Francja

Francja

Od miesięcy przetrzymywane w więzieniu rozpoczęły głodówkę

Francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało w piątek ambasadora Iranu, by oficjalnie zażądać uwolnienia przez Teheran antropolożki Fariby Adelkhah i socjologa Rolanda Marchala, przetrzymywanych w irańskim więzieniu francuskich badaczy. Oprócz Francuzów w irańskim więzieniu przebywa też australijska badaczka Kylie Moore-Gilbert, która wraz z Adelkhah zaczęła strajk głodowy.

"50 procent szans" na uratowanie Notre Dame. "Nie można wykluczyć zawalenia się sklepienia"

Prace przy odbudowie paryskiej katedry Notre Dame wkraczają w niebezpieczną fazę - powiedziała agencji Reutera przedstawicielka francuskich władz kościelnych. Jak dodała, rozpoczynają się przygotowania do demontażu zniszczonego w wyniku pożaru rusztowania, co może spowodować kolejne zniszczenia. - Częściowe zawalenie się sklepienia to ewentualność, której nie można wykluczyć - ostrzegła.

Dziewiętnasty dzień strajków. Protesty paraliżują dworce

Na dworcu Gare de Lyon w Paryżu doszło do starć między protestującymi i policją. Przedświąteczny poniedziałek jest już 19. dniem strajków przeciwko planowanej reformie systemu emerytalnego we Francji. Protesty sparaliżowały między innymi francuski transport publiczny.

Setki tysięcy ludzi i zamieszki na ulicach, władze nie ustępują. "Reforma trwa"

We Francji od 13 dni trwa strajk generalny przeciwko reformie emerytalnej i protesty uliczne. We wtorek odbyły się w około 80 miejscowościach. W Nantes i Paryżu policja użyła przeciwko demonstrantom gazu łzawiącego. Choć władze poszły na pewne ustępstwa, to nie rezygnują z podstawowych zaplanowanych zmian, przede wszystkim z podniesienia wieku emerytalnego. - Reforma trwa. Nie wycofamy jej - powiedziała rzeczniczka rządu Sibeth Ndiaye.

Francja sparaliżowana strajkami. "Architekt reformy emerytalnej" podaje się do dymisji

Jean-Paul Delevoye, pełniący we Francji funkcję wysokiego komisarza do spraw emerytur, podał się w poniedziałek do dymisji w związku z zarzutami o konflikt interesów. Rezygnację przyjął prezydent Emmanuel Macron. Jak ocenia Reuters, to cios dla francuskiego przywódcy, który boryka się ze strajkiem generalnym związków zawodowych, sprzeciwiających się zapowiadanej reformie emerytalnej. Masowe protesty od prawie dwóch tygodni paraliżują Francję.

Zmarła muza Godarda, Anna Karina

Anna Karina, pochodząca z Danii francuska aktorka, muza i żona Jean-Luca Godarda, zmarła w sobotę na raka w paryskim szpitalu. Miała 79 lat - poinformował w niedzielę jej agent Laurent Balandras.

Trzy miesiące w zawieszeniu. Były kandydat na prezydenta skazany

Na trzy miesiące więzienia w zawieszeniu za stawianie oporu władzy został skazany francuski lewicowy polityk Jean-Luc Melenchon i były kandydat na prezydenta w wyborach w 2017 roku. W październiku 2018 roku miał on popchnąć policjanta w czasie działań śledczych w siedzibie partii Melenchona, Francja Nieujarzmiona (LFI).

Spotkanie Putina z Zełenskim w Paryżu bez "ograniczeń czasowych"

Zarówno Kreml, jak i biuro prezydenta Ukrainy, potwierdzają - w poniedziałek w Paryżu, po zakończeniu szczytu przywódców czwórki normandzkiej, Władimir Putin i Wołodymyr Zełenski przeprowadzą rozmowy dwustronne. Doradca Putina do spraw polityki zagranicznej Jurij Uszakow powiedział, że spotkanie obydwu prezydentów "nie będzie miało ograniczeń czasowych".