Antoni Macierewicz

Antoni Macierewicz

MON ma nowy pomysł na organizację obrony terytorialnej, teraz ma być ona rodzajem wojsk - informuje "Rzeczpospolita". Jak zapowiada szef Zarządu Organizacji i Uzupełnień Sztabu Generalnego płk dr Krzysztof Gaj, część jednostek sił ma być wyposażona w ciężki sprzęt na wzór amerykańskiej Gwardii Narodowej.

- Zarzuca się nam, że łamiemy demokrację, przywracając praworządność. Krótko mówiąc: dotychczasowa grupa, która rządziła Polską od 1989 roku, mając swoich sojuszników w innych państwach, organizuje atak przeciwko własnemu krajowi - stwierdził w Radiu Maryja minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Dokładna nazwa instytucji, do której weszło w nocy z czwartku na piątek kierownictwo MON, to Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO. Nie jest to jednak formalnie instytucja Sojuszu. Ma za zadanie szkolić oficerów i poprawiać współpracę służb państw regionu. Materiał magazynu "Polska i świat".

Wobec pułkownika Krzysztofa Duszy zostało wszczęte postępowanie kontrolne dotyczące certyfikatu dostępu do informacji niejawnych, co oznacza, że musiał został odwołany - tłumaczył Bartłomiej Misiewicz, szef gabinetu Antoniego Macierewicza. Płk Dusza – szef Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO – ripostował na antenie TVN24, że nie otrzymał decyzji o odwołaniu.

Antoni Macierewicz ogłasza, że poprzednie władze okłamały obywateli w sprawie zakupu śmigłowców i broni przeciwlotniczej. Miały być kontrakty, ale ich nie ma. Tak naprawdę nikt jednak nigdy nie mówił, że kontrakty zostały podpisane. Trwają negocjacje i to od postawy nowego rządu będzie zależał ich ostateczny wynik. Materiał "Faktów" TVN.

Nazwisko Antoniego Macierewicza nie przestaje być wymieniane w kontekście obsady stanowiska szefa MON. Kiedy takie sugestie wypłynęły przed wyborami parlamentarnymi, kandydatka PiS na premiera Beata Szydło zwołała konferencję prasową, na której jako najbardziej prawdopodobnego ministra obrony przedstawiła Jarosława Gowina. Macierewicz deklarował wówczas, że nie jest tym zaskoczony, a sam ma jedną ambicję, niekoniecznie związaną z rządem, którą obiecywał zdradzić po wyborach.

Mam wyobrażenie kto powinien być ministrem obrony w sensie pewnego profilu. Jestem zmęczony kilkutygodniowymi spekulacjami - kandydatury PiS zmieniają się jak w kalejdoskopie - mówił w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

- Dobrym ministrem obrony narodowej będzie ten, kto będzie miał za sobą siły polityczne. Jeśli będzie mieć wsparcie partii, będzie dobrym ministrem - ocenił w „Faktach po Faktach” Paweł Kowal. Zdaniem Dariusza Rosatiego szef MON musi mieć odpowiednie predyspozycje.