Antoni Macierewicz

Antoni Macierewicz

Polityk PiS o "dość rozwiniętym ego pana doktora Berczyńskiego"

Albo Berczyński jest mitomanem, albo MON w tej sprawie oszukuje - uważa Marcin Kierwiński (Platforma Obywatelska). Poseł odniósł się do wypowiedzi szefa podkomisji smoleńskiej dr. Wacława Berczyńskiego, który stwierdził, że to on "wykończył caracale", czemu następnie Ministerstwo Obrony Narodowej zaprzeczyło. - Myślę, że dość rozwinięte ego pana doktora Berczyńskiego rozmija się z oświadczeniem resortu obrony narodowej - skomentował europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki.

Czołgowa roszada Macierewicza. Leopardy w Warszawie

W internecie pojawiły się zdjęcia pociągu wyładowanego czołgami Leopard 2A5 jadącego przez Warszawę. To maszyny z lubuskiego Żagania przenoszone do Wesołej w ramach kontrowersyjnej roszady zarządzonej przez Antoniego Macierewicza. - Potwierdzam. Dotarł do nas pierwszy transport - powiedział tvn24.pl kapitan Zbigniew Gierczak, rzecznik prasowy 1. Brygady Pancernej.

Przed spotkaniem Duda-Macierewicz. Protokół rozbieżności w sprawie wojska

Jak postępuje wdrażanie w życie postanowień szczytu NATO w Warszawie, co z nowym systemem dowodzenia i modernizacją polskiego wojska oraz jaki jest jego bieżący stan - to mają być główne tematy podczas dzisiejszych rozmów Antoniego Macierewicza i Andrzeja Duda. Zorganizowała je Kancelaria Prezydenta, ponieważ głowa państwa miała być niezadowolona z odpowiedzi na listy wysłane do Ministerstwa Obrony Narodowej.

Drugie podejście do kluczowego zakupu. MON chce zapłacić znacznie mniej

Antoni Macierewicz ogłosił ponowne wysłanie do USA zapytania w sprawie sprzedania Polsce nowoczesnych systemów obrony przeciwlotniczej Patriot. To najważniejszy program modernizacji polskiego wojska, nazywany Wisła. Poprzednio o wysłaniu zapytania mówiono jesienią 2016 roku,. Teraz Polska chce zapłacić znacznie mniej - 30 miliardów złotych zamiast wcześniejszych szacowanych niemal 60 miliardów.

Macierewicz spotka się z prezydentem. Zaczęło się od wymiany listów

Prezydent Andrzej Duda spotka się w piątek po południu z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem. Do spotkania dochodzi po wysłaniu przez prezydenta dwóch listów do szefa MON w sprawie braku obsady stanowisk attache obrony w kluczowych państwach oraz stopnia zaawansowania prac nad utworzeniem Dowództwa Wielonarodowej Dywizji w Elblągu.

Dziecko Berlina i Paryża w cieniu NATO. Z czego zrezygnował Macierewicz?

Eurokorpus nie należy do najlepiej znanych instytucji europejskich. Co więcej, istnieje głównie na papierze. Co więc oznacza decyzja MON o rezygnacji z większego zaangażowania się w tą organizację? Z punktu widzenia militarnego - niewiele. Jest to jednak sygnał polityczny pod adresem Francji i Niemiec, niezależnie od tego, czy jego wysłanie było zamiarem MON. Jest też nie po drodze z niedawnymi deklaracjami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który sugerował wzmocnienie europejskich sił obronnych.

Rzecznik Eurokorpusu: Polska pozostanie bez prawa głosu w najważniejszych sprawach

- Polscy oficerowie, którzy obecnie z nami służą, wykonają swoje trzyletnie kontrakty zgodnie z umową. Oznacza to, że ta współpraca wygasa w 2019 roku - powiedział w rozmowie z TVN24 rzecznik Eurokorpusu Vicente Dalmau. Skomentował w ten sposób wtorkowe doniesienia mówiące o redukowaniu udziału Polski w tej wojskowej formacji. MON w wydanym tego dnia oświadczeniu podkreślił, że nasz kraj pozostanie "państwem stowarzyszonym".

Dowodził lotnictwem pięć miesięcy i jedzie do USA. "Absurdalne marnotrawstwo"

Jeden z najbardziej doświadczonych polskich lotników, generał Cezary Wiśniewski, dopiero co został dowódcą Sił Powietrznych, a już jest wysyłany do Waszyngtonu, aby reprezentować polskie wojsko. Po mniej niż pół roku na obecnym stanowisku. To kolejna odsłona karuzeli stanowisk w MON, która wyszła na jaw przy okazji sporu na linii Antoni Macierewicz - prezydent Andrzej Duda. - Absurdalne marnotrawstwo - twierdzi były szef MON Tomasz Siemoniak.

Odcięty od tego, za co odpowiada? "Prezydent nie wypełnia swoich obowiązków w pełni"

Zgodnie z konstytucją to prezydent Andrzej Duda jest zwierzchnikiem Sił Zbrojnych. Obserwując jednak, co dzieje się w polskiej armii, trudno nie odnieść wrażenia, że główną i jedyną osobą decydującą w niej o wszystkim jest minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Zdaniem byłych oficerów, których reporterzy "Czarno na białym" poprosili o ocenę relacji ministra i prezydenta, ostatnie listy Andrzeja Dudy niewiele tu zmieniają.

Macierewicz obiecywał śmigłowce. Najnowsze informacje z MON zaskakują

Przez miesiące minister obrony deklarował, że już lada dzień polskie wojsko dostanie dwa śmigłowce do "szkolenia i ćwiczeń". Początkowo miały być do końca 2016 roku, potem na początku lutego, a ostatnio - w marcu. Teraz MON przyznał, że nie są prowadzone żadne negocjacje w sprawie śmigłowców poza ogłoszonym w lutym przetargiem. To może oznaczać, że nie będzie maszyn zapowiadanych przez Macierewicza.