Antoni Macierewicz

Antoni Macierewicz

Sejmowa komisja spraw zagranicznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Tomasza Arabskiego na ambasadora RP w Madrycie. Wcześniej PiS apelowało o wycofanie kandydatury byłego szefa kancelarii premiera. Minister bronił się przed zarzutami opozycji. - Będąc szefem kancelarii robiłem wszystko, żeby dbać o dobro obywateli polskich - mówił.

Parlamentarny zespół ds. katastrofy smoleńskiej, którego przewodniczącym jest Antoni Macierewicz (PiS), chce zwołania nadzwyczajnego posiedzenia komisji sprawiedliwości i praw człowieka z udziałem prokuratorów wojskowych. Chodzi m.in. o wyjaśnienia ws. informacji o polsko-rosyjskiej ekspertyzie szczątków Tu-154M.

- Ja pani Holland już dziękuję i proszę mnie o nią więcej nie pytać - powiedział w "Kropce nad i" poseł PO Stefan Niesiołowski, odnosząc się do zamieszania jakie wywołały jego słowa na temat córki reżyserki. Przepraszał za nie w środę premier Donald Tusk. - Ja też powiedziałem przepraszam, poczuła się dotknięta, a ja nie chcę nikogo obrażać - dodał Niesiołowski.

Premier będzie podejmował twarde kroki w tej sprawie. Wszystko w rękach konserwatystów, albo będą wspólnie głosować z klubem, a nie budować większości z Antonim Macierewiczem, albo będzie się trzeba zastanowić nad przeformowaniem PO - powiedział na antenie TVN24 poseł PO Mariusz Witczak, komentując ultimatum, jakie postawił konserwatystom Donald Tusk. - W Platformie nie ma podziału - zapewnia z poseł kolei Jacek Żalek, utożsamiany z konserwatywną frakcją w PO.

Bez udziału członków komisji Jerzego Millera eksperci związani z parlamentarnym zespołem ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej przekonywali po raz kolejny, że w prezydenckim samolocie doszło do dwóch wybuchów. Swoje tezy konfrontowali nie z ekspertami byłej komisji rządowej, ale z fragmentami jej raportu. Jeden z jego autorów Maciej Lasek zapowiedział już wcześniej, że chętnie spotka się z ekspertami zespołu, ale nie w obecności polityków i kamer.

Szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Maciej Lasek jest gotowy spotkać się z ekspertami, którzy uważają, że przyczyny katastrofy smoleńskiej były inne niż te przedstawione w raporcie komisji Millera. Poinformował o tym w "Kropce nad i" w TVN24. Stawia jednak warunek: debata ma być merytoryczna, a nie polityczna.

Jadwiga Kaczyńska, matka Jarosława i śp. Lecha - została pochowana na Starych Powązkach w rodzinnym grobowcu. - Dziś dołączyła do syna, do którego tak tęskniła przez ostatnie dwa lata - mówił podczas mszy żałobnej Jadwigi Kaczyńskiej bp drohiczyński Antoni Dydycz w warszawskim w kościele św. Krzyża w Warszawie. Jarosław Kaczyński wspominał ją jako wielką patriotkę i kogoś "z niesamowitym darem opowiadania".

Szef parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej Antoni Macierewicz odrzucił propozycję szefa Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Macieja Laska, by zamiast wspólnej debaty eksperci zespołu indywidualnie rozmawiali z ekspertami rządowej komisji. - Chce wzywać wybranych przez siebie naukowców i ich przesłuchiwać - podsumował pomysł Macierewicz.

- Nie będzie żadnej interwencji w sprawie wraku. Z rosyjskim niedźwiedziem polski zajączek może sobie brykać, ale Polska jest za słaba - mówił w "Kawie na ławę" Tadeusz Cymański z SP. Pozostali politycy opozycji także nie wierzą, że rozmowa Sikorskiego z Ashton doprowadzi do zwrócenia samolotu. - Rosja nigdy ustąpiła pod naciskiem zewnętrznym, jeśli nie było to w jej interesie - mówiła Julia Pitera z PO.

Szef zespołu parlamentarnego badającego katastrofę smoleńską Antoni Macierewicz z PiS zaprosił ekspertów strony rządowej na wspólną debatę nt. katastrofy smoleńskiej. Debata miałaby się odbyć się 5 lutego. - Serdecznie zapraszamy ekspertów premiera Donalda Tuska - powiedział Macierewicz na konferencji prasowej w Sejmie.

To nie jest wypadek, którego przyczyny są tajemnicze. To nie była skomplikowana katastrofa - powiedział w "Faktach po Faktach" Maciej Lasek, szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, wiceszef komisji Jerzego Millera, mówiąc o katastrofie smoleńskiej. Zaznaczył jednak, że w tej sprawie pojawiło się wiele hipotez bez potwierdzenia w faktach. Dlatego, jak powiedział, powinien powstać zespół, który mógłby prostować kłamstwa na temat tragedii z 10 kwietnia 2010 r.

Sejm w piątkowym głosowaniu zgodził się na uchylenie immunitetu posłowi PiS Antoniemu Macierewiczowi. Za głosowało 234 posłów, 174 było przeciw, 28 wstrzymało się od głosu.