Przegląd prasy: Facebook usuwa profile narodowców. Będzie protest

5 listopada odbędzie się protest organizacji narodowościowych przeciwko "nasilającej się cenzurze portalu Facebook". Manifestacja to efekt zamknięcia przez portal społecznościowy profili Marszu Niepodległości, Młodzieży Wszechpolskiej, Obozu Narodowo-Radykalnego oraz Ruchu Narodowego. Facebook zaprzeczył i na łamach "Gazety Wyborczej" wyjaśnia, że to użytkownicy zgłaszają treści, które ich zdaniem naruszają standardy społeczności obowiązujące w serwisie.

Ten zbiornik miał być ratunkiem dla południa Polski. Jest nowy pomysł na Racibórz Dolny

Budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny, który ma chronić 2,5 mln mieszkańców dorzecza Odry przed powodzą zostanie opóźniona. Inwestor Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach (RZGW) odstąpił od umowy z wykonawcą zbiornika. Resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej rozważa zaś, czy nie zmienić jego funkcji - z suchego na mokry, wielofunkcyjny.

Umowa CETA. Są różnice w polskiej i angielskiej wersji

Polska i angielska wersja umowy między UE i Kanadą (CETA) się różnią - chodzi o regulację rynków produktów biotechnologicznych. W wersji polskiej strony umowy powinny współpracować, by ograniczyć wpływ praktyk handlowych na regulatorów, a w angielskiej - odwrotnie.

Państwo chce uszczelnić system podatkowy. Ocena eksperta

Z punktu widzenia państwa nowela ustawy o VAT może w krótkim okresie przynieść uszczelnienie systemu, choć dość niewielkie - mówi ekspert podatkowy Tomasz Michalik. Uważa on, że tak naprawdę jej celem jest zdyscyplinowanie zwykłych podatników, by bardziej uważali na to, z kim prowadzą interesy.

Mięso na antybiotykach. Najwyższy poziom w historii

Antybiotyki coraz częściej wykorzystywane są w hodowli zwierząt w Europie - wynika z danych Europejskiej Agencji do Spraw Leków oraz WHO. Poziom ich użycia jest najwyższy w historii. Średnio na Starym Kontynencie poziom ich użycia (ponad 150 mg na kilogram masy zwierzęcia) jest trzykrotnie wyższy od dopuszczalnego. Antybiotyki przyspieszają wzrost masy hodowlanych zwierząt, ale obniżają odporność – zarówno samych zwierząt jak i ludzi, którzy jedzą pochodzące od nich mięso. Materiał z programu "24 Godziny".