Gazprom

Gazprom

Gazprom nie wierzy w europejskie łupki

- Gaz łupkowy nie upowszechni się w Europie - uważa wiceprezes rosyjskiego Gazpromu Aleksandr Miedwiediew. W opublikowanym w środę wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt" skrytykował on też UE za utrudnianie Gazpromowi inwestycji na unijnym rynku.

"Projekty Gazpromu mogą go doprowadzić do bankructwa"

- Uruchomiony gazociąg Nord Stream z Rosji do Niemiec oraz budowa gazociągu South Stream z Rosji do Austrii i Włoch może doprowadzić Gazprom na skraj bankructwa - uważa prof. Alan Riley z brytyjskiego Uniwersytetu City. Jako powody wskazuje rosnącą konkurencję i coraz większą rolę niekonwencjonalnych złóż gazowych.

"Teraz Rosja będzie mogła zakręcić kurek z gazem Polsce"

Jeśli będzie taka polityczna potrzeba, to Moskwa, nie szkodząc krajom trzecim, będzie mogła zakręcić kurek z gazem Polsce - zauważa w środę dziennik "Wiedomosti", komentując uruchomienie Gazociągu Północnego. Rosyjska gazeta podkreśla, że projekt Nord Stream to "wielkie zwycięstwo Władimira Putina, który zabiegał o ułożenie północnej, morskiej rury gazowej, nie oglądając się na jej gigantyczne koszty oraz ryzyko związane z jej zapełnieniem i opłacalnością".

Gazprom obiecuje Białorusi: gaz popłynie

Gazprom nie zmniejszy tranzytu gazu przez terytorium Białorusi po uruchomieniu Gazociągu Północnego (Nord Stream), bezpośrednio łączącego Rosję z Niemcami przez Morze Bałtyckie - zadeklarował wiceprezes rosyjskiego koncernu Aleksandr Miedwiediew.

PGNiG ciągnie Gazprom przed Trybunał

- Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo skierowało do Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie wniosek ws. sporu z Gazpromem o cenę gazu. Polska spółka domaga się renegocjacji warunków umowy, o której głośno było rok temu, przez którą płaci obecnie za surowiec więcej, niż spółki europejskie i więcej, niż jest on warty na rynku.

Merkel z prezydentem Rosji otworzą Nord Stream

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew, kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Francji Francois Fillon otworzą 8 listopada w Lubminie, w Niemczech, Gazociąg Północny (Nord Stream) między Rosją a Europą Zachodnią - poinformował w czwartek francuski rząd.

Gazprom vs wolny rynek. Koniec ekspansji w Europie?

Do niedawna Gazprom podbijał w Europie rynki jeden za drugim. Kolejne koncerny i rządy podpisywały wieloletnie kontrakty. Powstaje Gazociąg Północny, w planach jest Południowy. Ale kryzys gospodarczy i spadek popytu na gaz hamuje tę ekspansję. Nie pomaga też fatalny wydźwięk powrotu Putina na Kreml. Ale najgroźniejszym przeciwnikiem Gazpromu jest dążenie Europy (i nie tylko) do liberalizacji rynków energetycznych.

Nord Stream ruszy 8 listopada

Gazociąg Nord Stream ruszy 8 listopada - poinformował Aleksiej Miller, szef Gazpromu. Rosyjski rurociąg docelowo ma składać się z dwóch nitek.

Putin będzie się przyglądał "nadzwyczaj uważnie"

- Rząd Rosji będzie przyglądał się temu, co dzieje się wokół Gazpromu, nadzwyczaj uważnie - oznajmił premier Rosji Władimir Putin. To reakcja na kontrole, które Komisja Europejska zarządziła w spółkach gazowych współpracujących z rosyjskim gigantem energetycznym.

"Bruksela pokazuje Rosji zęby"

Komisja Europejska rzuca wyzwanie rosyjskiemu gazowemu monpoliście - tak rosyjskie gazety interpretują kontrole, które w spółkach współpracujących i zależnych od Gazpromu dokonuję brukselscy urzędnicy. "Bruksela pokazuje Rosji zęby", piszą "Moskowskije Nowosti".

