Gazprom

Gazprom

Gazprom paraliżuje zarząd EuRoPol Gazu

Nie odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy EuRoPol Gazu, na którym miały zostać wyłonione nowe władze polsko-rosyjskiej spółki. Nie stawili się bowiem na nie przedstawiciele Gazpromu, do którego należy 48 proc. udziałów EuRoPol Gazu. Spółka, która jest właścicielem polskiego odcinka gazociągu jamalskiego, od piątku pozbawiona jest prezesa i wiceprezesa, a tym samym przedstawicieli polskich akcjonariuszy w zarządzie.

Ukraina kontra Gazprom. Zakupy gazu zawieszone "do końca roku"

Ukraina nie ma zamiaru kupować rosyjskiego gazu już do końca roku - twierdzi rosyjski dziennik "Kommersant". Po zawieszeniu zakupów Ukraińcy mają mieć dostateczne zapasy "błękitnego paliwa" w magazynach, aby móc spokojnie odciąć się od Rosjan. Rosyjskie media łączą decyzję Ukrainy z rychłą decyzją o podpisaniu umowy stowarzyszeniowej z UE.

Ukraina rezygnuje z rosyjskiego gazu

Naftogaz Ukrainy całkowicie zaprzestał importu gazu od rosyjskiego koncernu Gazprom – podała agencja Interfax, powołując się na dane Centralnego Zarządu Kompleksu Paliwowo-Energetycznego Rosji (CDU TEK). Na temat problemu dyskutowali prezydenci obu państw. Szczegóły nie są jednak znane.

Rosja i Ukraina na krawędzi gazowej wojny. "Niewielkie opóźnienia w płatnościach"

Ukraina liczy na to, że kwestię zaległych opłat za rosyjski gaz załatwi szybko - "dziś lub jutro" - powiedział w środę dziennikarzom w Kijowie ukraiński minister energetyki i przemysłu węglowego Eduard Stawyckij. Według niego w Moskwie przebywa obecnie ukraińska delegacja z szefem Naftohazu Jewhenijem Bakulinem na czele i wyników rozmów należy się spodziewać do czwartku.

882 mln dolarów długu za gaz. Rosja zakręci kurki Ukrainie?

Ukraina wciąż nie zapłaciła Rosji za gaz ziemny dostarczony w sierpniu - poinformował we wtorek prezes rosyjskiego koncernu paliwowego Gazprom Aleksiej Miller. Dodał, że jest to "nadzwyczaj niepokojąca sytuacja". Wielkość długu oszacował na 882 mln dolarów.

Greenpeace na rosyjskiej platformie. Padły strzały

Czterech aktywistów organizacji ekologicznej Greenpeace zostało w środę zatrzymanych przez rosyjską straż graniczną po tym, jak dwóch z nich wspięło się na platformę wiertniczą Prirazłomnaja koncernu Gazprom w Arktyce. Strażnicy wielokrotnie oddali strzały ostrzegawcze, jeden z działaczy może być ranny.

Turcja ratunkiem dla Gazpromu?

Turcja dla Gazpromu jest strategicznym rynkiem zbytu, mającym perspektywę wzrostu na tle malejącego zapotrzebowania na gaz w krajach unijnych. Rosjanie dążą do zakontraktowania dodatkowych partii paliwa w tym kraju.

Piechociński o oświadczeniu szefa Gazpromu: To rosyjska wrzutka

- To klasyczny mechanizm rosyjskiej wrzutki - powiedział w "Jeden na jeden" wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, odnosząc się do oświadczenia szefa rosyjskiego Gazpromu Aleksieja Millera, że "istnieje podstawa prawna dla zbudowania Jamału II". Zdaniem Piechocińskiego, ten gazociąg to "rosyjska inicjatywa, bardziej telewizyjno-gazowa niż rzeczywisty projekt".

"Gaz łupkowy może być sposobem nacisku na Gazprom"

- Gaz łupkowy mógłby pomóc krajom UE w rozmowach z rosyjskim Gazpromem na temat uzyskania niższych cen na kupowany od niego gaz - powiedział w piątek w Wilnie komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger. Ocenił, że ceny rosyjskiego gazu dla Litwy są zbyt wysokie.

Gazprom mniej zarabia. W rok zysk spadł o 10 proc.

Zysk koncernu Gazprom za 2012 r. wyniósł 1 bln 182 mld 625 mln rubli (28,8 mld euro), co oznacza spadek w stosunku do poprzedniego roku o 10 proc. - poinformowała rosyjska firma. Gazprom opublikował we wtorek wyniki roczne.

Lecą głowy po gazowym memorandum. Prezes i wiceprezes PGNiG odwołani

Prezes PGNiG Grażyna Piotrowska-Oliwa, a także wiceprezes ds. handlu Radosław Dudziński zostali dziś odwołani przez Radę Nadzorczą spółki. - Decyzji nie traktuję, jako merytorycznej oceny mojej pracy - stwierdziła Piotrowska-Oliwa. Jej odwołanie to pokłosie afery z memorandum na budowę drugiej nitki gazociągu jamalskiego.

Ministerstwo energetyki? Marcinkiewicz: Skończyłby się kompleks Rosji i gazu

Utworzenie ministerstwa energetyki to jest bardzo sensowna prozycja - stwierdził w "Faktach po Faktach" były premier Kazimierz Marcinkiewicz. Marek Borowski uznał tymczasem, że "mnożenie resortów" wygląda na rodzaj "wewnętrznych przepychanek" i trzeba wyraźnie określić pozycję PSL-u w rządzie, w którym ludowcy są "albo koalicjantem, albo tylko figurantem".

Dymisja Budzanowskiego za memorandum gazowe

Mikołaj Budzanowski został zdymisjonowany przez premiera Donalda Tuska. To konsekwencja afery wokół memorandum gazowego, o którego podpisaniu nie wiedzieli premier i minister skarbu. Budzanowskiego na stanowisku zastąpi Włodzimierz Karpiński, wiceszef ministerstwa cyfryzacji.