Gazprom

Gazprom

Kryzys i łupki straszą Gazprom. Plan Putina: szaleństwo czy cynizm?

Czarne chmury zbierają się nad Gazpromem. Koncern traci finansowo, stracić też może nie tylko poszczególnych klientów, ale nawet całe regionalne rynki. Przyczyną jest kryzys w Europie i spadek popytu na gaz oraz liberalizacja energetycznego rynku unijnego. Dobić giganta mogą łupki – choć tu akurat wiele zależy od decyzji administracji Baracka Obamy. Tymczasem, jakby nie dostrzegając problemów, Władimir Putin pcha Gazprom ku nowym wielomiliardowym inwestycjom. Co więcej, inwestycjom nieopłacalnym ekonomicznie.

Gazprom i Nowatek łączą siły

Gazprom, kontrolowany przez państwo gigant gazowy, i Nowatek, największy niepaństwowy producent gazu w Rosji, w czwartek zawarły porozumienie o powołaniu do życia joint venture, które zajmie się wytwarzaniem gazu skroplonego (LNG) na Półwyspie Jamalskim.

UE chce prześwietlić rosyjskie ropociągi

Komisja Europejska poprosiła Transnieft, państwowy koncern zarządzający wszystkimi rurociągami naftowymi w Rosji, o udostępnienie jej jego planów inwestycyjnych. Transnieft jeszcze nie odpowiedział na prośbę KE, argumentując, że musi ją skonsultować z MSZ.

"Polska może zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne całej Europy Środkowej". Dzięki łupkom

Dzięki "łupkowej rewolucji" amerykański rynek zalały wielkie ilości taniego gazu. Już teraz – pośrednio - zyskuje na tym Europa. Perspektywy są jeszcze bardziej zachęcające, choć przeciwników gazu łupkowego nie brakuje - od ekologów po Gazprom. Wśród krajów, które mogą wiele zyskać na łupkowym boomie jest też Polska - mówi w rozmowie z tvn24.pl ekspert Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) Keith C. Smith.

Rachunki za gaz mniejsze średnio o 10 proc.

Spadek cen gazu dla gospodarstw domowych średnio o 10 proc. zakładają nowe taryfy na sprzedaż gazu w 2013 r. Zatwierdził je w poniedziałek prezes URE. Obniżka to efekt wynegocjowania przez PGNiG niższych cen gazu z Rosji.

Zaklepane. Od stycznia tańszy gaz

Urząd Regulacji Energetyki zgodził się z propozycją obniżki taryfy gazowej złożoną przez PGNiG. Szczegóły swojej decyzji poda w poniedziałek.

Ruszyła budowa South Stream. Sukces Rosji na przekór UE

W obecności Władimira Putina uroczyście rozpoczęto budowę wielkiego gazociągu South Stream. Nową magistralą ma być tłoczony do Europy, z pominięciem Ukrainy, gaz z Rosji i Azji Środkowej. Budowa jest sukcesem Rosji i porażką UE, która promuje konkurencyjny projekt Nabucco.

Norwegowie poszukają ropy i gazu z Rosjanami

Rosnieft i norweski Statoil zawarły w Moskwie porozumienie o współpracy, przewidujące wspólną eksplorację złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na rosyjskim szelfie Morza Barentsa i Morza Ochockiego. Podpisy pod porozumieniem - w obecności premiera Rosji Władimira Putina - złożyli szefowie obu gigantów: Eduard Chudajnatow i Helge Lund.

Ukraińcy nadal chcą mniej gazu

Ukraina ma zamiar nadal ograniczać zakupy rosyjskiego gazu, gdyż jej gospodarka nie jest w stanie udźwignąć stawek za błękitne paliwo, których żąda Gazprom - oświadczył w Kijowie prezydent Wiktor Janukowycz.

"Gazprom jest zaniepokojony"

Kijów będzie kupował od Moskwy o połowę mniej gazu niż dotychczas. Zamiast przewidzianych w kontraktach 52 mld m sześc. surowca rocznie Ukraina przyjmie tylko 27 mld - oświadczył w minister ds. energetyki Jurij Bojko. Rosja wyraziła zaniepokojenie.

Ukraina i Rosja pójdą do sądu o gaz?

Ukraina może pozwać Rosję do międzynarodowego sądu arbitrażowego, jeśli obie strony nie zdołają wynegocjować nowej umowy na dostawy gazu ziemnego, wprowadzającej niższe ceny - oświadczył ukraiński premier Mykoła Azarow.

South Streamu już nic nie powstrzyma

Ostatnia przeszkoda stojąca na drodze rosyjskiego gazociągu South Stream runęły. Koncern energetyczny Gazprom poinformował, że Turcja udzieliła ostatecznej zgody na budowę gazociągu po dnie Morza Czarnego.

Chcą wpompować w folwark Kima miliony

Nawet 100 milionów dolarów rocznie może trafić do budżetu Korei Północnej, jeśli na jej terytorium powstanie zapowiadany gazociąg z Rosji do Korei Południowej.