Zmowy cenowe, podział rynków? Bruksela sprawdza Gazprom

To reakcja na możliwość stosowania praktyk zagrażających konkurencji - mówi rzeczniczka Komisji Europejskiej Amelia Torres. Kontrolerzy KE sprawdzają dokumentację unijnych firm współpracujących z Gazpromem lub będących jego współwłasnością. Rosjanie reagują spokojnie i mówią, że nie mają nic do ukrycia. Zaś prezydent Litwy mówi o symbolicznym początku wspólnej polityki energetycznej UE.

Gazprom pod lupą Komisji Europejskiej?

20 firm z Europy Środkowo-Wschodniej zajmujących się dostawami, przesyłem i magazynowaniem gazu znalazło się pod lupą inspektorów z Komisji Europejskiej. Inspekcje, w tym w polskich PGNiG i Gaz-Systemie, mogą mieć związek z działalnością Gazpromu w Europie.

Będą płacić mniej za gaz?

Rozmowy na temat rewizji kontraktu gazowego z Rosją mają zakończyć się w październiku - oznajmił premier Ukrainy Mykoła Azarow. Kijów domaga się od Moskwy zmniejszenia ceny za błękitne paliwo.

Rosja i Ukraina dogadały się ws. gazu?

- Rosyjsko-ukraińskie rozmowy w sprawie dostaw gazu dla Ukrainy przyniosły postęp - poinformowała administracja prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Dzień wcześniej szef państwa ukraińskiego spotkał się w Rosji z prezydentem tego kraju Dmitrijem Miedwiediewem oraz premierem Władimirem Putinem.

Kolejni chętni do projektu Gazpromu

Niemiecki Wintershall i francuski Electricite de France (EdF) przyłączyły się do forsowanego przez rosyjski Gazprom projektu budowy South Stream - gazociągu, którym surowiec z Rosji i Azji Środkowej ma być tłoczony do Europy z ominięciem Ukrainy. Porozumienie w tej sprawie podpisano podczas trwającego w Soczi 10. Międzynarodowego Forum Inwestycyjnego.

"Mamy gaz. Wojna z Rosją nam niestraszna"

Ukraina zgromadziła w swych zbiornikach podziemnych tyle gazu, że nie musi obawiać się prognozowanej przez ekspertów nowej wojny gazowej z Rosją - napisał w środę ukazujący się w Kijowie dziennik "Kommiersant-Ukraina".

Putinowi mało dwóch nitek

Na razie rosyjsko-niemiecki gazociąg Nord Stream ma tylko dwie nitki, ale premier Rosji Władimir Putin już zapowiada, że w planach jest trzecia. To nie pierwsza w ostatnich dniach dobra wiadomość dla rosyjskiego giganta energetycznego, Gazpromu.

RWE "wyobraża sobie" przejęcie przez Gazprom

Niemiecki koncern RWE i rosyjski gigant Gazprom prowadziły rozmowy na temat długofalowej współpracy, która mogłaby obejmować nawet wykup przez Gazprom strategicznych udziałów w RWE. To otworzyłoby Rosjanom drogę do odbiorców energii w kilku krajach. W tym w Polsce.

Nie podpisali gazowego kontraktu stulecia. Na razie

Rosja i Chiny stawiają przed sobą ambitny cel zwiększenia obrotów handlowych do 200 mld dolarów rocznie - zadeklarowali na Kremlu prezydenci obu państw. Wbrew zapowiedziom, nie podpisano jednak wieloletniej umowy na dostawy rosyjskiego gazu ziemnego do Chin. Prezydent Dmitrij Miedwiediew przekazał, że uzgadniane są jeszcze szczegóły porozumienia.

Będzie III wojna gazowa? "Rosja szantażuje Ukrainę"

Tańszy rosyjski gaz dla Ukrainy? Tak, ale za wysoką cenę: albo Ukraina wstępuje do Unii Celnej Rosji, Kazachstanu i Białorusi, albo Gazprom de facto przejmuje ukraiński monopol Naftohaz. Tak twierdzi dziennik "Kommiersant-Ukraina", potwierdzając w ukraińskim ministerstwie energetyki pogłoski o rosyjskim ultimatum. Spór o cenę gazu doprowadzał już w 2006 i 2009 r. do konfliktów, podczas których blokowany był transport gazu przez Ukrainę do krajów UE.