Gazprom

Gazprom

Mają mówić jednym głosem

W EuRoPol Gazie, kontrolowanej przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz rosyjski Gazprom spółce, będącej właścicielem polskiego odcinka gazociągu Jamał-Europa, wprowadzona zostanie zasada jednomyślności w podejmowaniu decyzji - poinformował w piątek dziennik "Kommiersant", powołując się na dwa źródła w Radzie Nadzorczej EuRoPol Gazu.

Gazprom chce Lotosu

Gazprom Nieft, piąty co do wielkości koncern naftowy w Rosji, potwierdził zainteresowanie kupnem Grupy Lotos - donoszą dzienniki "Wiedomosti" i "Kommiersant". Polski rząd zapowiada prywatyzację Lotosu w 2011 roku.

Minister dementuje słowa eurokomisarza

Ministerstwo skarbu twierdzi, że Komisja Europejska w pełni przyjęła warunki zarządzania polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego. Wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski w rozmowie z TVN CNBC stwierdził, że czwartkowe słowa unijnego komisarza Guentera Oettingera wynikały z... błędnego tłumaczenia.

Komisarz wierzy w gazową umowę

Unijny komisarz do spraw energii Guenter Oettinger uznał, że wszystko wskazuje na to, iż polsko-rosyjskie porozumienie gazowe jest zgodne z unijnym prawem. Zastrzegł, że dopiero w czwartek Komisja Europejska będzie mogła zapoznać się ze wszystkimi dokumentami, bo wtedy przedstawiciele polskiego rządu przekażą je Brukseli.

Putin: Tranzyt gazu przez Polskę do 2045 roku

Premier Rosji Władimir Putin poinformował, że kontrakt na tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Polski został przedłużony do 2045 roku. Według Putina, przewiduje to porozumienie podpisane przez oba kraje w piątek w Warszawie. Wcześniej mówiono, że gaz będzie płynął do nas do 2019 roku.

"Nord Stream nie jest alternatywą dla Jamału"

- W prawdziwym partnerstwie każda ze stron odnosi korzyści – mówi w rozmowie z reporterką TVN CNBC Aleksandr Miedwiediew. Wiceprezes Gazpromu podsumowuje w ten sposób porozumienie gazowe, które w piątek podpisali wicepremierzy Polski i Rosji. Zaprzecza, jakoby gazociąg Jamał stracił rację bytu po wybudowaniu Nord Stream.

Tusk rozmawiał z Putinem. Jest zadowolony

Władimir Putin i Donald Tusk rozmawiali telefonicznie na temat podpisanej dziś w Warszawie umowy gazowej. Według polskiego premiera Polska uzyskała dzięki niej bezpieczeństwo gazowe na długi czas.

Tusk: bezpieczeństwo energetyczne Polski wzrosło

- W przeciwieństwie do innych państw Europy, Polska ma gdzie kupić gaz po przystępnej cenie - stwierdził premier Donald Tusk, przebywający w Brukseli na szczycie UE. Według polityka, to skutek względnego ocieplenia stosunków z Rosją.

Ile płacimy Rosji za gaz?

Ile faktycznie polski monopolista PGNiG płaci Gazpromowi za gaz - to pilnie strzeżona tajemnica. Analitycy oceniają, że płaci obecnie około 350 dolarów za 1000 m sześc. gazu; podczas gdy na rynku spotowym jest to około 280 dolarów. Z powodu niższych cen w spocie, czyli kontraktów na dostawy natychmiastowe, kraje Europy Zachodniej negocjują ceny w kontraktach z Gazpromem.

W sprawie gazu nie ma zgody z Brukselą

Nie ma powodów, by Polska była w jakiś specjalny sposób nadzorowana przez Komisję Europejską, ponad przepisy unijne i standardy obowiązujące inne kraje członkowskie - powiedział w czwartek premier Donald Tusk w Brukseli odnośnie tego, że KE chce zobaczyć umowę o przejęciu zarządzania gazociagiem jamalskim przez GazSystem. A Bruksela jest tymczasem coraz bardziej skonsternowana faktem, że Polska nie chce pokazać jej tej umowy.

Gaz podpiszą w piątek

Polsko-rosyjskie porozumienie gazowe zostanie podpisane w piątek w Warszawie - poinformowało Ministerstwo Gospodarki.

KE do Polski: pokażcie umowę

KE domaga się od Polski ujawnienia projektu umowy o zarządzaniu polskim odcinkiem Jamału przez Gaz-System, argumentując, że jest to w interesie Polski. Za brak niezależnego operatora Jamału grozi nam pozew do Trybunału Sprawiedliwości. Ale operatorzy Jamału - dawny i obecny - mówią: nasz umowa to tajemnica.

Rząd zaakceptował umowę z Rosją o gazie

Rząd zaakceptował we wtorek aneks do porozumienia gazowego z Rosją - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie. To warunek konieczny do ostatecznego podpisania umowy, która przewiduje zwiększenie dostaw gazu do Polski o 2 mld metrów sześciennych rocznie.

"Kommiersant": Gazowy aneks w tym tygodniu

Wicepremierzy Rosji i Polski, Igor Sieczin i Waldemar Pawlak jeszcze w tym tygodniu podpiszą aneks do porozumienia międzyrządowego o dostawach gazu - podaje we wtorek dziennik "Kommiersant". Gazeta powołuje się na rosyjskiego wiceministra energetyki Anatolija Janowskiego.

Czemu Unia nie może klepnąć umowy gazowej?

Komisja Europejska nie może jeszcze zatwierdzić umowy gazowej Polska-Rosja, bo nie dostała oczekiwanego projektu umowy operatorskiej w sprawie zarządzania polskim odcinkiem Jamału przez Gaz-System - powiedziała w poniedziałek PAP rzeczniczka ds. energii Marlene Holzner.

Pawlak jedzie do Moskwy

Waldemar Pawlak jedzie do Moskwy. Minister gospodarki oficjalnie będzie uczestniczył w Międzynarodowym Tygodniu Energetycznym, ale wiadomo, że będzie też rozmawiać o polsko-rosyjskim kontrakcie gazowym z najważniejszymi urzędnikami i biznesmenami z tej branży. Ma się spotkać min. z ministrem energetyki Siergiejem Szmatko - informuje korespondent Faktów TVN Andrzej Zaucha.

Rząd przyklepał umowę gazową z Rosją

Rząd zaakceptował polsko-rosyjską umowę międzyrządową w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski, poinformował premier Donald Tusk. Podkreślił, że do parafowania umowy brakuje jedynie oceny Urzędu Regulacji Energetyki. W sprawie kontraktu pojawiły się jednak nowe wątpliwości.

Będzie gaz, będziemy negocjować ceny

- Na dodatkowe dostawy gazu dostaliśmy 10-procentowy upust. Kiedy porozumienia w tej sprawie zostaną podpisane, PGNiG przystąpi do rozmów o obniżeniu cen w całości kontraktu - powiedział we wtorek wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Dodał, że treść umowy międzyrządowej mają już członkowie polskiej Rady Ministrów. Rząd Donalda Tuska ma dziś zdecydować, czy umowę zatwierdzi.

"Opozycja się gazem brzydzi"

- Nie chcę zapeszać, ale wydaje mi się, że wbrew kasandrycznym przepowiedniom będziemy mieli dobrą umowę na gaz z Rosją - cieszył się Radosław Sikorski. Szef MSZ ewentualną krytyka opozycji się nie przejmuje. - Mam wrażenie, że opozycja się gazem brzydzi i nawet gdybyśmy go dostali za darmo, to by uznała, że to źle - stwierdził.