Gazprom

Gazprom

Kaczyński zapyta rząd o umowę gazową z Rosją

Posłowie wysłuchają dziś z informacji rządu w sprawie wynegocjowanego przez wicepremiera Waldemara Pawlaka aneksu do polsko-rosyjskiej umowy gazowej. Zastrzeżenia zgłosiła już Bruksela. O rządową informację wnioskował zaś klub Prawa i Sprawiedliwości, w imieniu którego głos zabierze prezes PiS Jarosław Kaczyński.

O gazie z Rosjanami znowu w Moskwie

Rozmowy z Rosją w sprawie umowy gazowej mają się odbyć w czwartek i piątek w Moskwie - poinformowało w południe biuro prasowe Ministerstwa Gospodarki. Wcześniej to samo biuro podawało, że rozmowy odbędą się w Warszawie w piątek.

Może nam zabraknąć gazu

Jeśli nie uda się sfinalizować rozmów ws. umowy gazowej z Rosją, już wkrótce Polsce może zabraknąć gazu - poinformowali przedstawiciele PGNiG. Ewentualne problemy z dostawami nie dotkną na szczęście klientów indywidualnych ani szpitali czy kotłowni, ale mogą poważnie zaszkodzić przemysłowi - ostrzega szef koncernu Michał Szubski.

PGNiG: Pod koniec roku może nam braknąć gazu

Pod koniec roku może zabraknąć gazu. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w zeszłym tygodniu złożyło dokument, z którego wnika, że w IV kwartale będzie dostarczać mnie gazu, niż potrzebuje polska gospodarka.

Polsce, Rosji i Unii dobrze się rozmawia o gazie

Jako "bardzo dobre" określił szef dyrekcji generalnej Komisji Europejskiej (KE) ds. energii Philip Lowe swoje sobotnie rozmowy w Moskwie z przedstawicielami rządów Polski i Rosji, poświęcone zmianom w polsko-rosyjskiej umowie gazowej. Dodał, że będą one kontynuowane.

O gazie z Rosją: "Klimat sprzyjający", rezultatu brak

Bez przełomu w gazowych rozmowach w Moskwie. "Klimat rozmów był sprzyjający. Strony w znaczący sposób zbliżyły swoje stanowiska" - stwierdził resort Waldemara Pawlaka w komunikacie wydanym po zakończeniu sobotnich rozmów. Zapowiedziano, że kolejne odbędą się w przyszłym tygodniu.

W Moskwie decydują o gazie

W sobotę w Moskwie odbędzie się spotkanie ws. polsko-rosyjskiej umowy gazowej. Z Polski polecieli do Rosji wiceministrowie gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska i Marcin Korolec. Ze strony Komisji Europejskiej udział ma wziąć szef dyrekcji generalnej ds. energii Philip Lowe.

"Nim Polsce braknie gazu, Europa zawyje z zimna"

Od połowy października możliwe są niedobory w dostawach gazu do Polski - ostrzegła rzeczniczka komisarza UE ds. energii Guenthera Oettingera. Zdaniem KE ten scenariusz grozi Polsce, jeśli nie zostanie podpisana nowa umowa na dostawy z Rosji. Bruksela zamierza pomóc w jej finalizacji.

Premier broni gazowej umowy z Rosją

Premier Donald Tusk zapewnia, że nowa umowa gazowa z Rosją odpowiada polskim interesom. W "Sygnałach Dnia" Polskiego Radia stwierdził, że najważniejsze jest zapewnienie trwałych dostaw gazu, a nie ideologiczne wojny z jakimś państwem.

PiS chce odwołać Pawlaka za gaz

Złożenie wniosku o wotum nieufności wobec wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka rozważa klub PiS. Ma to związek z renegocjonowaną umową gazową z Rosją.

Wyszehrad stawia na interkonektory

Ministrowie energii państw Wyszehradu, w tym Polski, wystąpili do unijnego komisarza ds. energii Guenthera Oettingera o nowy instrument finansujący infrastrukturę energetyczną w budżecie UE po 2013 roku, powiązany z polityką spójności - wynika z uzyskanego przez PAP listu.

Umowa gazowa przy udziale UE

Trwają przygotowania do spotkania z Rosją w sprawie umowy gazowej. Wezmą w nim udział także przedstawiciele Komisji Europejskiej - poinformował w środę wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Umowa gazowa z Rosją do "przeredagowania"

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak powiedział we wtorek, że trzeba przeredagować tekst porozumienia między Polską a Rosją w sprawie dostaw gazu, tak by uwzględniało ono zapisy prawa Unii Europejskiej. A Komisja Europejska gotowa jest rozmawiać z Rosją, żeby pomóc osiągnąć porozumienie. - Nie martwcie się panowie, gazu nie zabraknie - powiedział Pawlak.

"Jest postęp" ws. umowy gazowej

Unijny komisarz Guenther Oettinger po zakończeniu spotkania z wicepremierem Waldemarem Pawlakiem powiedział, że jest postęp w negocjacjach ws. umowy gazowej. Dodał, że liczy na wspólne stanowisko Polski i Rosji, które zapewni, że umowa będzie zgodna z prawem Unijnym.

Niemcy sprzedadzą nam rosyjski gaz?

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak i wiceminister spraw zagranicznych Mikołaj Dowgielewicz spotkają się dziś w Brukseli z unijnym komisarzem ds. energii Guentherem Oettingerem, by rozmawiać o polskiej umowie gazowej z Rosją. Unia Europejska chce, by jej zapisy były zgodne z prawem. Do czasu zakończenia negocjacji surowiec może dostarczać niemiecki E.ON Ruhrgas - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Mroźna zima służy Gazpromowi

Ciężka zima w Europie przysłużyła się rosyjskiemu potentatowi gazowemu: jego zyski za pierwsze trzy miesiące tego roku okazują się trzykrotnie wyższe niż rok wcześniej. Największy gazowy koncern świata Gazprom zarobił netto 325 miliardów rubli, czyli równowartość niemal 11 miliardów dolarów.

KE: umowa gazowa z Rosją "niezgodna z prawem"

Komisja Europejska kwestionuje porozumienie gazowe Polski z Rosją, które już w lutym zatwierdził rząd. Zdaniem KE, Moskwa narzucając Warszawie umowę sprzeczną z prawem unijnym, podważa reformy rynku gazowego całej wspólnoty europejskiej.

Unia chce utrącić kontrakt gazowy z Rosją?

Wicepremier Waldemar Pawlak ocenia, że oczekiwania Komisji Europejskiej związane z polsko-rosyjskim porozumieniem gazowym "wykraczają poza obecnie obowiązujące przepisy dyrektyw". Jego zdaniem, urzędnicy KE nadal są sceptyczni wobec umowy.

"Gaz drastycznie zdrożeje"

Rosyjski koncern energetyczny Gazprom spodziewa się drastycznego wzrostu cen gazu do 2012 r. - poinformował w środę niemiecki dziennik "Financial Times Deutschland". Może to oznaczać nawet podwojenie obecnych cen hurtowych.

Czy gaz wybuchnie w MSZ?

Waldemar Pawlak chce się pozbyć umowy gazowej z resortu gospodarki i podrzuca ją MSZ. Wicepremier poinformował, że wystąpił do rządu, by upoważniła szefa MSZ do podpisania aneksu do umowy. Ta decyzja wicepremiera Pawlaka pokazuje, że rząd jest mocno podzielony w sprawach umów z Rosją - uważa ekspert rynku paliw, Andrzej Szczęśniak.