Antoni Macierewicz

Antoni Macierewicz

Zaskakująca deklaracja o "polskich kłach". "Rozbudowa do niebotycznych rozmiarów"

Nie około 50, ale 160 - tyle ma być wyrzutni rakiet dalekiego zasięgu Homar, najsilniejszej polskiej artylerii. Tak przynajmniej oznajmił dzisiaj Antoni Macierewicz. - To tylko deklaracja - mówi tvn24.pl ekspert Dariusz Cielma, który pozostaje sceptyczny co do słów ministra. Zwraca uwagę, że oznacza to wydanie kilkunastu miliardów złotych zamiast kilku planowanych dotychczas.

Patriotów jeszcze nie kupiliśmy. Kontrakt z USA w dwóch fazach. Druga bardzo mglista

"Polska kupi rakiety Patriot" - taki tytuł przeważał w mediach po konferencji prasowej Antoniego Macierewicza, na której informował o podpisaniu "memorandum" z Amerykanami. Tymczasem o tym, że kupimy patrioty, wiadomo od dwóch lat. Pytaniem ciągle jest jakie, kiedy i za ile. Nowe memorandum trochę wyjaśniło, ale nie jest żadnym przełomowym wydarzeniem. Na dodatek potwierdza, że patrioty będą później niż dotychczas deklarowano.

Macierewicz: w nocy podpisaliśmy memorandum w sprawie systemu Patriot

Podpisano memorandum informujące, że rząd Stanów Zjednoczonych wyraża zgodę na sprzedanie Polsce baterii rakiet Patriot – poinformował w czwartek szef MON Antoni Macierewicz. USA miały się zgodzić przekazać Polsce dwie "kluczowe technologie" w postaci nowoczesnego radaru i rakiety przeciwlotniczej Skyceptor. Na końcu dokumentu zaprezentowanego przez MON pada jednak stwierdzenie, że memorandum "nie jest uważane za prawnie wiążące".

MON musiało ograniczyć swoje finansowe ambicje. "To efekt kompromisu"

Wzrost wydatków na wojsko będzie wolniejszy, niż chciałoby tego MON. Dzień przed posiedzeniem rządu ministerstwo wysłało autopoprawkę do swojej ustawy, zmniejszając planowany budżet sił zbrojnych na 2019 rok o 0,1 procenta PKB. - To efekt kompromisu i negocjacji - przyznał wiceminister Bartosz Kownacki.

Ktoś utajnił część budżetu wojska. Urzędniczy ping-pong w kluczowych resortach

Obywatel już nie może się dowiedzieć, ile pieniędzy Ministerstwo Obrony Narodowej wydało na najważniejsze programy zakupu sprzętu dla wojska. W sprawozdaniu z 2016 roku liczby zostały zastąpione zwrotem: "Informacja niejawna". - Jeśli to nie jest pomyłka, to jest to wyłącznie ochrona przed nadzorem wydatków przez opinię publiczną - mówi tvn24.pl Tomasz Dmitruk, ekspert portalu "Dziennik Zbrojny" i miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa". MON twierdzi, że to nie jego sprawa. Ministerstwo Finansów coś wręcz przeciwnego.

Macierewicz do dymisji? Były szef GROM: nie ufam mu

Nie ufam ludziom, którzy nie dotrzymują słowa. Antoni Macierewicz wielokrotnie nie dotrzymał słowa - mówił w "Kropce nad i" generał Roman Polko, były dowódca GROM, były wiceszef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Odniósł się tak do pytania, czy Macierewicz powinien podać się do dymisji jako szef Ministerstwa Obrony Narodowej.

Fantastyczny pomysł Macierewicza na okręty podwodne. "Zbyt daleko idące uproszczenie"

Minister obrony po raz kolejny wygłosił tezę, która mogła wywołać zdziwienie. Oznajmił, że pod jego kierownictwem MON będzie dążył do "położenia większego akcentu na okręty podwodne, które muszą być wyposażone nie tylko w elementy obronne, ale także samoloty". Problem w tym, że ostatnie takie jednostki budowano w czasie II wojny światowej. - To było zbytnie uproszczenie mogące wprowadzić w błąd - mówi Dawid Kamizela z miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa".

Tworzymy fortecę Polska. Nowy plan Macierewicza na wojsko

Wojsko ma być większe, dostawać więcej pieniędzy i być w ogóle znacznie lepsze. Polska ma nie być buforem, ale fortecą - tak twierdzi MON przedstawiając swój nowy Strategiczny Przegląd Obronny. To wizja tego, jak ma wyglądać polskie wojsko w 2032 roku. Przy okazji wyszło na jaw kilka pomysłów, które mogą znacznie zmienić jego oblicze.