Gazprom

Gazprom

Ministerstwo energetyki? Marcinkiewicz: Skończyłby się kompleks Rosji i gazu

Utworzenie ministerstwa energetyki to jest bardzo sensowna prozycja - stwierdził w "Faktach po Faktach" były premier Kazimierz Marcinkiewicz. Marek Borowski uznał tymczasem, że "mnożenie resortów" wygląda na rodzaj "wewnętrznych przepychanek" i trzeba wyraźnie określić pozycję PSL-u w rządzie, w którym ludowcy są "albo koalicjantem, albo tylko figurantem".

Dymisja Budzanowskiego za memorandum gazowe

Mikołaj Budzanowski został zdymisjonowany przez premiera Donalda Tuska. To konsekwencja afery wokół memorandum gazowego, o którego podpisaniu nie wiedzieli premier i minister skarbu. Budzanowskiego na stanowisku zastąpi Włodzimierz Karpiński, wiceszef ministerstwa cyfryzacji.

Znów afera z memorandum gazowym. Teraz na Litwie

Najpierw premier powiedział, że nie ma żadnego memorandum. Dwa dni później przyznał, że taki dokument jest, ale "nie ma mocy wiążącej". Jednocześnie nie wykluczył, że niektóre jego zapisy są jednak brane pod uwagę. Opozycja już atakuje rząd za zakulisowe rozmowy z Rosją, które mogą osłabić bezpieczeństwo energetyczne Litwy.

Premier przedstawi wnioski po raporcie ws. memorandum

Premier Donald Tusk ma dziś na konferencji prasowej odnieść się do raportu o okolicznościach podpisania memorandum gazowego. Według rzecznika rządu Pawła Grasia premier przedstawi wnioski, jakie wyciągnął z tej lektury i ich konsekwencje.

Premier nie wiedział o memorandum? Kłopotek nie wierzy

- Jestem zaskoczony wypowiedzią premiera, który mówi, że on nic nie wie (nt. gazowego memorandum) i się uśmiecha. To jest po prostu niemożliwe - powiedział w "Kawie na ławę" Eugeniusz Kłopotek z PSL. Leszek Miller (SLD) podkreślił zaś: - Czekamy, by wreszcie się okazało, kto uczestniczył w procesie decyzyjnym. Jeśli minister Piechociński to PSL będzie musiało "za ten gaz zapłacić".

"Strona polska popełniła błąd, zachowanie ws. Jamału II niepoważne"

Strona polska zachowała się nieprofesjonalnie ws. propozycji Rosjan odnośnie budowy Jamału II. Jej odrzucenie a priori jest niepoważne - ocenił w "Faktach po Faktach" Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki. Zbigniew Girzyński z PiS stwierdził zaś, że skoro prezydent Rosji ogłosił, że przez Polskę będzie budowany gazociąg, to trzeba zadać pytanie, kto rządzi w Polsce: Władimir Putin czy Donald Tusk.

Co właściwie zapisano w gazowym memorandum? Tajemnica

Co zawiera tekst memorandum ws. ewentualnej budowy drugiej nitki Gazociągu Jamalskiego? Czy są tam konkretne stwierdzenia i zobowiązania, czy jest on tylko "teoretyczną analizą"? Próbowaliśmy dowiedzieć się tego w EuRoPol GAZie, PGNiG, Gaz Systemie i ministerstwie skarbu. Bez skutku.

"Falstart Gazpromu" w Polsce według rosyjskich mediów

"Falstart Gazpromu" - tak "Wiedomosti" w poniedziałek tytułują materiał poświęcony proponowanej przez rosyjski koncern budowie na terytorium Polski magistrali "Jamał-Europa-2". Z kolei "Niezawisimaja Gazieta" wybija w tytule, że "Gazprom postawił Polskę w niezręcznej sytuacji".

Posłowie chcą posiedzenia ws. gazowego memorandum

Szef sejmowej komisji gospodarki Wojciech Jasiński (PiS) planuje zwołanie w tym tygodniu specjalnego posiedzenia komisji ws. memorandum między EuRoPol Gazem i Gazpromem. Zaproszenie do udziału w posiedzeniu otrzyma minister gospodarki Janusz Piechociński.

Rozbudowa Nord Streamu? Miedwiediew: Jak będą klienci

Warunkiem dalszej rozbudowy Gazociągu Północnego jest zapotrzebowanie na gaz ze strony potencjalnych klientów oraz przestrzeganie standardów ekologicznych - oświadczył premier Rosji Dmitrij Miedwiediew występując na forum Baltic Sea Action w Petersburgu.

Piechociński o sprawie gazociągu: Ma wyraźny wątek wewnątrzrosyjski. Pół roku na konkrety

Sprawa Gazociągu Jamalskiego ma bardzo wyraźny wątek wewnątrzrosyjski, a Polska ustosunkuje się do propozycji Gazpromu, który zaproponował budowanie drugiej nitki gazociągu na Słowację, jeżeli pojawią się konkretne wyliczenia w tej sprawie - powiedział wicepremier Janusz Piechociński po powrocie do kraju ze szczytu państw bałtyckich w Petersburgu, gdzie m.in. rozmawiał z szefem Gazpromu Aleksiejem Millerem.

Jamał II to uderzenie w Ukrainę. Wariant awaryjny dla South Stream?

Pomysł budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa jest niczym więcej, jak kolejnym projektem ominięcia Ukrainy w eksporcie rosyjskiego gazu na Zachód. Podobnie jak Gazociąg Północny i South Stream, ale jeszcze mniej uzasadnionym biznesowo. Ukraińskie media wskazują na zbieżność w czasie memorandum EuRoPol Gazu i Gazpromu z zaostrzeniem konfliktu gazowego Moskwy i Kijowa. Wskazują na zamieszanie w polskim rządzie, ale liczą, że Warszawa "nie wbije noża w plecy" sąsiadowi.

Ziobro o gazociągu: Premier się skompromitował

- Premier, przyznając się do niewiedzy ws. podpisania memorandum dotyczącego budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa, skompromitował się - ocenił Zbigniew Ziobro. - Tusk pokazał, że polski rząd nie panuje nad podstawowymi interesami Polski - dodał lider Solidarnej Polski.

Miller: Tusk jak zdradzony mąż, dowiaduje się ostatni

- Donald Tusk zachowuje się jak zdradzony mąż, tzn. dowiaduje się ostatni, a nie powinien. Jeśli premier i minister skarbu rzeczywiście nic nie wiedzieli, to źle o nich świadczy - stwierdził szef SLD Leszek Miller, odnosząc się do tego, że szef rządu nie wiedział o podpisaniu memorandum ws. budowy drugiej nitki gazociągu jamalskiego. Zostało ono podpisane przez rosyjski Gazprom i polsko-rosyjską spółkę EuRoPol Gaz. - To projekt, który polskie władze powinny poważnie potraktować - zaznaczył Miller.