Gospodarka

Gospodarka

Jarosław Kaczyński obiecuje 1,4 biliona złotych na inwestycje. 350 mld zł ma pochodzić z programu NBP, który miałby działać podobnie Europejski Bank Centralny skupujący aktywa. Następnie ogromna kwota trafi do banków, jako nieoprocentowana pożyczka. - NBP straciłby wpływ na poziom stóp procentowych. To byłby powrót do gospodarki centralnie planowanej - przestrzega jednak ekonomista prof. Jan Czekaj.

W przyszłym roku deficyt sektora finansów publicznych będzie wyższy niż przewidywano wiosną br. w Aktualizacji Programu Konwergencji. Wyniesie ok. 2,8 proc. PKB, m.in. z powodu niskiej inflacji - mówi PAP minister finansów Mateusz Szczurek.

Sprzedaż detaliczna we wrześniu wzrosła zaledwie o 0,1 procent w ujęciu rocznym oraz spadła o 1,5 procent wobec sierpnia i są to dane o wiele niższe od oczekiwań (prognoza 1,4 proc.r/r).

W 2016 r. po raz kolejny wzrośnie sprzedaż zagraniczna polskich produktów rolno-spożywczych. Od 2 do 6 proc. może się zwiększyć wartość takiego eksport - wynika z prognozy Banku BZ WBK przygotowanej dla "Rzeczpospolitej".

Najwięcej alimenciarzy mieszka w województwie łódzkim, śląskim i mazowieckim. Rodzice, którzy powinni płacić alimenty na dzieci, zalegają miliardy złotych. Rekordziści są winni ogromne sumy, np. 44-letni mężczyzna z województwa podkarpackiego ma 455 tys. zł długu. Ale jest na nich sposób.

Najtańsze dla budżetu są wyborcze propozycje zmian w polityce podatkowo-świadczeniowej PSL, najdroższe komitetu KORWiN - wynika z V Przedwyborczego Raportu Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA. Pomysłów PO nie da się ocenić z powodu braku szczegółów. - W przypadku kilku komitetów wyborczych jest oczywiste, że realizacja tych obietnic jest bardzo mało prawdopodobna, albo wręcz niemożliwa w najbliższym czasie - powiedział dyrektor CenEA dr Michał Myck.