Gazprom

Gazprom

Polska dogadała się z Rosją

W niedzielę w Moskwie uzgodniono projekt międzyrządowego porozumienia między Polską a Rosją w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski - poinformował resort gospodarki. Uzgodniono porozumienie na szczeblu rządowym, teraz umowy zredagują spółki.

Bliski finał rozmów gazowych

Finał międzynarodowych rozmów na temat zwiększenia dostaw gazu do Polski może nastąpić już w niedzielę - takie informacje płyną z rosyjskiego resortu energetyki oraz z polskiego ministerstwa gospodarki. Rano w Moskwie rozpoczną się kolejne polsko-rosyjskie negocjacje. Jeśli porozumienie będzie parafowane, to we wtorek może je zatwierdzić rząd.

Moskwa da nam gaz i bez kontraktu

Rosja będzie kontynuować dostawy gazu do Polski także po 20 października, gdy wygasa obecny kontrakt - taką wypowiedź ministra energetyki Rosji cytuje agencja Reutera. A agencja RIA-Nowosti pisze, że Szmatko sugeruje, iż porozumienie między Rosją i Polską w sprawie gazu może zostać podpisane już w niedzielę.

Rosyjski gaz krócej, ale taniej

Umowa gazowa z Rosją pozwoli na zwiększenie dostaw gazu ziemnego do Polski o 2 mld m sześcienne rocznie, ale termin jej obowiązywania pozostanie bez zmian - poinformował w środę wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak i dodał, że gaz może nawet potanieć. Dostawy gazu będą uzgodnione do 2022 roku, a nie do 2037 roku, a tranzyt gazu do 2019 roku.

O gazie z Rosjanami w niedzielę

Kolejne spotkanie między rządami Polski i Rosji z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej w sprawie zwiększenia dostaw gazu ma się odbyć w niedzielę w Moskwie - dowiedziała się PAP w resorcie gospodarki.

Pawlak: O gazie znów w przyszłym tygodniu

Wicepremier, minister gospodarski Waldemar Pawlak zapowiedział, że w przyszłym tygodniu odbędą się kolejne rozmowy ze stroną rosyjską w sprawie dostaw gazu do Polski. Nie podał żadnych szczegółów dotyczących przebiegu negocjacji.

Rosyjski gaz będzie płynął jednak krócej?

Polska chce, by umowa na dostawy gazu od Gazpromu obowiązywała dużo krócej niż do 2037 r. Ostatecznie porozumienie jest możliwe jeszcze w tym tygodniu, bo Rosjanie nie zamierzają protestować - pisze "Rzeczpospolita".

Ukraina: Nikt nam nie proponował tranzytu gazu

- Ukraina nie czyni żadnych przeszkód w transporcie gazu do Polski i wypełnia wszystkie kontrakty na dostawy tego paliwa dla odbiorców europejskich - zapewnia ukraińskie ministerstwo ds. paliw i energetyki. Wczoraj tamtejsze media sugerowały, że Naftohaz na życzenie rosyjskiego Gazpromu nie godzi się na tranzyt gazu. Resort odpowiada: dotąd nikt nawet nie proponował tranzytu.

Ukraińcy wbrew Polsce idą na rękę Gazpromowi

Ukraińska państwowa spółka paliwowa Naftohaz na życzenie rosyjskiego Gazpromu odmawia transportowania gazu do Polski - napisał w poniedziałek ukazujący się w Kijowie dziennik "Kommiersant". Gazeta powołuje się na źródła w ukraińskim ministerstwie ds. paliw i energetyki.

"Gazprom dwa razy wychodził naprzeciw"

W przededniu sezonu grzewczego Rosja najwyraźniej nie jest gotowa do kompromisów - tak moskiewski dziennik "Wremia Nowostiej" podsumowuje w poniedziałek rosyjsko-polskie rozmowy gazowe, które w piątek odbyły się w Moskwie. Według gazety, "zakończyły się one niczym".

W Moskwie o gazie bez przełomu

Piątkowe polsko-rosyjskie rozmowy gazowe bez przełomu, choć "strony zbliżyły się do porozumienia". Jak zapowiedziano, "kolejne, finalizujące rozmowy" mają odbyć się na początku października.

Poncyljusz: Przepędzić Gronkiewicz-Waltz

- Trzeba przepędzić Hannę Gronkiewicz-Waltz z Warszawy, bo jest złym prezydentem - powiedział w programie "Rozmowa Rymanowskiego" Paweł Poncyljusz, polityk, który reprezentuje liberalne skrzydło PiS. - Wydaje mi się, że taki język, zwłaszcza Pawłowi, nie przystoi - ocenił jeden z jego rozmówców - poseł PSL Eugeniusz Kłopotek.

W kwestii gazu rząd czeka na Ukraińców

Zgoda strony ukraińskiej na finalizację umowy między PGNiG i niemieckim koncernem E.ON Ruhrgas w sprawie tranzytu gazu do Polski przez Ukrainę ułatwiłaby rozwiązanie problemu deficytu gazu w naszym kraju - mówił dziennikarzom w Sejmie wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski. Brak decyzji Ukrainy w tej sprawie podkreślał dziś w Sejmie wicepremier Waldemar Pawlak, który ws. gazu odpowiadał na pytania opozycji.

"Polska wbrew Unii broni niekorzystnej dla nas umowy"

- Dlaczego Polska w Unii Europejskiej, wbrew Unii Europejskiej broni niekorzystnej dla nas umowy? Dlaczego przez rok przyjmowaliśmy fatalne warunki, zamiast szukać wyjścia? - m.in. o to pytał w Sejmie prezes PiS Jarosław Kaczyński wicepremiera Waldemara Pawlaka w kontekście polsko-rosyjskiej umowy gazowej. - Nie jesteśmy w stanie oblężenia, Polska ma mocną pozycję w Europie, jest najbezpieczniejszym krajem pod względem energetycznym. Zanim w Polsce zrobi się zimno, w Europie zamarzną - ripostował Pawlak.

Kaczyński zapyta rząd o umowę gazową z Rosją

Posłowie wysłuchają dziś z informacji rządu w sprawie wynegocjowanego przez wicepremiera Waldemara Pawlaka aneksu do polsko-rosyjskiej umowy gazowej. Zastrzeżenia zgłosiła już Bruksela. O rządową informację wnioskował zaś klub Prawa i Sprawiedliwości, w imieniu którego głos zabierze prezes PiS Jarosław Kaczyński.

O gazie z Rosjanami znowu w Moskwie

Rozmowy z Rosją w sprawie umowy gazowej mają się odbyć w czwartek i piątek w Moskwie - poinformowało w południe biuro prasowe Ministerstwa Gospodarki. Wcześniej to samo biuro podawało, że rozmowy odbędą się w Warszawie w piątek.

Może nam zabraknąć gazu

Jeśli nie uda się sfinalizować rozmów ws. umowy gazowej z Rosją, już wkrótce Polsce może zabraknąć gazu - poinformowali przedstawiciele PGNiG. Ewentualne problemy z dostawami nie dotkną na szczęście klientów indywidualnych ani szpitali czy kotłowni, ale mogą poważnie zaszkodzić przemysłowi - ostrzega szef koncernu Michał Szubski.

PGNiG: Pod koniec roku może nam braknąć gazu

Pod koniec roku może zabraknąć gazu. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w zeszłym tygodniu złożyło dokument, z którego wnika, że w IV kwartale będzie dostarczać mnie gazu, niż potrzebuje polska gospodarka.