Gazprom

Gazprom

Zrobił majątek na Gazpromie. Nie żyje Rem Wiachiriew

Były wieloletni prezes Gazpromu, Rem Wiachiriew, zmarł dzisiaj w Moskwie. Na czele gazowego monopolisty stał przez dziewięć lat, a jego majątek szacowany był na 1,3 mld dolarów. Znany był m.in. z twardego stanowiska w negocjacjach gazowych z Polską. Wiachiriew miał 78 lat.

Gazprom jak Enron? To może być największy przekręt w historii Rosji

Rosyjskie władze przygotowują “skok tysiąclecia” - twierdzi znany ekspert Anders Aslund. Jego zdaniem, Władimir Putin podjął decyzję o doprowadzeniu Gazpromu do bankructwa i wyprowadzeniu jego aktywów za grosze do innej spółki. Ludzie Putina mieliby na tym zarobić miliony dolarów. Takiego scenariusza nie da się całkiem wykluczyć, choć Gazprom mogą jeszcze uratować inne rozwiązania – mówią pytani przez tvn24.pl eksperci ds. energetyki.

Kryzys i łupki straszą Gazprom. Plan Putina: szaleństwo czy cynizm?

Czarne chmury zbierają się nad Gazpromem. Koncern traci finansowo, stracić też może nie tylko poszczególnych klientów, ale nawet całe regionalne rynki. Przyczyną jest kryzys w Europie i spadek popytu na gaz oraz liberalizacja energetycznego rynku unijnego. Dobić giganta mogą łupki – choć tu akurat wiele zależy od decyzji administracji Baracka Obamy. Tymczasem, jakby nie dostrzegając problemów, Władimir Putin pcha Gazprom ku nowym wielomiliardowym inwestycjom. Co więcej, inwestycjom nieopłacalnym ekonomicznie.

Gazprom i Nowatek łączą siły

Gazprom, kontrolowany przez państwo gigant gazowy, i Nowatek, największy niepaństwowy producent gazu w Rosji, w czwartek zawarły porozumienie o powołaniu do życia joint venture, które zajmie się wytwarzaniem gazu skroplonego (LNG) na Półwyspie Jamalskim.

UE chce prześwietlić rosyjskie ropociągi

Komisja Europejska poprosiła Transnieft, państwowy koncern zarządzający wszystkimi rurociągami naftowymi w Rosji, o udostępnienie jej jego planów inwestycyjnych. Transnieft jeszcze nie odpowiedział na prośbę KE, argumentując, że musi ją skonsultować z MSZ.

"Polska może zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne całej Europy Środkowej". Dzięki łupkom

Dzięki "łupkowej rewolucji" amerykański rynek zalały wielkie ilości taniego gazu. Już teraz – pośrednio - zyskuje na tym Europa. Perspektywy są jeszcze bardziej zachęcające, choć przeciwników gazu łupkowego nie brakuje - od ekologów po Gazprom. Wśród krajów, które mogą wiele zyskać na łupkowym boomie jest też Polska - mówi w rozmowie z tvn24.pl ekspert Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) Keith C. Smith.

Rachunki za gaz mniejsze średnio o 10 proc.

Spadek cen gazu dla gospodarstw domowych średnio o 10 proc. zakładają nowe taryfy na sprzedaż gazu w 2013 r. Zatwierdził je w poniedziałek prezes URE. Obniżka to efekt wynegocjowania przez PGNiG niższych cen gazu z Rosji.

Zaklepane. Od stycznia tańszy gaz

Urząd Regulacji Energetyki zgodził się z propozycją obniżki taryfy gazowej złożoną przez PGNiG. Szczegóły swojej decyzji poda w poniedziałek.

Ruszyła budowa South Stream. Sukces Rosji na przekór UE

W obecności Władimira Putina uroczyście rozpoczęto budowę wielkiego gazociągu South Stream. Nową magistralą ma być tłoczony do Europy, z pominięciem Ukrainy, gaz z Rosji i Azji Środkowej. Budowa jest sukcesem Rosji i porażką UE, która promuje konkurencyjny projekt Nabucco.

Norwegowie poszukają ropy i gazu z Rosjanami

Rosnieft i norweski Statoil zawarły w Moskwie porozumienie o współpracy, przewidujące wspólną eksplorację złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na rosyjskim szelfie Morza Barentsa i Morza Ochockiego. Podpisy pod porozumieniem - w obecności premiera Rosji Władimira Putina - złożyli szefowie obu gigantów: Eduard Chudajnatow i Helge Lund.