Antoni Macierewicz

Antoni Macierewicz

Te karabinki mają "teleportować w przyszłość" wojsko. Kłopot z umową

Negocjacje trwały do samego rana. Zgodnie z planem udało się podpisać umowę przed kamerami w obecności Antoniego Macierewicza. Ogłoszono wielki sukces. Bezsprzecznie jest on historyczny, bo pierwszy raz polski żołnierz będzie miał całkowicie polski karabinek. Problem w tym, że jest to sukces na kredyt, wciąż trwają ostateczne próby. Na dodatek umowa omija tradycyjne procedury zakupów dla wojska.

"Nie ma żadnego konfliktu, nie ma żadnego napięcia"

"Absolutnie nie można mówić o konflikcie" pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą a szefem MON Antonim Macierewiczem - zapewnił w "Jeden na jeden" Michał Dworczyk, wiceminister obrony narodowej. Pytany o generała Jarosława Kraszewskiego, prezydenckiego doradcy, wobec którego kontrwywiad prowadzi postępowanie sprawdzające, stwierdził, że "w tego rodzaju sprawach nie wolno naciskać na służby".

Kluczowa dla planów Macierewicza firma ma problem. Chińczycy wyprowadzali majątek

Ukraiński sąd zamroził chińskie udziały w jednej z ważniejszych firm zbrojeniowych kraju - Motor-Sicz. Sprawą zajęły się służby. Chińska firma miała potajemnie wyprowadzać majątek ukraińskiego przedsiębiorstwa. Tymczasem drenowany przez Azjatów Motor-Sicz ma duże znaczenie dla polskiego wojska, bo od lat pomaga utrzymywać poradzieckie śmigłowce. To z tą firmą Antoni Macierewicz chciał je modernizować, albo wręcz budować zupełnie nowe maszyny.

"Okręty podwodne, satelity wojskowe". Macierewicz jedzie do Francji

NATO, europejska polityka obronna i współpraca przemysłów obronnych Polski i Francji będą tematem rozmów Antoniego Macierewicza, który w środę udaje się do Paryża. - Jestem przekonany, że rozmowy będą bardzo korzystne dla obu naszych państw - stwierdził szef MON.

"Nie rozumiem tej chęci upokarzania prezydenta"

To, co szef MON Antoni Macierewicz robi z prezydentem Andrzejem Dudą, jest rzeczą niesłychaną - stwierdził w "Faktach po Faktach" były opozycjonista i były senator Andrzej Celiński. Politolog doktor Tomasz Płudowski stwierdził, że nie rozumie chęci upokarzania prezydenta przez obóz PiS.

Zaskakująca deklaracja o "polskich kłach". "Rozbudowa do niebotycznych rozmiarów"

Nie około 50, ale 160 - tyle ma być wyrzutni rakiet dalekiego zasięgu Homar, najsilniejszej polskiej artylerii. Tak przynajmniej oznajmił dzisiaj Antoni Macierewicz. - To tylko deklaracja - mówi tvn24.pl ekspert Dariusz Cielma, który pozostaje sceptyczny co do słów ministra. Zwraca uwagę, że oznacza to wydanie kilkunastu miliardów złotych zamiast kilku planowanych dotychczas.

Patriotów jeszcze nie kupiliśmy. Kontrakt z USA w dwóch fazach. Druga bardzo mglista

"Polska kupi rakiety Patriot" - taki tytuł przeważał w mediach po konferencji prasowej Antoniego Macierewicza, na której informował o podpisaniu "memorandum" z Amerykanami. Tymczasem o tym, że kupimy patrioty, wiadomo od dwóch lat. Pytaniem ciągle jest jakie, kiedy i za ile. Nowe memorandum trochę wyjaśniło, ale nie jest żadnym przełomowym wydarzeniem. Na dodatek potwierdza, że patrioty będą później niż dotychczas deklarowano.

Macierewicz: w nocy podpisaliśmy memorandum w sprawie systemu Patriot

Podpisano memorandum informujące, że rząd Stanów Zjednoczonych wyraża zgodę na sprzedanie Polsce baterii rakiet Patriot – poinformował w czwartek szef MON Antoni Macierewicz. USA miały się zgodzić przekazać Polsce dwie "kluczowe technologie" w postaci nowoczesnego radaru i rakiety przeciwlotniczej Skyceptor. Na końcu dokumentu zaprezentowanego przez MON pada jednak stwierdzenie, że memorandum "nie jest uważane za prawnie wiążące".

MON musiało ograniczyć swoje finansowe ambicje. "To efekt kompromisu"

Wzrost wydatków na wojsko będzie wolniejszy, niż chciałoby tego MON. Dzień przed posiedzeniem rządu ministerstwo wysłało autopoprawkę do swojej ustawy, zmniejszając planowany budżet sił zbrojnych na 2019 rok o 0,1 procenta PKB. - To efekt kompromisu i negocjacji - przyznał wiceminister Bartosz Kownacki.