Gazprom

Gazprom

Polska przymierza się do zakupu gazu LNG z USA i Kanady

- Prowadzimy rozmowy z Amerykanami i Kanadyjczykami w sprawie dostaw gazu LNG do gazoportu w Świnoujściu. Wysłałem misję polityczno-gospodarczą do Stanów Zjednoczonych w sprawie możliwości dostaw gazu amerykańskiego do Europy, w tym także do polskiego gazoportu - powiedział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

"WP": Gazowy kontrakt Rosja-Chiny to klęska polityki Obamy

Podpisanie w środę kontraktu na dostawę gazu z Rosji do Chin symbolizuje klęskę amerykańskiej polityki zagranicznej, która zakładała izolację władz w Moskwie na arenie międzynarodowej - podkreśla w piątek w komentarzu redakcyjnym "The Washington Post".

Ile Europa płaci za gaz? Zachód taniej, Wschód drożej

Cena gazu sprzedawanego przez Gazprom do Europy zależy głównie od politycznych sympatii i stopnia energetycznego uzależnienia od dostaw z Moskwy. Im dalej na Zachód, tym gaz jest tańszy. Nic więc dziwnego, że Polakom bardziej niż np. Brytyjczykom zależy na wspólnych negocjacjach z rosyjskim koncernem.

Zjednoczona Europa wynegocjuje tańszy gaz? Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

W TVN24 Biznes i Świat sprawdzamy czy Europa będzie w stanie zjednoczyć się i wynegocjować dobrą cenę gazu, tak jak zrobiły to Chiny. Śledzimy też rozwój wydarzeń na Bałkanach, gdzie powódź spowodowała starty, które już teraz szacowane są na miliardy euro. Informujemy też o zbliżających się wyborach prezydenckich na Ukrainie, które mogą być przełomem w trwającym od kilku miesięcy kryzysie.

Tusk: Zależność energetyczna ogranicza Europę politycznie

- Zależność energetyczna ogranicza Europę w możliwościach politycznych - mówił w Brukseli premier Donald Tusk. - Ten pomysł wymaga pilnego rozwiązania, bo to poważny problem dla całej Unii Europejskiej - przekonywał szef polskiego rządu. Tusk stwierdził też, że Europa nie może budować unii energetycznej bez zwiększenie niezależności gazowej Hiszpanii i Portugalii.

Tusk: Polska jest energetycznie zabezpieczona

Premier Donald Tusk zapewnił we wtorek, że Polska jest energetycznie zabezpieczona na wypadek ewentualnego kryzysu gazowego. Wyraził przy tym nadzieję, że za siedem, osiem lat nasz kraj może być samowystarczalny, jeśli chodzi o gaz.

Szef Gazpromu: Nie wstrzymamy dostaw gazu dla UE przez Ukrainę

Gazprom nie wstrzyma dostaw gazu dla państw UE przez Ukrainę - zapewnił w sobotę prezes rosyjskiego koncernu gazowego Aleksiej Miller. Jak podkreślił, Gazprom uczyni wszystko, by jego europejscy klienci nie ucierpieli z powodu różnic na linii Moskwa-Kijów.

Ukraina przed wyborami, gra Putina i protesty w Turcji. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

W TVN24 Biznes i Świat zastanowimy się jak będą wyglądać wybory prezydenckie na Ukrainie, której parlament znowelizował prawo wyborcze tak, aby głosowanie mogło odbyć się w czasie prowadzenia działań bojowych. Sprawdzimy również, co oznaczają słowa Władimira Putina, który z jednej strony apeluje o konsultacje z krajami UE na temat kryzysu na Ukrainie, a z drugiej tuż za granicami tego kraju planuje kilkudniowe ćwiczenia rosyjskiego lotnictwa. Śledzimy również konsekwencje tragicznych wydarzeń w Turcji, gdzie protestujący domagają się dymisji premiera Erdogana. Podsumujemy też przyznanie "Oskarów biznesu" - Nagród PRB im. Jana Wejcherta.

Gazprom wprowadzi przedpłaty za gaz dla Ukrainy. Putin wyjaśnia w liście dlaczego

Rosja została zmuszona do wprowadzenia systemu przedpłat za gaz dostarczany na Ukrainę - powiedział w czwartek Władimir Putin. A w liście do przywódców europejskich państw prezydent Rosji napisał, że państwa Unii Europejskiej powinny bardziej zaangażować się w dialog na temat gospodarki Ukrainy, zaś Moskwa jest otwarta na konsultacje w spriwie gazu.

Oś Moskwa-Pekin. Putin jedzie do Chin, będzie gazowy kontrakt?

20 maja Władimir Putin złoży oficjalną wizytę w Chinach. Jak informuje Kreml, "wizyta podniesie te relacje na nowy poziom partnerstwa i strategicznej współpracy". Niewykluczone, że w Szanghaju Rosja i Chiny podpiszą wyczekiwany od tak dawna kontrakt na dostawy gazu. Ostatnio Moskwa straszy UE, że przekieruje część swojego gazu właśnie na wschód.

Ukraina straci wschód? Porwania nigeryjskich dziewczynek. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

Arsenij Jaceniuk jedzie do Brukseli, aby prosić Komisję Europejską o dalszą pomoc polityczną i gospodarczą. W TVN24 Biznes i Świat będziemy sprawdzać na co może liczyć premier Ukrainy. Zastanowimy się, czy nielegalne referenda, które odbyły się w niedzielę na wschodzie Ukrainy, oznaczają, że Kijów stracił kolejną część kraju. Sprawdzimy też na czym polega proceder porywania nigeryjskich dziewczynek przez organizację Boko Haram.